Recenze: [email protected] chce být český Sex ve městě. Místo toho prohlubuje dno českého filmu

Martin Svoboda Martin Svoboda
30. 7. 2016 7:57
Debut Zity Marinovové netrpí jen příšerným scénářem a nesnesitelným vedením herců, ale i nedodržováním základních technických standardů obrazu a zvuku, píše Martin Svoboda o filmu s Jiřím Langmajerem coby záletným majitelem seznamky, který využívá svou agenturu k lovení jednorázových známostí.
[email protected] - trailer | Video: Falcon

U českých filmů už jsme si zvykli na jistý standard. O scénáři a tématech Teorie tygra a Padesátky se dá polemizovat donekonečna, stejně jako o nápaditosti jejich provedení, ale že jde o řemeslně zvládnuté produkce, by zpochybnil málokdo.

A dává to smysl. V digitální době se náklady na pořízení materiálu a jeho alespoň základní postprodukci snižují, takže je stále snadnější naplňovat estetické normy. Pokud má tvůrce cit pro obraz a zvuk, může obstojného audiovizuálu docílit relativně snadno. Rozhodně snadněji než v době, kdy sebemenší úprava obrazu vyžadovala návštěvu chemické laboratoře.

Proto se pak člověk nestačí divit, když přijde na film jako Seznamka (nebo tedy [email protected]), film, za který musí samozřejmě zaplatit plné vstupné, a během prvních pár vteřin zjistí, že mu jsou prezentovány záběry, jež dávali filmaři nejspíš do kupy v Malování ve Windows.

Stěží film

Seznamka se jen těžko kritizuje, protože je od samého začátku tak amatérská, na pohled odpudivá a na poslech špatně ozvučená, že jen stěží splňuje definici filmu ve smyslu „profesionální produkce“. Hranice vkusu a kvality se tu nejspíš nikdo ani nepokouší dosáhnout, proto se těžko říká, kdo měl co dělat jinak, když ne napsat rovnou „úplně všichni a úplně všechno“.

Debutující režisérka a scenáristka Zita Marinovová a rovněž debutující kameraman a střihač Jiří Markvart buď zcela ignorují postprodukční colorgrading, tedy úpravu tónu, jasu a kontrastu barev pořízených digitální kamerou, nebo si myslí, že lidé mají v šeru sytě červenou barvu a uprostřed léta je v Praze permanentně mlha jak v Reykjavíku.

Buď neumí namixovat zvukovou stopu, nebo záměrně pouští hudební doprovod tak nahlas oproti dialogům, že u diváků vyvolávají fyzickou bolest.

Oboje si může dovolit avantgardní artový filmař jako Ki-Duk Kim ve svém Stop, ale ne někdo, kdo se snaží evokovat styl katalogu IKEA a nabízí příběh tvářící se jak epizoda Sexu ve městě.

Ženy sobě

Přišla řeč na příběh. Bohužel. Máme před sebou jeden z nejhorších scénářů, jaké se za poslední dobu dostaly do kin. Sice je trochu spravedlivé, že po šovinistické Teorii tygra přichází tato báchorka, kde každých pět minut padá variace na větu „chlapi jsou všichni do jednoho prasata“, ale to lze stěží přičítat jako kladné body. Spíš to označme jako druhou stranu téže mince, kde si místo frustrovaných mužů vybíjejí energii frustrované ženy a má to být legrace.

A vybíjejí si ji stejným způsobem – své myšlenky a postoje není Marinovová schopná konstruovat na úrovni věrohodnosti, tak se uchyluje k tvorbě šílených mužských karikatur, které obývají podivný svět bezčasí, jenž sice na pohled vypadá jako náš, ale nic a nikdo se v něm nechová jako z masa a kostí.

Přičemž tým Seznamky, jak už padlo, postrádá řemeslnou zručnost i rozpočet týmu Teorie tygra, proto se nedaří mizerný scénář zakrýt. A Jiří Langmajer ztvárňuje postavu natolik za hranou, že ji už nejde označit ani jako „stereotypní“, protože i stereotypy stojí pevněji nohama na zemi, mají nějakou konzistenci a kontakt s realitou.

Když se na scéně objeví gayové (předně Petr Vondráček), už musíme pochybovat, že scenáristka někdy přišla do kontaktu s druhou lidskou bytostí (natož s homosexuálem) jinde než v amerických sitcomech.

Že zápletka o záletném manželovi, který využívá svou seznamovací agenturu k lovení jednorázovek, nedává příliš smysl, už asi není třeba dodávat. Dokonce je stěží čitelné, kdo a proč mu vlastně připravuje závěrečnou pomstu. Stejně tak nepřekvapí, že jsou do děje vkládány náhodné postavy nejspíš proto, že daný herec měl zrovna čas nebo že se z notorického sukničkáře stane ze scény na scénu romantik hledající pevný vztah.

A herci? Nejlépe hraje ve filmu Adéla Gondíková, což asi jako hodnocení postačí.

Seznamka se zkrátka nevydařila na žádné úrovni. Předvádí špatné herectví, špatné řemeslo a špatnou scenáristiku. Pokus o nadsazenou ženskou zábavu po vzoru Sexu ve městě se mění v nesnesitelnou hromadu karikatur a nevkusu.

Hodnocení: 5 %

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy