Recenze: Seriál o Picassovi s Banderasem je poctivý, avšak připomíná zfilmované encyklopedické heslo

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
22. 4. 2018 12:27
Vzdělávací přínos hraného seriálu o malíři Pablu Picassovi je nezpochybnitelný, jako kubisticky roztříštěný portrét ale postrádá uhrančivější barvy i odvážnější tahy štětcem.
Dospělého Picassa v seriálu ztvárnil Antonio Banderas.
Dospělého Picassa v seriálu ztvárnil Antonio Banderas. | Foto: National Geographic

"Stačilo, aby se něčeho dotkl, a bylo z toho umělecké dílo," prohlásil výtvarník Alberto Giacometti o svém španělském kolegovi Pablu Picassovi.

Životopisný seriál Génius: Picasso, jehož první dvě části dnes večer na svém televizním kanálu uvede společnost National Geographic, dává těm slovům za pravdu. Spoluzakladatele kubismu a jednoho z nejvlivnějších umělců dvacátého století v desetidílné sérii ztělesnila španělská filmová hvězda Antonio Banderas.

Druhá řada antologie Génius navazuje na loňského předchůdce, který byl nominován na deset televizních cen Emmy a přibližoval život a dílo fyzika Alberta Einsteina.

Podobně jako nonkonformní autor obecné teorie relativity také Picasso nahlížel svět nekonvenčním způsobem, bořil ustálená pravidla a zároveň se vyrovnával s bouřlivými dějinnými událostmi. A stejně jako u Einsteina rovněž v životě Picassa hrály klíčovou roli ženy.

Po vzoru první řady seriál Génius: Picasso paralelně prolíná dvě chronologicky se rozvíjející časové linie. Ta první začíná roku 1881 v Málaze, kde se budoucí, nevídaně plodný umělec narodil. Poté jej zachycuje jako talentovaného, avšak nedisciplinovaného a vzpurného studenta, jenž od útlého věku prokazoval cit, zručnost i vášeň pro umění.

Od mládí se Picasso toužil stát slavným malířem, osobitý styl však teprve hledal.

Druhá časová rovina přeskakuje do roku 1937, kdy pětapadesátiletý nešťastně ženatý Picasso navštěvuje svoji dlouholetou milenku Marii-Thérèsu Walterovou už spíše jen jako matku jejich dcerky Mayi. Tou dobou se Picassovou múzou stala excentrická francouzská intelektuálka, fotografka a malířka Dora Maarová, jejímž prostřednictvím byl umělec konfrontován s narůstající hrozbou fašismu ve Španělsku.

Ačkoli se v boji proti generálu Francovi malíř dříve odmítl angažovat, po nacistickém bombardování baskického městečka Guernica začal pracovat na monumentálním obrazu téhož jména, který se stal nadčasovým univerzálním symbolem válečných hrůz.

První dva díly seriálu odvysílá National Geographic v neděli ve 20 hodin. | Video: National Geographic

Série Génius: Picasso, jejímž hlavním scénáristou a režisérem je producent Ken Biller, v rychlém sledu zaznamenává mezníky v malířově osobním i uměleckém životě. "Mladistvá" linie vyobrazuje především Picassův tvůrčí vývoj i stádia, jimiž prošel v umělecko-bohémském prostředí Paříže a která budou posléze nazývána modernistické, modré, růžové, africké, kubistické, neoklasicistní a surrealistické období.

Tato část seriálu přibližuje i výtvarníkův vztah s modelkou Fernande Olivierovou, kterou zpodobnil na mnoha obrazech vytvořených v prvních letech dvacátého století.

Pozdější časová rovina nastoluje odlišná témata. Zamýšlí se nad otázkami, jaká je role umělce v době válečného běsnění a jestli má právo zůstat navzdory své prominentní společenské pozici nestranný, nebo zda se stane bojovníkem ozbrojeným štětcem a paletou s barvami. O Picassovi se tradovalo, že jediné války, do nichž vytáhl, byly ty proti konvencím v umění.

Velký důraz je kladen na Picassovo soukromí a jeho osudové ženy, které až "drákulovsky" vysával. Ze vzruchů plynoucích z mnohoženství čerpal energii k umělecké tvorbě.

Foto: National Geographic

Mezi múzy patřila i mladá studentka umění Françoise Gilotová, s níž se Picasso seznámil ještě během druhé světové války. Stala se jedinou z mnoha jeho milenek, která se dokázala vymanit z malířova - vůči ženám až tyranského - područí.

Této etapě umělcova života se ostatně věnovalo i celovečerní psychologické drama Přežila jsem Picassa, jejž roku 1996 natočil James Ivory.

Vzhledem k široké výseči z umělcova života se do postavy Picassa - znovu stejně jako v sérii o Einsteinovi - převtělili dva herci. Zatímco v mládí jej hraje impulzivní Alex Rich, ve zralém věku jej ztvárnil Antonio Banderas, který je rovněž rodákem ze španělského města Málaga.

Rozporuplnost malířovy sebestředné osobnosti, omámené vlastním sebevědomím i genialitou, se však přesvědčivěji podařilo vystihnout Anthonymu Hopkinsovi v titulní roli dramatu Přežila jsem Picassa.

Tvůrci seriálu se snaží také poodhalit tajemství vzniku malířova fascinujícího díla. A to především v klipově sestříhané sekvenci věnované jeho nejslavnějšímu obrazu Guernica, který tenkrát fotograficky zdokumentovala Dora Maarová. Scéna je to efektní, podstaty umělcovy geniality se ale střídmějšími prostředky důsledněji dotkl pamětihodný dokument Tajemný Picasso, který v roce 1956 natočil režisér Henri-Georges Clouzot s kameramanem Claudem Renoirem, vnukem impresionisty Augusta Renoira.

Génius: Picasso

Snímek ze seriálu Génius: Picasso

National Geographic, 2018
Premiéra 22. dubna ve 20 hodin, další díly každou neděli ve 20 hodin až do 17. června

Vzdělávací přínos série Genius, jejíž třetí řada příští rok přiblíží osobnost anglické spisovatelky Mary Shelleyové, tedy autorky přelomového hororového románu Frankenstein, je nezpochybnitelný. Ambiciózní doku-drama však - soudě po zhlédnutí prvních čtyř dílů - připomíná spíše doslovně zfilmované encyklopedické heslo, v němž jsou chronologicky zpřeházeny odstavce i stránky.

Využití identického vzorce vyprávění, původně vymyšleného pro dramatické zobrazení životních osudů jiné postavy, v případě seriálu o Picassovi vyznívá trochu kontraproduktivně. Neustálé přeskakování mezi dvěma časovými liniemi se podepisuje na nesoudržnosti celku.

Seriálová podobizna Picassa se tak podobá poctivě připravenému, avšak poněkud akademickému a kubisticky roztříštěnému portrétu, který postrádá uhrančivější barvy i odvážnější tahy štětcem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy