Recenze: Rudý kapitán diváka pohltí, způsobí mu ale morální kocovinu

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
10. 3. 2016 0:00
Chladná detektivka Rudý kapitán z postkomunistické Bratislavy pohltí diváka filmařskými kvalitami a ukazuje cestu, jak natočit lokální, uvěřitelnou kriminálku. "Vedle nasnímání film vyniká především schopností kriticky uchopit dobu raných devadesátých let, o níž vypráví," píše v recenzi Tomáš Stejskal.
Rudý kapitán - trailer | Video: Fog´n´Desire Films

Když kamera bloudí po dobových novinových titulcích, mezi nimiž se vtipně ukrývají titulky filmové, a posléze spočine na fotogenické tváři polského herce Macieje Stuhra, nepřipomíná to ani trošku záběry z českého filmu.

Ale drsná nihilistická detektivka Rudý kapitán, která dnes vstupuje do tuzemských kin, se evropským žánrovým standardům nepřibližuje pouze mezinárodním obsazením. Vedle nasnímání film vyniká především schopností kriticky uchopit dobu raných devadesátých let, o níž vypráví.

Maciej Stuhr
Maciej Stuhr | Foto: A-Company

Během výkopových prací se na světlo světa dostanou lidské pozůstatky. Lebka proražená hřebíkem či kovové hroty zaražené pod nehty napovídají, že dotyčný neskonal pokojnou smrtí. Policejní tým uprostřed atmosféry dusného léta roku 1992 naráží na minulost plnou podivných vztahů mezi církví a StB, staré pořádky stále víc ovlivňují přítomnost, nad níž se kromě horka vznáší i blížící se rozpad Československa. Detektiv Richard Krauz v podání Stuhra navíc brzy zjistí, že v tomto případu umučeného kostelníka musí jednat na vlastní pěst.

Debutující režisér Michal Kollár adaptoval spolu se scenáristy Mirem Šifrou a Annou Fifíkovou román slovenského spisovatele Dominika Dána, v Česku původně vydaný pod názvem Kapitán Smrt. Pod pseudonymem Dán píše knihy skutečný policista, který čerpá z vlastních zkušeností. A filmařům se k tomu podařilo autenticky zachytit postkomunistickou dobu, v níž má vedle svobody místo i nedůvěra, skepse a zmar.

V duchu populárních skandinávských detektivek se z hledání tajemného Rudého kapitána, nechvalně známého svými drsnými výslechovými praktikami, stává střet se systémem. Film nepřináší ani tak žánrové napětí či divácký požitek z vyšetřování, ale spíše morální kocovinu. I když filmařsky velmi působivou – s podařenou dobovou výpravou i kamerou, která se nebojí neobvyklých úhlů záběru a v akční scéně se klidně vydá za jedním z hrdinů doslova mezi stébla trávy.

Rudý kapitán není okatou a přímočarou společenskou výpovědí, která podrážela nohy například ambicióznímu Ondříčkovu filmu Ve stínu, detektivce zasazené do padesátých let. Reflexe doby v Rudém kapitánovi vychází naopak z chladného pozorování. Možná až příliš chladného.

Detektiv Krauz nepřipomíná charismatické, zapálené bojovníky proti nepravostem, jen obtížně se lze na jeho jednání napojit, a postavě navíc ubližuje předabování do češtiny.

Chladný hrdina bez jasných motivací je možná záměrem tvůrců, kterým nešlo jen o žánrové napětí, ale také o reflexi doby. Jenže bez silnějšího pouta k protagonistovi se ze sledování filmu stává odtažité luštění detektivního rébusu. Filmařskou odvahu prokazuje obsazení, které často jde – v Česku celkem nevídaně – proti zavedenému hereckému typu, například Michal Suchánek v roli malé podsadité „svině“ je příjemným překvapením.

Rudý kapitán
Rudý kapitán | Foto: Fog´n´Desire Films

Místy divácky poněkud náročné pátrání po záhadném spisu StB každopádně udrží pozornost jen pomocí filmového stylu. Dobová Bratislava i další lokace vypadají přesvědčivě, akční scény v sobě mají dost fyzična i velmi vyhrocených a filmařsky náročných situací, jako je souboj uprostřed plamenů. Přesto se v takových okamžicích snímek občas pohybuje na hraně: některé motivy už připomínají trochu brakovější zákoutí kriminálního žánru.

Například zanechání dítěte v bytě, kde došlo k extrémnímu násilí, posiluje nihilistické vyznění filmu, ale zároveň patří spíš do béčkové kinematografie. Hrdinovi nelze jednoduše „žánrově“ fandit, přitom se však v některých chvílích Rudý kapitán odvíjí podle příliš jednoduchých „vzorečků“. I tak ale ukazuje cestu, jak natočit lokální, uvěřitelnou detektivku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy