Recenze: Pokus o českou kovbojku se nepovedl, ze Zlodějů zelených koní čiší jen bezradnost

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
8. 9. 2016 9:00
Režisér Dan Wlodarczyk už dopředu avizoval, že chce natočit hlavně dobrodružný příběh o hledačích vltavínů. V interpretaci ale došel tak daleko, až se nabízí otázka, proč film vůbec nese jméno knihy Jiřího Hájíčka. Film Zloději zelených koní recenzuje Tomáš Stejskal z Hospodářských novin.
Zloději zelených koní - trailer | Video: CinemArt

Když se v úvodní scéně nového českého snímku Zloději zelených koní herec Pavel Liška dlouhé minuty mlčky plazí dírou v zemi, nevypadá to s budoucností domácí žánrové kinematografie vůbec zle. Filmová adaptace stejnojmenné novely Jiřího Hájíčka o hledačích vltavínů však všechny cenné kameny předlohy zahodí a žádné nové nenajde.

Roku 2001 vyšla kniha Jiřího Hájíčka o lásce a o plynutí času, která byla lyrickým obrazem rozviklané doby těsně před a těsně po revoluci. Vystupoval v ní jihočeský „zlatokop“, něčím vzdáleně připomínající westernového hrdinu. Akorát že student geologie Pavel zběhnul k dobrodružnému životu hledače cenných minerálů proto, že je romantik. V jeho povaze a vidění světa se v knize odrážela nejistota nové doby. A tu nejistotu se protagonista Hájíčkovy novely pokusil zakotvit ve „věčnosti“ geologického času a čistotě milovaných krystalů.

To vše režisér a scenárista nynější filmové adaptace Dan Wlodarczyk opominul. Celkem pochopitelně, podobné kvality literární předlohy těžko přenést do filmového díla, jež stojí na pohybech, gestech, emocích, na tom, co se odehrává na plátně. Místo toho se režisér pokusil natočit dobrodružný snímek. A v interpretaci došel tak daleko, až se nabízí otázka, proč vůbec nese jméno Hájíčkovy knihy. Výsledek s ní nemá skoro nic společného.

Stejně jako v knize tu je sice mladík Pavel, který miluje kameny, dále jeho žena Karolína a také parťák Kačmar, jemuž jde především o peníze, v něž lze ono jihočeské „zelené zlato“ proměnit. Jenže přesazením děje do současnosti zmizelo takřka vše, co bylo na původní próze tak silné. A většinu ostatního do jihočeské hlíny pohřbil pokus vytvořit ze tří hlavních postav vztahový trojúhelník.

„Osmdesátá léta se skláněla a nahýbala ke svému konci a hrnula mě před sebou svými událostmi jako po nakloněné rovině, měl jsem zmatek ve všem, i v sobě, ale nejvíc ve škole.“ Z této a dalších podobných vět spisovatele Hájíčka je patrná dobová atmosféra, která v hrdinech probouzí neklid a zmatek.

Filmový Pavel naopak trochu nepochopitelně zanechá školy těsně před dokončením doktorátu, neboť se mu příčí někomu lézt do zadku. Veškeré tajemství knihy se ztrácí v doslovnosti. Potíží snímku Dana Wlodarczyka ale není jen odklon od knihy. Vždyť i sám režisér avizoval, že chtěl natočit hlavně dobrodružný příběh o hledačích vltavínů, a předlohu bral jen jako volnou inspiraci.

Problematický je na filmu především fakt, že se mu nedaří najít silný děj, který by do pachtění hrdinů na skutečných a celkem fotogenických lokacích nalezišť vltavínů vnesl nějaké opravdové napětí.

A navrch je tu český evergreen, proměna knižní Karolíny, tedy rovnocenné Pavlovy partnerky a velké lásky, v poněkud upjatou filmovou megeru, která mužům brání, aby si plnili své dobrodružné sny. Ve filmu asi vše musí být schematické a jasné jako facka.

Jenže když ve Zlodějích zelených koní na těch pár facek skutečně dojde, na rozdíl od kopání minerálů se uvěřitelnost vytrácí. Byť Pavel Liška hraje Kačmara coby prostého, prospěchářského hromotluka poměrně přesvědčivě, v okamžiku, kdy s druhým hrdinou filmu bije dvojici zlodějů a pálí jejich občanky, to skřípe. Pocit, že divák sleduje českou „kovbojku“, se nějak ne a ne dostavit.

Rozkol v manželství a Kačmarova temná minulost jakožto jedny z mála hybatelů děje působí lacině. Novela Jiřího Hájíčka nestála na příběhu, ale na zachycení času a nálady a otevřený konec hledící vstříc budoucnosti se v ní nabízel. Z Wlodarczykova filmu, který náhle zanechal své hrdiny v prachu na pokraji jámy, čiší jen bezradnost.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy