Panama Papers? Být to film, nejsem ani v titulcích, řekl v Cannes Almodovar. A představil Julietu

ČTK ČTK
17. 5. 2016 16:45
Španělský režisér Pedro Almodóvar představil na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes svůj nový film Julieta, který se uchází o cenu v hlavní soutěži. Na tiskové konferenci se ale tento oscarový režisér a scenárista také obhajoval v souvislosti s kauzou Panamských dokumentů, v níž mezi tisící dalších lidí figuruje se svým bratrem Agustínem.
Pedro Almodovar v Cannes
Pedro Almodovar v Cannes | Foto: Reuters

Ke svému novému snímku Julieta, který vypráví melodrama o loučení a ztrátách, režisér Pedro Almodóvar v Cannes řekl, že by na něj měli všichni jít. "Pro mě je hodně vzrušující a doufám, že pro ostatní bude taky," uvedl režisér, v jehož filmech nikdy nechybí vášeň, provokace a černý humor. Diváci je buď nadšeně opěvují, nebo zaníceně odsuzují.

Julieta vypráví o vztahu matky a dcery, podobně jako i řada předchozích Almodóvarových snímků. "Vyrostl jsem mezi ženami... na muže si vzpomínám letmo. Nikdy nebyli doma, čas, kdy nepracovali, trávili v barech," vysvětlil kdysi Almodóvar skutečnost, proč jsou ve většině jeho filmů hlavními protagonistkami ženy; jako například ve snímku Volver s Penélope Cruz či v oscarovém filmu Vše o mé matce.

"Kdyby šlo o film, byli bychom jen externisti. Naše jména by ani nebyla v titulcích. Ale španělská média s námi jednají, jako bychom byli hlavní postavy," prohlásil v Cannes šestašedesátiletý režisér, jenž se se svým bratrem objevil v nedávno zveřejněných dokumentech panamské právní firmy Mossack Fonseca, která pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní.

Recenzentka Jindřiška Bláhová natáčí své postřehy ze zákulisí filmového festivalu v Cannes. Zjistila, že existuje poetičtější vchod do festivalového paláce, než je ten s červeným kobercem. | Video: Jindřiška Bláhová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy