Recenze: Suchar Niki Lauda plní sen génia průměrnosti

Martin Svoboda Martin Svoboda
8. 10. 2013 19:20
Howard a jeho nekonečně adekvátní přístup sklidili ovoce na formulové trati
Niki Lauda (Daniel Brühl).
Niki Lauda (Daniel Brühl). | Foto: Bioscop

Recenze - Rivalové nejsou o Niki Laudovi, Rivalové přímo jsou Lauda. To přirovnání se nabízí samo. Slavný závodník Formule 1 je zde popsán jako precizní technik, suchar odhodlaný svou pílí získat, co jeho oponent zvládá ukořistit spontánností a charismatem.

Připomíná to obráceného Formanova Amadea, génius průměrnosti tentokrát sice materiálně prohrává, ale morálně vítězí nad horkokrevností a radostí ze života svého protivníka. S trochou jízlivosti se nabízí, že něco takového musí být tajným snem Rona Howarda. A využití osudu známého závodníka se tak stává jen záminkou odvyprávět vlastní příběh.

Foto: Bioscop

Howard začínal jako herec, ale kariéru se mu nepodařilo dostatečně naplnit. Homer Simpson mu kdysi upřímně vysvětlil, že zkrátka zošklivěl. Za kamerou se mu daří mnohem lépe.

Celou jeho tvorbu však prostupuje až přehnaná preciznost ve všech ohledech. Dobře volené postupy ozkoušené mnohými před ním. Leckdy padne jeho úsilí na úrodnou hlínu (Duel Frost/Nixon, Apollo 13), jindy se stanou fatálním omylem (brownovské adaptace, Grinch) a třeba i zdrojem nekonečných debat, jde-li o umění, nebo o zbabělou kopii či dokonce bezduchý kýč (Čistá duše).

Zbabělost se vyplácí

Čekat, že se Ron Howard změní a začne experimentovat, by bylo stejně pošetilé jako chtít po Hansi Zimmerovi, aby složil ještě čtvrtý hudební motiv, který by přidal k těm třem, co už dvě desetiletí dokola opakuje. Ani jeden nemá k posunu důvod - formální zbabělost a sázka na jistotu jim přinášejí povětšinou uznání a řadu obdivovatelů v divácích, kteří oceňují, že v kině vidí či slyší přesně to, pro co přišli.

Proti takovému přístupu je vždy dobré se ozvat a upozornit na hranice schopností tvůrců, kteří už nikdy nemohou svůj obor posunout ani vylepšit, v ideálním případě mohou pouze předvádět vysoký nadstandard.

Pro jednou si ale odpustím kverulantství a uznám, že Rivalům jejich veskrze adekvátní forma akademicky přesného sportovního dramatu svědčí.

Foto: Bioscop

Je až zarážející, že snímek ve všem tak doslovný, čitelný, zcela nepřekvapivý a zkrátka rutinní dokáže těmito vlastnostmi neiritovat, ale naopak vzbudit dojem, že jedině takto mohl výsledek vypadat a že proti těmto volbám a postupům nemá smysl vznášet námitky.

Ano, přes negativní podtón musím zamířit k vysokému hodnocení, protože Rivalové zkrátka mají potřebný drive a sice klišovitý, ale stále působivý souboj dvou protichůdných pohledů na svět strhne přinejmenším na dobu nezbytně nutnou.

Foto: Bioscop

Chris Hemsworth (Thor) a Daniel Brühl (Good Bye, Lenin!) odvádějí skvělé výkony a celá konstrukce drží pohromadě jako strohá, ale bytelně a poctivě stlučená skříň od truhlářského mistra.

Ale takhle to nebylo!

Když už padla zmínka o Formanově Amadeovi, našli bychom další spojitost. V obou případech se ihned po premiéře objevily desítky textů o tom, že takto k zobrazovaným historickým událostem přeci nedošlo, že hrdinové mezi sebou měli zcela korektní vztah a spíš než rivaly byli vzájemnými obdivovateli nebo i přáteli (Lauda a Hunt spolu jednu dobu dokonce sdíleli byt, takže asi jen těžko byli jeden druhému nemesis). Že jejich postoje nebyly opačné a že tato adaptace jejich života konflikty nejen po vzoru správného hollywoodského trháku zveličuje, ale přímo tvoří nové, dosud neexistující.

Čím víc se ve světě závodů formulí vyznáte, tím víc si zřejmě budete všímat nepřesností i vyložených opaků reality. Nezbývá než upozornit, že film má nárok s pravdou nakládat velmi svéhlavě a měli bychom to akceptovat do doby, kdy by se za manipulací s fakty skrývaly ideologické důvody. I zde bychom nalezli odpustitelné výjimky, když jde o posun „nezištný", třeba v případě Schindlerova seznamu a dalších "ušlechtilých lží".

Foto: Bioscop

Mnozí sportovní znalci tedy skřípou zuby, ze svého úhlu pohledu oprávněně. Vadí jim, že Brühl tak skvěle imituje Laudu, nicméně ho vede do situací, v nichž se buď neocitl, nebo během nich reagoval velmi odlišně.

Nutno podotknout, že samotný Lauda objel několik premiér a rozhodně se netvářil nespokojeně. Se scénářem Petera Morgana buď problémy nemá, nebo necítí potřebu je ventilovat.

Pro méně znalé sportovní nadšence a lidé sportem netknuté (můj případ) pak problémy s realističností odpadají a zdá se, že právě tyto dvě skupiny, jež vlastně snímek vnímají jako nový příběh, jsou nejvíce spokojené.

Rivalové jsou oproti americkému původu režiséra relativně skromnou britskou produkcí. Možná trochu zamrzí, že z těchto nezávislých prostředků vznikl zcela standardní jakoby-hollywoodský snímek jen s několika málo připomínkami volnějších rukou tvůrců.

V rámci americké oscarové sezony jde o film se zcela proměněným potenciálem, dotažený takřka k dokonalosti, z pohledu nezávislejší britské produkce naopak o dílo, které se nepokusilo vůbec o nic, čím by vybočilo.

Jako u Howarda ne poprvé tedy o smysluplnosti jeho snahy rozhoduje námět a scénář. Pokud je oboje vhodné k jeho standardizovanému pojetí nekonfliktní bezchybnosti, má vyhráno. A archetypální duel opačných principů naroubovaný na sportovní drama to na rozdíl od brakové literatury a dětské vánoční povídky snese, proto Rivalové končí jako velmi kvalitní podívaná plnící vše, co od ní divák čeká. S výjimkou faktické přesnosti, která by ale, ruku na srdce, mohla i ubrat ze zážitku.

Rivalové
Rush
Žánr: Akční, Drama, Sportovní, Životopisný
Režie: Ron Howard
Obsazení: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Alexandra Maria Lara, Olivia Wilde, Natalie Dormer, Christian McKay, Pierfrancesco Favino, Jamie Sives, Lee Asquith-Coe, Egija Zviedre, Julian Seager, Joséphine de La Baume
Délka: 123 minut
Premiéra ČR: 03.10.2013
Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy