Režisér Hudeček, který získal cenu na Sundance, točí celovečerní film o Stroupežnickém

ČTK ČTK
28. 1. 2016 14:49
Český snímek Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, který tento týden získal na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance cenu za režii v kategorii krátkých snímků, předchází chystanému celovečernímu filmu. Příběh o Ladislavu Stroupežnickém se v něm posune o 20 let později, kdy je slavný dramatik na vrcholu tvůrčích sil.
Trailer k filmu Furiant | Video:

Režisér Ondřej Hudeček, který na Sundance získal cenu za režii, připravuje celovečerní film. "Píšeme scénář odehrávající se v době, kdy Stroupežnický byl už dramaturgem Národního divadla, ovšem musel projít šílenou cestu, aby se jím stal. Démoni minulosti vyplouvají na povrch a hrozí, že o všechno přijde," řekl před časem Hudeček ČTK.

Dodal, že chce natočit chytrou, autorskou zábavu s přesahem, "univerzálně srozumitelný žánrový film, který má šanci uspět v zahraničí a nebojí se zobrazovat na plátně nahotu, sex a násilí".

V hlavní roli krátkého filmu Furiant zobrazujícího romantický vztah mezi Stroupežnickým a Janem Alšem se objevil německý herec Julius Feldmeier. Na scénáři s Hudečkem spolupracoval Jan Smutný.

"To je bomba, mám z úspěchu Furianta upřímnou radost. Ocenění ze Sundance je průlomový moment a přeju Hudečkovi, aby ho dokázal využít pro svou další práci," řekl ČTK režisér Bohdan Sláma, jehož film Čtyři slunce měl v roce 2012 na festivalu Sundance světovou premiéru.

Velký ohlas vzbudil Hudečkův úspěch na pražské FAMU, kde studoval režii a kameru. "Máme radost, že právě v době, kdy se nejeví nic snazšího než přidat k chóru stereotypních stesků na ty či ony problémy a vady české kinematografie či českého vysokého školství další kverulantský hlas, naši Furianti poskytli příklad, že FAMU u svých studentů upřednostňuje rozvoj talentu, odvahu i humorný nadhled," sdělil ČTK proděkan FAMU Marek Vajchr.

"Furiant byl poprvé uveden v rámci programu mladých talentů Future Frames na karlovarském festivalu. Mezinárodní premiéru měl na MFF v Torontu, dále byl vybrán na LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) festivalu NewFest v New Yorku a také do anglického Cardiffu, kde byl nominován na Iris Award za nejlepší LGBT film roku," připomněla Denisa Štrbová z Českého filmového centra.

Na pražském festivalu Mezipatra získal Furiant zvláštní cenu poroty, na loňském Famufestu cenu za scénář, střih i za nejlepší film. Na filmových a televizních cenách Český lev se probojoval do finálové pětice o nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský snímek. Ceny se budou udělovat 5. března.

Do soutěže Sundance, která letos vstoupila do 32. ročníku, se přihlásilo na 12 tisíc filmů, z toho více než 8000 do sekce krátkých snímků. Hlavní cenu v kategorii krátkých filmů získal film Thunder Road režiséra Jima Cummingse.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

před 1 hodinou

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy