Film s Evansem na Netflixu vypráví, jak Mosad tajně zachraňoval etiopské židy

ČTK Kultura ČTK, BBC, Kultura
2. 8. 2019 10:44
Americká společnost Netflix svým předplatitelům zpřístupnila nový hraný film nazvaný The Red Sea Diving Resort. Vypráví o záchraně etiopských židů izraelskou tajnou službou Mosad, k níž došlo při občanské válce v Etiopii začátkem 80. let minulého století.

Jak připomíná britská BBC, snímek byl natočen podle skutečné události. V knize z 90. let minulého století ji jako první popsal veterán Mosadu a účastník operace Gad Šimron.

"Byl to životní zážitek. Stalo se toho tolik. Stříleli po nás. Byl jsem zatčen a vyslýchán tajnou službou. Díky bohu, že nikdo nepřišel k vážnější újmě," vzpomněl Šimron v nedávném rozhovoru pro izraelský deník Ha'arec.

Izraelského agenta Ariho Levinsona ve filmu ztvárnil americký herec Chris Evans, známý jako Kapitán Amerika z populárního komiksového sci-fi. Dále ve snímku účinkují Ben Kingsley nebo Greg Kinnear. Scénář napsal a snímek zrežíroval šestačtyřicetiletý Izraelec Gideon Raff.

Děj se odehrává ve falešném luxusním letovisku v Súdánu, které vybudoval Mosad a jež posloužilo jako zástěrka.

Zatímco hotel ubytovával skutečné turisty a zaměstnanci je brali na pláž, k potápění u korálových útesů nebo vraku lodi, v noci do hotelu tajní agenti přiváželi etiopské židy, které pak na člunech a lodích posílali do Izraele.

Podle deníku Ha'arec súdánská vláda žila v domnění, že hotel za 320 tisíc dolarů ročně pronajímá soukromé společnosti ze Švýcarska. Ve skutečnosti si letovisko na tři roky pronajal Mosad, který do něj umístil své nejlepší agenty. Ti budovu zrenovovali, proměnili ve funkční hotel a naoko se starali o její chod. Ani místní zaměstnanci netušili, k čemu dům skutečně slouží.

"Existuje jiná rozvojová země, která by byla ochotna investovat desítky milionů dolarů do infrastrukturního projektu v nepřátelské zemi jen proto, aby odtamtud zachránila pár tisíc vyhladovělých uprchlíků z Afriky zmítané občanskou válkou?" ptal se ve své knize bývalý agent Mosadu Gad Šimron, který se na současném filmu podílel jako konzultant.

Židé z Etiopie utíkali před občanskou válkou, hladomorem a brutálním marxistickým režimem tamního prezidenta Mengistua Haileho Mariama. Mnozí končili v súdánských uprchlických táborech.

Film Red Sea Diving Resort je nově k vidění na Netflixu. | Video: Netflix

Súdán a Izrael vedený premiérem Menachemem Beginem však neměly dobré vztahy, operace proto byla nebezpečná. Agenti Mosadu a etiopští židé museli skrývat svou totožnost.

Po první vlně evakuace na lodích Mosad další etiopské židy dostával ze země pomocí vrtulníků a malých letadel. V tomto ohledu je nejznámější operace Mojžíš, která začala v listopadu 1984 a zahrnula letecký transport asi 8000 etiopských židů ze Súdánu do Izraele.

Dnes je Izrael domovem více než 150 tisíc etiopských židů. Zhruba 7000 jich ale nadále žije v nejistotě v Etiopii a čekají, zda budou mít možnost shledat se s příbuznými v Izraeli.

Dobový inzerát na hotel provozovaný Mosadem.
Dobový inzerát na hotel provozovaný Mosadem. | Foto: BBC

Izraelský deník Times of Israel poznamenal, že film Red Sea Diving Resort sráží kýč a patetické dialogy jako z komiksových superhrdinských dobrodružství. "Režisér mohl natočit africké Argo, místo toho látku zneužil ke scénám sestříhaným jako z videoklipů skupiny Duran Duran, ve kterých jsou desítky nevinných popravováni ranou do týla," píše Times of Israel, který se dále posmívá některým replikám titulní postavy hrané Chrisem Evansem.

Ten prý v jedné scéně otcovsky utírá slzy malému chlapci, jindy do půl těla svlečený "jako statný bílý bůh" přenáší uprchlíky do bezpečí.

Podle Times of Israel snímek znázorňuje Etiopany jako vystrašené, ukňourané, schoulené nebo prchající zoufalce, které nahání bílí agenti Mosadu. Ze všech Etiopanů jen jediný dostal jméno, "žádného jiného Afričana film neukazuje jako poctivého, slušného nebo alespoň normálního", kritizuje izraelský list.

Také server Digitalspy.com si všímá špatně napsaných etiopských postav a vadí mu, že režie klade důraz na jediného statečného izraelského agenta. Například postava etiopského plukovníka prý působí jako stereotypní znázornění všech antagonistů, "až vyznívá komicky a snižuje skutečné utrpení tisíců etiopských židů, kteří žili v neustálém strachu o život", píše server.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy