Recenze: Seriál Single Lady s Janou Plodkovou neví, co chce od života ani od diváků

Martin Svoboda Martin Svoboda
9. 5. 2017 10:58
Tvůrci povedeného filmu Rozkoš v čele s režisérkou Jitkou Rudolfovou se opět dal dohromady, tentokrát pro internetovou televizi Playtvak. Seriál Single Lady s Janou Plodkovou však dopadá neslavně. Nejasný koncept a špatně rozvinutá hlavní role po čtyřech epizodách nedávají moc důvodů seriálu dál věřit.
Single Lady Jana Plodková.
Single Lady Jana Plodková. | Foto: Mojmír Bureš

Tým režisérky a scenáristky Jitky Rudolfové přišel v roce 2013 se snímkem Rozkoš s Janou Plodkovou v hlavní roli. Širší veřejnost i kritika ho sice přehlédli, (pozornosti se tenkrát těšil Hořící keř), řemeslně i vypravěčsky však šlo o nezvykle vyspělé dílo.

Po čtyřech letech dostali nadějní filmaři díky internetové televizi Playtvak možnost znovu spojit síly. Sledují eskapády ředitelky hudební stanice Óčko Sabiny (stejně jako Playtvak součást mediálního domu Mafra), opět s tváří Jany Plodkové. Venku jsou již čtyři epizody, ale bohužel se zdá, že prvotní zklamané reakce byly na místě.

Co tam dělá?

Atraktivní prostředí televize Óčko je nakonec tou nejhůře využitou částí námětu, předně v důsledku špatného vykreslení pracovního "terénu". Není ani jasné, co vlastně Plodková jako ředitelka dělá, a pokud zrovna něco dělá, není jasné proč.

Hned v prvním dílu chce například tým Óčka obsadit na post moderátora svého pořadu youtubera. Plodková to označí za nesmysl a youtubery za parazity mediálního prostředí. Epizoda však končí, aniž by se k tomuto tématu vrátila, a neukáže, jestli hrdinka ustoupila tlaku, nebo našla lepší řešení.

Vzniklý konflikt nedojde katarze a divák jeho prostřednictvím nemá šanci protagonistku pochopit. Proč šéfuje týmu mainstreamové hudební televize, když se jí protiví mainstreamová zábava? Jak si při vší negaci udržuje pozici? Jak pod jejím vedením televize vypadá? Těžko se věří, že by Óčko pod vedením této šéfové bylo stejné jako Óčko v našem světě.

Dělat si srandu z politiků mě baví, tvůrcům v Česku ale chybí odvaha, proto je satiry málo, doba je citlivá a nervózní, říká herečka Jana Plodková.
20:16
Dělat si srandu z politiků mě baví, tvůrcům v Česku ale chybí odvaha, proto je satiry málo, doba je citlivá a nervózní, říká herečka Jana Plodková. | Video: Daniela Drtinová

Ve třetím dílu omylem v živém přenosu sprostě nadává na hosta pořadu, aniž by to pro ni mělo jakékoliv následky. Obecně se zdá, že se pohybuje v prostředí, do nějž nepatří, toto prostředí na ni nereaguje a postava tak zůstává vágní a nedefinovaná. To může být skvělý námět pro artové existenciální drama Michelangela Antonioniho, hůř se však takový koncept obhajuje u anekdotického internetového seriálu.

Měla být blbá

Zmatení dokončuje i určité vnitřní pnutí v rozvržení Sabinina chování, které mnohdy vykazuje známky neempatie, lehkomyslnosti, náladovosti, škodolibosti a dětinskosti. Ještě výraznější jsou tyto vlastnosti ve scénách z osobního života, z nějž divák nevidí nic jiného než opilecká dobrodružství. Jako by veškerý svůj volný čas trávila v barech. Nicméně Plodková postavu šéfové ztvárňuje do značné míry inteligentně, jako o kus hlubšího člověka, než by se v takovém případě zdálo přesvědčivé.

Single Lady by paradoxně mnohem lépe fungovala, kdyby protagonistka byla otevřeně "blbá". Její pasivní plavba světem naplněná jen vyhlídkou na další večer, kdy se zpije pod obraz a osouloží prvního alespoň trochu pohledného muže, by pak dávala smysl.

Jistě je chvályhodné natočit dílo se silnou ženskou figurou v čele. Tím spíš po masovém úspěchu filmů jako Teorie tygra a Padesátka, v nichž mají ženy otevřeně podřadnou roli. Jenže když jsou v Single Lady výstupy této "silné ženské figury" stejné, jako kdyby šlo o stereotyp z druhořadé komedie, vzniká dojem, jaký asi Rudolfová nezamýšlela.

Single Lady nemá tvar ani chuť, epizody přicházejí a odcházejí a po čtyřech dílech dokonce není jasné, o jaký jde vlastně žánr. Na opravdové drama jsou vztahy mezi postavami příliš nerozvinuté a na komedii je zde relativně málo humoru.

Single Lady není trapná, jak by námět "humorné příhody bulvární mediální lvice" vybízel. Pracovali na ní schopní tvůrci a Jitka Rudolfová se zřejmě snažila najít poctivý kompromis mezi mainstreamovým tématem a vlastní uměleckou vizí. Vnímat ho ovšem lze jen jako kusé nenavazující scény, jež táhne charisma Plodkové. Chybí koncept, timing a přesnost, nutné pro krátký formát. Zbývá čtvrthodina tápání týdně, občas proložená povedeným gagem.  

 

Právě se děje

před 46 minutami

Ital De Biasi je novým trenérem fotbalistů Ázerbájdžánu

Ital Gianni De Biasi se stane novým trenérem fotbalové reprezentace Ázerbájdžánu. Čtyřiašedesátiletý kouč se podle médií s tamním svazem dohodl na smlouvě platné do mistrovství světa v Kataru v roce 2022. De Biasi se pokusí dovést ázerbájdžánský výběr k premiérové účasti na závěrečném turnaji.

V minulosti už De Biasi dokázal vybojovat premiérový postup na velkou akci s reprezentací Albánie, kterou vedl v letech 2011 až 2017. V roce 2016 s mužstvem hrál na mistrovství Evropy. Na klubové úrovni působil v řadě italských celků jako Modena, Brescia, FC Turín či Udine, trénoval také ve Španělsku v Levante a naposledy v Alavésu, kde ale v roce 2017 vydržel ve funkci jen dva měsíce.

před 50 minutami

Energetickou skupinu Innogy koupila maďarská společnost MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE, informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy Kč).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy