Recenze: Oliver Stone ve Snowdenovi polemizuje o profízlovanosti soukromí a ceně za bezpečí

Jan Gregor Jan Gregor
8. 11. 2016 10:40
Zrádce, nebo hrdina? Většina lidí má pravděpodobně na Edvarda Snowdena jasný názor a nový film Olivera Stonea o tomto americkém whistleblowerovi patrně jejich stanovisko nezmění. Jeho příběh ovšem známému levicovému tvůrci umožnil natočit přesvědčivou polemiku o míře profízlovanosti našeho soukromí.
Snowden - trailer | Video: Film Europe

Snowden není díky scénáři napsanému režisérem a Kieranem Fitzgeraldem heroizací hlavního hrdiny, byť sympatie tvůrců jsou jednoznačné a v závěrečných minutách se Oliver Stone jistému patosu nevyhne.

Vyprávění o outsiderovi, který se rozhodl za cenu osobních obětí bojovat proti státní moci, se ale zabývá primárně agendou, kterou Snowden svými úniky rozvířil: tedy otázkou, jak velkou cenu jsme jako západní civilizace ochotni platit za bezpečí. Stone férově dává prostor nejrůznějším pohledům na tuhle problematiku, a proto se jeho výsostně politický snímek zdá být jeho nejsilnějším a nejrelevantnějším filmem od JFK (1991) nebo Nixona (1995).

Film se v určitých pasážích tváří jako dokudrama, a to hlavně v těch, které znovu předehrávají známé události Snowdenova odhalení, jež proběhlo za dramatických okolností v hotelu v Hongkongu. Tuhle story už filmoví fanoušci dobře znají z oscarového dokumentu Citizenfour Laury Poitrasové, kterou si zde zahrála Melissa Leo. Jinak jde ale o docela volnou dramatizaci osudů mladíka, který postupně spolu s divákem a s přibývajícím odhalováním praktik tajných služeb přichází o vlastenecké iluze.

Hlavní hrdina v podání Josepha Gordon-Levitta je tu pravděpodobně podán jako větší matematický génius, než ve skutečnosti byl. Hned v počátku svého působení ve školicím zařízení CIA zaujme nejen odulého autora šifrovacích systémů Hanka Forrestera (roztomile přehrávající Nicolas Cage), ale hlavně otcovskou šéfovskou figuru Corbina O´Briana (Rhys Ifans), když zadaný hackerský úkol splní za zlomek zadaného času.

Lépe si ale člověk film užije, pokud Snowdenův příběh nebere jako odyseu založenou na skutečných událostech a scenáristickou licencí se nenechá odradit. Gordon-Levittův Snowden je tu totiž vykreslený jako věrohodná postava z masa a kostí, do jejíhož vcítění pomáhá i plasticky vykreslený milostný vztah s přítelkyní Lindsay (Shailene Woodleyová).

Snowden je, co se špiónských záležitostí týče, tabula rasa a diváci postupně společně s ním objevují, jak monstrózní je špehovací praxe amerických tajných služeb. Na misi v Egyptě zjistí, že CIA se dokáže nabourat do kamer notebooků civilistů, na dalších štacích v Japonsku a na Havaji coby externí kontraktor NSA s úžasem zjišťuje, že preventivní nelegální sledování komunikace amerických občanů je statisticky častější než u občanů nepřátelských států.

Obrázek odosobněného technologického vývoje doplňuje exkurze do praxe armádních dronů, likvidujících nejednoznačné cíle z bezpečí za joystickem na druhé straně zeměkoule.

Tato témata by mohla jednoduše sklouznout do propagandy, ale scénář s nimi nakládá důmyslně. Místo vzletných proklamací je implantuje přirozeně do vyprávění a relativizuje je skrze propukající Snowdenovu paranoiu. Klíčová scéna, při níž bývalý hrdinův bývalý šéf Corbin blahosklonně popisuje detaily Lindsayina sledování, se pravděpodobně odehrává jen ve Snowdenově hlavě.

Corbinova postava potom není zloduchem, ale z pohledu establishmentu vytváří docela legitimní protiváhu k Snowdenově spravedlivému rozhořčení. „Utajení je bezpečí a bezpečí je vítězství,“ káže špionážní autorita svému chráněnci při přátelském popovídání na lovu. Corbin také Snowdenovi vysvětlí, že výzvědné bojové pole budoucnosti není na Blízkém východě, ale přesouvá se do oblasti kybernetických válek s Ruskem, Čínou a Íránem.

Ve světle ruských intervencí do amerických voleb jde o neblaze aktuální svědectví. A člověka hned napadá, že současné osudy nejslavnějšího amerického whistleblowera jsou snad ještě vděčnějším námětem na film. Mladík, který zostudil a částečně pomohl reformovat nejmocnější tajné služby na světě, se stal v ruském azylu buď nedobrovolným agentem, nebo alespoň užitečným idiotem Putinova režimu.

Nic z toho ale neumenšuje zážitek ze Stoneova filmu, který má všechny atributy poctivého angažovaného svědectví o důsledcích technologické proměny světa pro naše vnímání termínů, jako je soukromí, svoboda nebo bezpečí.

Příběh Snowdena má v Americe možná příchuť jistého tabu, ale tenhle snímek má potenciál to změnit. Ve výsledku jde o klasickou a divácky přístupnou hollywoodskou story o výhře jedince nad systémem, která by se dobře vyjímala třeba ve filmografii takového Miloše Formana.

Hodnocení: 80 %

 

Právě se děje

před 29 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy