Recenze: Život hollywoodské hvězdy jde odnikud... někam

Jarmila Křenková
25. 4. 2011 8:00
Sofie Coppola natočila svůj nejvycizelovanější film
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Který tvůrce (a fakt nemyslím Bélu Tarra) si může úvodem svého filmu (ne)střihnout tříminutovou scénu, kdy statickým celkem donekonečna projíždí černé ferrari? Kdo nechá hlavní postavu snímku, který je závislý na scénáři, permanentně mlčet? A kdo spáchal barevné hravé spoty pro módní dům Dior, ale jeho filmy jsou přitom jedna velká kontemplace? Čtvrtý projekt Sofie Coppoly Somewhere je - stejně jako jeho autorka - suverénní, křehký a kultivovaný.

Než přistoupím k jeho adoraci, musím zdůraznit, že jsem též nějakou dobu žila po hotelích. Pravda, na rozdíl od ústřední postavy filmu Johnyho Marca jsem do zblbnutí nekoukala na soukromý striptýz blonďatých dvojčat, nesouložila s modelkou odnaproti ani nezkoušela přecedit pět kilo špaget čajovým sítkem. Ale vím, jak ubíjející je několikaměsíční krize, neproduktivní nuda a pocit, že nikam nepatříte.

Takový přístup nás zavede...

Foto: Bontonfilm

Chápu, máte chuť vrazit mi lopatu do ruky, ale (krom toho, že mi výše řečené dává výsadní právo Somewhere recenzovat) tím chci jen říct, že Sofia Coppola točí filmy svébytné a velmi osobní - prostě autorské. Což je hledisko, které se často opomíjí, případně rozmělňuje v nicneříkajících frázích; o propracované metodě a ucelené vizi tak bohužel víme kulové.

Pozornost se soustředí hlavně na dílčí „zajímavosti" omílané barevnými filmovými magazíny na lesklém papíře: všichni jsou obeznámeni s tím, že autorka dostala za scénář ke Ztraceno v překladu Oscara, cenu pro nejlepší film z loňských Benátek má Somewhere beztak jen díky jejímu kamarádství s Quentinem a Elle Fanning hraje a vypadá na svůj věk fakt rajcovně.

Že Somewhere u nás běží pod distribučním názvem Odnikud někam, pak vystihuje úchylnou tendenci jakékoli dílo co možná nejjednoznačněji vysvětlit a zasadit do srozumitelných schémátek (předchozí film Marie Antoinette to schytal v podobě růžové přelepky DVD edice pro romantiky). A zvlášť v případě Odnikud někam nás takový přístup zavede… prostě někam. Ano, úběžníkem filmu skutečně není komplikované hledání, či snad dokonce nalezení vztahu otce k dceři.

Foto: Bontonfilm

Styl Sofie Coppoly je natolik osobitý, že je ihned zřejmé, čí film sledujeme. A Somewhere je zatím zdaleka nejvycizelovanější: konzistentní, stylový a zároveň minimalistický, nic nepřebývá ani nechybí; je z něj cítit absolutně soustředěný výkon všech zúčastněných.

Autorka nemá potřebu spojovat se s trendy; nepodbízí se popkulturními cukrátky ani nás nekrmí samoúčelnou art snobárnou. Když dcera hlavního hrdiny referuje o sáze Twilight, mnozí by si neodpustili povýšenecký vtip nebo prvoplánové rýpnutí, ale přichází jen neutrální konstatování „Hm, tak teda jo".

Ona se otce nesnaží přesvědčit, že je to super, on jí nevysvětluje, že je to kravina. Pointa nespočívá v zaujímání postojů, ale v předvedení dokonalého okamžiku letního odpoledne, kdy i ping-pongový míček má ten správný zvuk.

S tím kontrastuje frustrace a stísněnost zabordeleného hotelového pokoje. Takový prostor je (stejně jako v předchozích filmech Versailles, Tokio nebo americké maloměsto) svět sám pro sebe, nezávislý a odtržený od všeho vnějšího. Disponuje vlastními pravidly a postavám, které ho obývají, vnucuje jasně vymezené role.

Dílčí vítězství

Kdo je Johny Marco? Filmová hvězda, děvkař, otec. Téměř nemluví a my jen dlouhé minuty sledujeme, jak se mechanicky věnuje všedním aktivitám. Projíždí se ve své káře, spí, popíjí, pracuje, souloží; nebo se stará o dceru, když si její matka zmizí neznámo kam. Prostě vykonává, co se od něj v danou chvíli očekává.

Foto: Bontonfilm
Foto: Aktuálně.cz

Stejně tak jeho okolí. Asistentky, milenky, maskéři, hotelový personál - všichni se naučeně pohybují v bezpečně známých souřadnicích. Problém nastává při pokusu o vystoupení ze zaběhnutých vzorců, které vždy provází konflikty a emocionální újmy.

Nečekaná povinnost věnovat se dlouhodobě dceři není impulzem k tomu, aby se z Johnyho stal ideální táta, ale je pro něj především minovým polem emocí. Dokud s hereckou partnerkou mechanicky pózuje fotografovi, je všechno v pořádku. Poté, co si v pauze mezi záběry spontánně vyříkají svůj „vztah", je ona v háji a on za idiota.


Přes nánosy nekonečných promluv, otázek a frází se horko těžko něčeho dobereme; prostředek, který by měl postavy někam posunout, tady selhává. Vše vyslovené je buď součástí role, nebo marným pokusem reprodukovat zážitky a zkušenosti, které jsou verbálně nepřenosné. Jakákoli interakce končí kolapsem.

Zásadní je scéna, v níž Johny sleduje krásku v kabrioletu. Banální situace ponouká k rozvíjení nejrůznějších scénářů (osudové setkání, bondovská honička, tragický zvrat). Iluze možností je dokonalá, ale pochopitelně se nestane NIC. Naděje na vytržení z nudy chcípne ve slepé uličce. Ouč. Je v tom komika, ironie i bezvýchodnost.

A to je princip celého filmu. Dílčí vítězství přichází, pouze když se podaří obejít bariéru slov; pohledy, gesta, případně společná pařba Guitar Hero jsou vševypovídající, ale svou prchavostí v konečném důsledku zraňují.

Je skvělé, že autorka byla nekompromisní a z řetězení slepých uliček neslevila. V tomto ohledu je Somewhere zatím její nejtísnivější film. Johny Marco byl, je a bude… někde. Ergo ten distribuční název asi nakonec nějaký smysl má.

Odnikud někam
Somewhere
Žánr: Drama
Režie: Sofia Coppola
Obsazení: Stephen Dorff, Elle Fanning, Chris Pontius, Benicio Del Toro, Laura Ramsey, Becky O'Donohue, Alexander Nevsky, Laura Chiatti, Michelle Monaghan, Jennifer Sky, Dean Mauro
Délka: 98 minut
Premiéra ČR: 14.04.2011
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy