Roman Polanski chce točit thriller o antisemitismu v Krakově

ČTK Kultura Reuters ČTK, Kultura, Reuters
27. 6. 2014 9:33
Slavný režisér se plánuje vrátit do krakovského ghetta, odkud unikl před nacisty, a natočit tam film o Dreyfusově aféře. Má však obavy ze zatčení kvůli obvinění ze sexuálního deliktu v USA.
Roman Polanski s manželkou Emmanuelle Seigner na loňském festivalu v Cannes.
Roman Polanski s manželkou Emmanuelle Seigner na loňském festivalu v Cannes. | Foto: Reuters

Krakov - Režisér Roman Polanski by chtěl v rodném Polsku natočit další film s tématem antisemitismu. Na špionážním thrilleru o Dreyfusově aféře z 19. století však bude pracovat prý jen tehdy, pokud dostane záruku, že filmařské práce nebudou přerušeny kvůli problémům se zákonem.

Slavný filmař byl totiž v roce 1977 obviněn ze sexuálního deliktu a v USA na něj od té doby stále platí zatykač a existují obavy, že by Spojené státy mohly Polsko požádat o jeho vydání.

"Musíme si být jistí, že natáčení nebude přerušeno kvůli právním záležitostem," řekl na tiskové konferenci v Krakově producent a režisérův spolupracovník Robert Benmussa.

Osmdesátiletý režisér Polanski, který získal Oscara za drama o holokaustu Pianista, si v Krakově pronajal byt a má tu v plánu "delší pobyt s rodinou".

Polanski si prý mimo jiné přeje ukázat svým dětem i ghetto, kde vyrostl a odkud se jemu samotnému jako dítěti podařilo uprchnout před nacisty, kteří ovšem jeho matku odvlekli do Osvětimi, odkud se už nevrátila.

Mluvčí polského ministerstva spravedlnosti odmítl komentovat, zda by Polanski byl vydán. Nicméně režisér má vlivné příznivce. Například bývalý prezident Lech Walesa na přímou otázku ve čtvrtek sdělil, že si nedokáže představit Polanského opět ve vazbě. "Byla by to škoda, protože je to slušný člověk, já ho znám," řekl Walesa.

Alfred Dreyfus byl židovský důstojník francouzského generálního štábu, který byl v roce 1894 na základě zfalšovaných důkazů obviněn vojenským soudem ze špionáže pro Německé císařství. Dreyfus byl nejprve soudem shledán vinným, posléze omilostněn a nakonec rehabilitován. Aféra byla od počátku poznamenána silným antisemitismem a jediným Dreyfusovým zjevným "proviněním" bylo, že byl Žid. Někteří historici vidí paralelu v událostech kolem české Hilsneriády.

Podle Polanského se tehdejší situace podobá přítomnosti. „Člověk na tom může ukázat mnoho paralel k tomu, co se děje v dnešním světě - věčné představení honu na čarodějnice proti menšině, paranoia o bezpečnost, tajné vojenské soudy, nekontrolovatelné vyšetřovací služby, vládní zatajování a štvavý tisk," řekl před časem Polanski.

Světoznámý filmař Polanski má ve své filmografii takové snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť.

I když za drama Pianista získal v roce 2003 Oscara, nepřiletěl si ho do USA vyzvednout, protože tam je stále platný zatykač na jeho osobu. V roce 2009 se případ znovu rozvířil, když byl Polanski na základě mezinárodního zatykače zatčen na letišti ve švýcarském Curychu, když mířil na filmový festival. Ve švýcarské vazbě strávil deset měsíců, než přesvědčil úřady v Bernu, aby nevyhověly americké žádosti o vydání a místo toho ho propustily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy