Recenze: Ruští mafiáni v Londýně to mají těžké a krvavé

Roman Gazdík
14. 1. 2008 11:15
Cronenberg natočil další drsnou gangsterku
Vztah Nikolaje a Anny je komplikovaný.
Vztah Nikolaje a Anny je komplikovaný. | Foto: Blue Sky Film

Recenze - Kanadský režisér David Cronenberg podruhé spojil své síly s "Aragornem" Viggem Mortensenem a podruhé se s ním vydal mezi gangstery. Z Indiany jsme se přesunuli do Londýna a americkou školu nahradila ruská mafie obchodující s bílým masem.

Pokud měl ještě někdo pochybnosti, že už brzy padesátiletý Mortensen je skvělý herec, Východní přísliby je šmahem rozptýlí. Ačkoliv je film silných výkonů plný, právě Mortensenova kreace muže s dvojí identitou je středobodem Cronenbergova vyprávění.

K tomu, že jeho Nikolaj bude hlavním hrdinou filmu, se však vyprávění dostává pomalu. Zpočátku sledujeme Nikolajův ženský protipól, který se v mafiánském prostředí orientuje stejně špatně jako my.

Na nemocničním stole porodní asistentky Anny - jako vždy výborná "obyčejná krasavice" Naomi Watts - skončí zkrvavená ruská dívka. Čtrnáctiletá rodička umírá a zbude po ní dceruška Kristýna, rusky psaný deník a vizitka jakési restaurace.

Anna chce holčičku předat příbuzným, ale "restaurace nejsou, čím se zdají být" a žena se dostává na pokraj světa násilí, drog a nucené prostituce.

Jeho součástí je Mortensenův mafiánský řidič Nikolaj, jeho "kapitán" Kiril (Vincent Cassel) a majitel restaurace, Kirilův otec Semjon (Armin Mueller-Stahl). Proti nim a jejich gorilám dokáže Anna zmobilizovat jen svou matku Helen, ruského strýčka a "bývalého agenta KGB" Štěpána.

Takové je rozestavění na šachovnici; v průběhu vyprávění se však zdánlivě ostře narýsované postavy začínají postupně proměňovat.

U některých jsou změny rychlejší. Způsob, jakým až doposud kouzelně dědečkovský Semjon vysloví slovo "deník?" a od boršče se významně otočí k Anně, rozezní zvony u každého průměrně všímavého diváka.

A pro toho, který viděl Stahlovu kreaci milujícího otce-nacistického masového vraha v Hrací skříňce, jde o katedrálu svatého Petra.

Podobný moment přichází o pár minut později, když se krutý Semjon naklání nad malou Kristýnou a neuměle se snaží dělat "ťuťu-ňuňu".

Děti naopak miluje Semjonův syn Kiril, o kterém Cronenberg trefně mluví jako o "synovi Saddáma Husajna". Kiril srdce má, ale je to rozmazlené dítě, které se chce vyrovnat otci - k čemuž nemá předpoklady.

Kiril (vlevo) Nikolaje obdivuje, ale zároveň na něj žárlí.
Kiril (vlevo) Nikolaje obdivuje, ale zároveň na něj žárlí. | Foto: Blue Sky Film

Jeho drsňácké vystupování končí v Semjonově přítomnosti, kde se chová jako zpráskaný pes. I tady se Cronenbergovi povedl skvělý tah obsazením Francouze Cassela, který proslul rolemi sympatických zločineckých profesionálů.

Ústřední postavou skvěle zahrané nesvaté trojice je však Mortensenův Nikolaj, šedá eminence organizace. Jeho počáteční stoprocentně "gumový" vzhled s černými brýlemi a dozadu načesanými a nagelovanými vlasy je esencí karikatury ruského mafiánského pěšáka.

Tuhle základní buranskou polohu nikdy neopustí, postupně ji však obohacuje a odhaluje víc a víc z Nikolajova nitra. Místo karikatury tu nakonec máme životnou postavu s problematickou identitou -  lépe řečeno s několika peroucími se identitami, stejně jako u celé trojice.

Ačkoliv se film psychologicky rozvíjí pomalu, na fyzické rovině neváhá někdejší král kanadského hororu a chladný patolog odpudivostí odhalit karty okamžitě. Hned na začátku nás uzemní typickou scénou poklidného rozhovoru s nečekaně brutální pointou.

Podobně jako japonský režisér Takeshi Kitano kombinuje Cronenberg lyrizující "duchovní scény" s náhlými sekvencemi výbušného násilí.

Z hodného strýčka se Armin Mueller-Stahl změní v nebezpečného gangstera.
Z hodného strýčka se Armin Mueller-Stahl změní v nebezpečného gangstera. | Foto: Blue Sky Film
 

Dopad na diváka je přímočařejší a tělesnější než u režisérů akčních filmů, kteří násilí často estetizují jako cosi zvráceně krásného. Proto tu také nevidíme žádné "odosobněné" střelné zbraně; ne, Cronenbergovi mafiáni používají nože.

Spíš než s prvotinami, zkoumajícími (ne)možnosti lidského těla, mají ale Východní přísliby hodně společného s jeho předchozím filmem, Dějinami násilí z roku 2005. Gangsteři, otázka loajality, fatalita, násilí coby cesta k pochopení vlastního já, krev tělesná i rodová, řekněme archetypální...

Cronenberg však film prolnul i se starším Pavoukem (2002) a k akci přivzal kromě lyričnosti také londýnskou melancholii a uvolněnější dramatickou strukturu.

Dějin násilí se mu tentokrát dosáhnout nepodařilo, ale i tak jsou Východní přísliby výjimečným filmem o tom, že proti zlu je nutné bojovat, i když se obyčejných lidí přímo netýká. Nejde tady totiž o nic menšího než o naši duši.

Východní přísliby, USA 2007. Režie David Cronenberg, hrají Naomi Wattsová, Viggo Mortensen, Vincent  Cassel, Armin Mueller-Stahl a dlaší. Distribuce Blue Sky Film, titulky, 100 minut. Česká premiéra 10. 1. 2008.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy