Rusy už čeká jen týden s Mickey Mousem. Disneyho nahradí nová televize Slunce

Kultura Kultura
5. 12. 2022 19:20
Americkou rodinnou stanici pro děti Disney Channel nahradí v Rusku nová federální televize nazvaná Slunce. Zprávu, kterou před několika dny zveřejnily kanál Mash na síti Telegram a posléze deník Kommersant, toto pondělí potvrdila firma Media1. Ta od chvíle, kdy v zemi platí zákon omezující možnost zahraniční majetkové účasti v ruských médiích, vlastnila 80 procent ve zdejší odnoži Disney Channelu.
Balon ve tvaru Mickey Mouse, Disneyho nejznámější postavičky, na Rudém náměstí v Moskvě, červenec 1991.
Balon ve tvaru Mickey Mouse, Disneyho nejznámější postavičky, na Rudém náměstí v Moskvě, červenec 1991. | Foto: ČTK / AP

Slunce začne vysílat příští středu 14. prosince v šest hodin ráno. Hodlá se zaměřovat na animované filmy i seriály vyrobené převážně, avšak nikoliv výhradně v Rusku. První dny uvede například španělský animovaný snímek o gorilím samečkovi nazvaný Snížek, bílý kožíšek. Diváky čekají také ruské komedie Zavtrak u papy od režisérky Marije Kravčenkové nebo Kuchňa v Pariže filmaře Dmitrije Ďjačenka.

K provozovatelům patří společnost Merkurij kontent producenta Eduarda Ilojana. "Teď bude Slunce dostupné Rusům 365 dnů v roce," slibuje šéf kanálu Ruben Oganesjan.

Disney Channel v Rusku sledovalo až několik milionů lidí denně, podle tamní agentury Mediascope patřil k nejoblíbenějším dětským stanicím. Licenci od cenzurní agentury Roskomnadzor získal roku 2010, kdy nahradil kabelovou televizi Jetix.

Po únorovém zahájení ruské invaze na Ukrajinu firma Walt Disney Company oznámila, že v zemi pozastavuje veškeré podnikání včetně licencování dalšího obsahu a produktů, avšak že své televize nemůže ze smluvních důvodů vypnout okamžitě.

Koncem září přestaly fungovat webové stránky Kanal.disney.ru, stejně tak postupně zhasly i sociální sítě ruského Disney Channelu. Doteď ale stále vysílal, doplňuje Kommersant.

Podle agentury Mediascope zhruba 10 procent ruských diváků sledovalo stanice, které od zahájení invaze ze země odešly. Patřily k nim Discovery, Animal Planet, Eurosport, Nickelodeon, MTV nebo Paramount Comedy. Některé z nich reagovaly na to, když v březnu prezident Vladimir Putin podepsal zákon kriminalizující šíření údajných dezinformací o armádě a diskreditaci ozbrojených sil.

„Pravda je to, co chce car. To, co vytváří hezký obraz Ruska. Není svobodný tisk a jediný svobodný prostředek je v románech, říká Martin C. Putna. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy