Recenze: Šmejdi odhalují praktiky lidských hyen

Jan Gregor Jan Gregor
18. 4. 2013 7:50
Dokument o nelidském byznysu na předváděcích akcích pro důchodce
Foto: Aerofilms

Recenze - Na festivalu Jeden svět, kde měl premiéru dokument Šmejdi, bývá k vidění mnoho filmů, z nichž není člověku skoro až fyzicky dobře z toho, jak se lidé dokáží chovat ke slabším a bezmocným. Ale když se takový film odehrává v Česku, tím menší emotivní odstup si našinec dokáže uchovat. Dokument Silvie Dymákové Šmejdi je přesně tohoto typu.

Čtěte také
Jak na hyeny z předváděcích akcí? Právník radí

Mladá novinářka se rozhodla proniknout hlouběji do podvodného byznysu založeného na předváděcích akcích pro seniory. I díky využití skryté kamery se jí podařilo cenné důkazy o lžích, nátlacích a manipulativních taktikách, které prodejci používají k tomu, aby ožebračili oklamané důchodce.

Nechci slevu zadarmo

Z výpovědí samotných seniorů, z podloudně natočených scén i z videí, které si na sociální sítě zavěšují sami cyničtí prodejci, čiší naprostá ztráta respektu k lidské důstojnosti. To je na celém dokumentu asi nejvíc fascinující.

Foto: Aerofilms

Prodavači nepotřebných čínských šuntů za desetitisícové částky jsou zcela jistě motivováni tím, že si přijdou na velmi slušné peníze. Ale ti lidé, jejichž obličeje jsou sice v dokumentu rozostřené, ale policie zná jejich totožnost a na základě natočených materiálů zahájila vyšetřování, jsou opojeni mocí, kterou mají, a agresivitu a ponižování si vyloženě užívají.

Nechávají často invalidní důchodce rvát se o „dárky" shromážděné na jednom stole způsobem „kdo dřív přijde, ten dřív bere", a ještě jim pro své vlastní potěšení nechávají na této hromadě schválně rozbité kusy.

Psychicky týrají mentálně postižené. Odpírají návštěvníkům akcí, které se většinou odehrávají místo na slíbeném zámku kdesi v zastrčené vesnické hospodě, jídlo a pití. Střídavě slibují a vyhrožují. Naznačují svým obětem, že jsou už bezcenní a stejně brzo umřou. Vulgárně nadávají všem, kdo se odváží na něco zeptat.

Hned u vchodu selektují všechny mladší ročníky, kteří jim přijdou podezřelí z toho, že by mohli být nastrčení pracovníci České obchodní inspekce.

Foto: Aerofilms

Nejdrsnější je asi záznam telefonátu na záchranku, v němž žena volá lékaře k muži, který jeví všechny příznaky infarktu, ale bodyguardi ji odmítnou pustit ke staršímu muži a poskytnout mu první pomoc.

Podle právníka Jana Černého se firmy okrádající důchodce dopouštějí často trestného činu podvodu. Výmluvná je například sekvence, v níž prodejce nabízí hrnec se čtyřvrstvým dnem, jehož jednu vrstvu tvoří tajná složka, která umožňuje ušetřit energii tím, protože umí rozmrazovat zastudena. Testy samozřejmě prokáží, že žádná složka v aušusovém nádobí z Číny není.

Záběry, které Černému poskytla režisérka, podle něj často zavdávají podezření na trestný čin ublížení na zdraví a zcela jistě se podle něj firmy proviňují proti loterijnímu zákonu.

Právě losovačky, v nichž téměř každý ze seniorů vyhrává, tvoří primární taktiku těchto obchodnických šmejdů. Výhru bohužel netvoří peníze, ale nárok na zboží, jehož koupi potom prodejci nevybíravě vymáhají různými brainwashingovými technikami.

Hrdinové filmu Silvie Dymákové na předváděcí akce často nadávají, splátky jim ukrajují značné části důchodů, ale na zájezdy jezdí dál. Psycholožka Romana Mazalová, která se s režisérkou inkognito akcí také zúčastňovala, tvrdí, že jejich chování se dá klasifikovat jako závislost podobná té alkoholové nebo kterékoli jiné.

Šmejdi jsou zcela jistě cennější díky své investigativní stránce než svou estetickou kvalitou. Ale ta výpověď je hodně silná. Doufejme, že až se film objeví v televizi, vzbudí odpovídající odezvu (už jen zprávy o přípravě filmu strhly lavinu reakcí) a konečně začnou vůči těmto zlodějským firmám něco dělat i naši legislativci. Tváří v tvář Šmejdům totiž lze jen těžko zůstat lhostejný.

Šmejdi
Žánr: Dokument
Režie: Silvie Dymáková
Obsazení:
Délka: 74 minut
Premiéra ČR: 18.04.2013

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 19 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 41 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 46 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy