Recenze: Zvuk hluku je jen bušení v alternativní hruď

Antonín Tesař
28. 5. 2011 10:00
Hudební teroristé si na záškodníky spíš hrají
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Kritizovat snímek Zvuk hluku oči znamená jít i proti mohutnému potlesku, kterým film odměnili nadšení diváci na loňském karlovarském festivalu. Film o skupině šesti bubeníků, kteří se „ve čtyřech větách" pokusí rozezvučet město, a nemuzikálním policistovi z hudebnické rodiny, jenž se jim v tom pokouší zabránit, má chytlavý nápad. A nepopiratelně i slastnou energii, díky níž je velmi snadné nechat se jím strhnout.

Foto: MFF Karlovy Vary

Jinak ale celovečerní debut švédské režisérské dvojice Ola Simonsson a Jonannes Stjärne Nilsson trpí přinejmenším celkovou nevyrovnaností nápadů i tempa. Pasáže, kde šestice hudebních teroristů s kamennými výrazy rozezvučuje operační sál nebo banku, jsou docela vtipné a dobře se poslouchají.  I mimo tyto „koncertní scény" najdeme pár výborných nápadů či precizně vygradovaných humorných scén. Jenže problém je i v tom, že režiséři opakují koncepci svého devět let starého krátkého filmu Music for One Apartment and Six Drummers.

V něm na ploše necelých deseti minut vidíme šestici anonymních lidí, kteří se vloupou do bytu a v jednotlivých místnostech hrají hudbu na předměty denní potřeby. Díky malé délce film nemusí nic vysvětlovat, navíc dokáže zaplnit celou stopáž gradujícím proudem hudby.

Foto: Aktuálně.cz

V celovečerním formátu je ovšem nutné vystoupení hudebních teroristů prokládat dějovými mezihrami a aspoň trochu vysvětlit okolnosti jejich řádění. Film v těchto ohledech úplně neselhává, ale jde na to nejjednodušší cestou: děj zabydlí jednorozměrnými výstředními figurami a pojme ho víceméně jako přímočarý způsob, jak vystoupení zasadit do jednotného rámce.

Bez koncertních pasáží by zbytek snímku pořád působil neuspokojivě a nápady uspěchaně. Je zjevné, že film spoléhá na stejnou atrakci jako Music for Six Drummers and One Apartment parafrázující názvy kompozic od slavných minimalistů. Nad tento rámec nemá moc co nabídnout.

A nejen to. Dokonce se začíná zpětně vtírat otázka, do jaké míry je už základní nápad originální a přínosný. Při pohledu na „spontánní hudebníky" bušící do různých předmětů si člověk občas vybaví spíš děti tlukoucí do lahve od Coca-Coly a podobné happy reklamy.

Současná hudba se pouští do mnohem rafinovanějších a intenzivnějších zkoumání mezí hudebních zvuků, než je používání obdobných „nehudebních nástrojů". A celý žánr noise, na který název filmu rovněž odkazuje, stojí hodně mimo zdejší ukázněné performance. 

I rytmické swingování se dá ovšem dělat mnohem kreativněji a důsledněji, pokud se budeme bavit přímo o hudbě, a nikoli o té extrémní.  Stačí připomenout duo zvukových sběratelů Matmos, spolupracovníky Björk, kteří samplují a "zhudebňují" různá prostředí, nebo Matthewa Herberta, jenž stíhá do svých podobně koncipovaných a zábavných nahrávek vkládat i politické komentáře a záškodnická poselství.

Ale nejen v tomto srovnání film vlastně nakonec zůstává na půdě „bezpečné alternativy". Tedy něčeho, co se tváří novátorsky, ale nakonec v mnoha ohledech zůstává na obecně přijatelné půdě svůdné sebeprezentace typu „hele jak jsme jiní, kreativní, spontánní a veselí".

Tuto sázku na populárnost samozřejmě nelze filmu tak úplně zazlívat. Ale proč mu za to rytmicky tleskat jako na představení broadwayských Stomp, jejichž spartakiáda nabízí podobně prefabrikovaný odvaz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Zvuk hluku
Sound of Noise
Žánr: Hudební, Komedie, Krimi, Romantika
Režie: Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson
Obsazení: Bengt Nilsson, Sanna Persson, Johannes Björk, Fredrik Myhr, Marcus Boij, Anders Vestergard, Magnus Börjeson, Björn Granath, Peter Schildt ad.
Délka: 102 minut
Premiéra ČR: 19.05.2011
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy