Recenze: Únavně oplzlý Méďa střílí gagy pro teenagery

Jan Gregor Jan Gregor
4. 8. 2012 7:27
Debut autora seriálu Griffinovi je okázale infantilní
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Film Méďa vzbuzuje nadprůměrnou pozornost už díky jménu svého tvůrce. Natočil ho jako svůj debut jeden z nejvlivnějších autorů televizní zábavy dneška. Seth MacFarlane stojí za animovanými seriály jako jsou Family Guy, American Dad! nebo Cleveland Show. A jeho scenáristický rukopis je i v tomto prvním odskoku na pole hraného filmu dobře znát.

Foto: Universal Pictures

Příběh nevyzrálého třicátníka Johna Bennetta (Mark Wahlberg) a jeho přátelství s neustále zhuleným a obhroublým mluvícím plyšovým medvídkem Tedem je smrští vulgárních, nekorektních, ostentativně hloupých gagů a nesčetných popkulturních odkazů.

Jenže řídký děj by šel smrsknout do půlhodinového formátu a všechny ty spíše méně než více povedené fórky, které se tváří jako odvážné a odvázané, jsou ve skutečnosti docela neoriginální.

Navíc film, který se tváří, že mu není nic svaté, má tak konvenční a v zásadě konzervativní příběh, že člověka při jeho sledování mrzí hlavně ta nevyužitá šance.

Zfetovat se s Flashem Gordonem

Premisa celého filmu je totiž opravdu zajímavá. V úvodu, s gustem parodujícím tón amerických spořádaných dětských komedií z osmdesátých let, si malý osamělý chlapec, kterého do party nechce ani šikanovaný židovský otloukánek, vysní kamaráda. A magickým kouzlem mu oživne plyšový méďa, kterého dostane k Vánocům.

Rychlou montáží pak přefrčíme léta medvědovy mediální slávy (autoři velmi rozumně svůj film umístili do světa, kde se nikdo nad samotnou existencí upovídaného plyšáka zas tak moc nepozastavuje) a o téměř třicet let později ho nalezneme zcela zkouřeného na pohovce, jak si se svým celoživotním parťákem Jackem (Mark Wahlberg) vyměňují sexuální vtipy.

Foto: Universal Pictures

Jack má krásnou partnerku Lori (Mila Kunis), která má nejen smysl pro humor, ale i boží trpělivost s naprosto nepoužitelným přerostlým dítětem, se kterým - a někdy také s Tedem - už čtyři roky sdílí postel. A právě proto dává Jackovi ultimátum - Ted musí z domu nebo končí vztah.

Pořád je to námět, který by v rukou jiných tvůrců mohl vědomě reflektovat infantilizaci americké kultury a filmových komedií obzvlášť. Oživlý plyšák coby nejlepší kumpán pětatřicetiletého chlapíka, který by se chtěl chovat zodpovědněji, ale nejde mu to, je pěknou metaforou pro generaci, která neumí dospět.

Foto: Universal Pictures

Jenže celý film je bohužel postaven na vtípcích ze zastydlé puberty a celé vyznění příběhu přitakává vývojovému ustrnutí někde ve třinácti letech. Ted odmítá dospělost tak hrdě jako žádná z komedií Judda Apatowa.

Jack s Tedem například milují Flashe Gordona - úžasné brakové sci-fi z osmdesátých let. Jack je zrovna na večírku, na které Lori záleží, ale okamžitě z něj odjede, protože ho Ted odvolá na svou party, na kterou dorazil představitel Flashe Sam Jones.

Jack s Tedem se s ním opijí a zfetují kokainem a poté zdemolují celý byt a zmlátí asijského souseda jenom proto, že se jmenuje Ming jako Flashův nepřítel z tohoto kultovního béčka. V tomhle výjevu je geekovská láska k hereckým cameům všeho druhu, nadržený kokainový humor a trocha té xenofobie, aby tvůrci dokázali, že se nebojí být nekorektní - a ve výsledku to působí příšerně křečovitě.

Nerealistický Hollywood

Tuhle scénu zmiňuju proto, že jsem si při ní vzpomněl na norský film Henrik, který letos vyhrál v Karlových Varech a měl podobnou zápletku. Byl to film opravdu vtipný a přitom bolestně realistický.

Místo hříček s popkulturními odkazy a únavných nechutností skutečně tnul do živého a kdekdo ve věku přes třicet se v něm mohl poznat.

Chování postav v Tedovi není až na některé civilní momenty Lori realistické ani trochu a jenom se zoufale snaží naplnit celovečerní stopáž co možná nejagresivnějšími gagy. V jedné ze scén si tvůrci dělaji legraci z filmu Jack and Jill, ale jejich vlastní film o tolik chytřejší než tenhle komediální propadák Adama Sandlera zase není. 

Někdo by možná namítl, proč srovnávat vítěze z Varů s běžným americkým mainstreamovým filmem, na nějž by nároky měly být nižší. Ale proč vlastně?

Jednoho už přestává bavit, jak Hollywood bombarduje celý svět filmy konvenující nerealistickým teenagerským fantaziím. V tomto případě pohádce o tom, že i když se budete chovat jako nevyzrálý fracek a nebudete schopný na tom nic měnit, tak si stejně v pohodě udržíte krásnou, sympatickou a milou Milu Kunis, která si patrně nedokáže představit život bez vašeho slastného prdění.

Méďa
Ted
Žánr: Fantasy, Komedie
Režie: Seth MacFarlane
Obsazení: Seth MacFarlane, Mark Wahlberg, Mila Kunis, Giovanni Ribisi, Patrick Warburton, Jessica Stroup, Joel McHale, Laura Vandervoort, Melissa Ordway, Jessica Barth, Jeffrey Corazzini, Nicole Signore, Sam J. Jones, Ryan Reynolds
Délka: 106 minut
Premiéra ČR: 02.08.2012

 

Právě se děje

před 3 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy