Režisér Zvjagincev musel být kvůli koronaviru uveden do umělého spánku

ČTK ČTK
17. 9. 2021 10:05
Ruský režisér Andrej Zvjagincev byl při léčbě nemoci covid-19 v Německu uveden do umělého spánku, napsal list Kommersant.
Andrej Zvjagincev v roce 2018 na festivalu v Cannes.
Andrej Zvjagincev v roce 2018 na festivalu v Cannes. | Foto: Shutterstock

Sedmapadesátiletý filmař onemocněl již v červenci, týden po propuštění z ruské nemocnice ale musel být hospitalizován znovu. Léčbu v Německu podle serveru The Bell platí investiční holding AFK Sistěma ruského miliardáře Vladimira Jevtušenka.

Režisérovy plíce byly ochromeny z 92 procent, a tak nestačil plicní ventilátor. Pacient proto musel být napojen na umělé plíce. Od té doby se jeho stav podle zdrojů Kommersantu zlepšil, nedávno byl od přístrojů podporujících životní funkce odpojen a lékaři se jej brzy chystají probrat z umělého spánku.

Sedmapadesátiletý Zvjagincev debutoval dramatem Návrat o otci, který se po letech nepřítomnosti vrátí k rodině a vezme své dva syny na výlet. Za pozdější filmy Leviatan a Nemilovaní byl nominován na Oscara. Je držitelem Zlatého glóbu za rok 2014, na festivalu v Cannes získal cenu pro nejlepší scénář a jeho snímky uspěly také v Benátkách.

Před sedmi lety byl Zvjagincev hostem karlovarského festivalu, kde představil právě Leviatana. Kritici ho někdy zjednodušeně označují za volného pokračovatele Andreje Tarkovského.

V rodné zemi má režisér obtížné postavení. Západní kritikou oceňovaný Leviatan, který kriticky nahlíží na stát a církví organizovaný útlak v Rusku, narazil na nepřízeň oficiálních míst, odpor duchovních a stížnosti státních úředníků. Někteří kritici považovali Leviatan za přímý útok na šéfa Kremlu, protože v pár scénách z obrazu zavěšeného na stěně shlíží na byrokratickou zvůli prezident Vladimir Putin.

Kreml se ale k otevřené kritice nepřipojil. Putinův poradce pro kulturu naopak novinářům řekl, že film potvrdil svobodu tvorby.

"Na sociálních sítích a diskusních fórech bylo hodně vzteku a nenávisti. Záměrně jsem tu nenávist do svého nitra nevpustil. Jeden politik, naprostý blázen, řekl, že režisér tohoto filmu by měl přijít na Rudé náměstí v Moskvě, kleknout tam na kolena a prosit o odpuštění celý ruský národ. Považoval jsem to za velký úspěch," vyprávěl před třemi roky Zvjagincev v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy