Režisér Hobita Peter Jackson obarví archivní záznamy a ukáže divákům život v první světové válce

Kultura Kultura, Guardian
23. 1. 2018 13:35
Nový film režiséra Petera Jacksona o první světové válce se zaměří na tehdejší každodenní starosti, nikoliv na bitvy a strategie. Snímek, který vzniká ve spolupráci s britským Imperiálním válečným muzeem u příležitosti oslav konce první světové války, bude mít premiéru na podzim tohoto roku.
Takto se dá upravit dobový materiál z první světové války.
Takto se dá upravit dobový materiál z první světové války. | Foto: Imperiální válečné muzeum

Novozélandský režisér Peter Jackson, který je známý zejména díky trilogii Pán prstenů, v pondělí oznámil, že chystá film o první světové válce.

Vzniká ve spolupráci s londýnským Imperiálním válečným muzeem, zaměřeným na konflikty 20. století. Jeho cílem není interpretovat bitvy a bojové strategie, ale ukázat "běžný" válečný život nasazených mužů.

Muzeum v čele s ředitelkou Diane Leesovou režiséra oslovilo již před dvěma lety, kdy mu ke zpracování nabídlo svůj obsáhlý archiv. Jackson se kromě obrazového a filmového materiálu probíral i více než šesti sty hodinami rozhovorů s válečnými veterány. Interview vznikala od šedesátých do devadesátých let.

Peter Jackson se rozhodl, že ke zpracování materiálů použije nejnovější technologie a sto let staré záběry zrestauruje - obarví, zrychlí či zaostří. "Dokážeme to celé udělat tak, že záběry budou vypadat jako natočené před dvěma týdny. Najednou jsou úplně ostré, jako bychom k práci použili kamery s nejvyšším rozlišením," řekl ve videu zveřejněném muzeem.

Podle režiséra Jacksona mají dnes lidé o válce zkreslenou představu. Až uslyší muže, kteří mluví o tom, co tehdy museli jíst nebo jak špatně v noci spali, budou prý překvapení.

Ředitelka Leesová vyzdvihla Jacksonovu tvořivost a nápad vyrobit z černobílého materiálu barevný. "Pomůže to přitáhnout pozornost mladé generace," dodala ve videu.

Snímek bude mít premiéru na letošním festivalu BFI London Film, kde ho tvůrci promítnou ve 3D. Poté jej do programu zařadí BBC One, na podzim půjde do škol.

Jacksonův film k výročí konce první světové války je součástí celonárodního programu čítajícího 42 projektů, které koordinuje organizace 14-18 Now.

Patří mezi ně i červnový happening u příležitosti přiznání volebního práva britským ženám. Pořádá ho umělecká skupina Artichoke, která zorganizuje feministické průvody v hlavních městech zemí Spojeného království - Londýně, Belfastu, Cardiffu a Edinburghu. Lidé v průvodu budou oblečení do zeleného, bílého a fialového oblečení, což jsou barvy, jimiž britské sufražetky vyjadřovaly věrnost, čistotu a naději.

Prozatím blíže nespecifikovanou akci chystá také režisér Danny Boyle na Den válečných veteránů 11. listopadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy