Recenze: Noví X-Men mísí bondovku s otázkami genocidy

Radomír D. Kokeš
5. 6. 2011 9:00
Comicsová série se opět vyjadřuje k vážným problémům
Foto: Bontonfilm

Recenze - X-Men: První třída jsou po delší době hollywoodský film, který mě zase donutil nějakou dobu se procházet ulicemi a intenzivně přemýšlet o tom, jak vzrušující je to materiál pro filmovou analýzu. Snad mi bude prominuta úvodní fráze, že jde o překvapivě chytrý blockbusterový film chytrých tvůrců, ve kterém všechny důležité postavy umí zatraceně dobře používat mozek - a nemusí se přitom nutně obracet ke svým superschopnostem.

Čtěte také:
X-Men 1-4: A už jsi někdy zkusil nebýt mutantem?
Svalnatý vykastrovaný Wolverine vrací X-Men zpátky

Jistě mě nikdo nebude obviňovat ze spoilerování, pokud řeknu, že prequel… nebo spíš restart X-Menů se přes přátelství geniálního telepata Xaviera (Profesora X) a kov ovládajícího Erica (Magneta), kteří dají dohromady první superhrdinský tým, musí nutně dostat k tomu, že Xavier ochrne na spodní část těla a z Magneta se stane padouch. Důsledky koneckonců dávno známe z předchozích filmů. Otázkou je, jak elegantně se k tomuto stavu věcí film dopracuje. Odpověď? Velmi, velmi elegantně.

Foto: Bontonfilm

Je důležité ocenit, že film nezvolil stejnou vyprávěcí metodu jako X-Men. Jinak řečeno, nemá relativně samostatnou dlouhou expozici, po níž by následovala z povahy věci poněkud jednoduchá zápletka, ale důmyslně kombinuje několik filmových příběhů současně, jež postupně a relativně hladce spojuje do jednoho.

Lidé vs. mutanti, západ vs. východ, X-Men vs. Magnetovci

Prvním z nich je příběh Erica Lanshera alias Magneta a jeho Nemesis, energii pohlcujícího a nestárnoucího mutanta Shawa. Ten osnuje třetí světovou válku, když chce proti sobě poštvat v 60. letech Ameriku a Sovětský svaz a dohnat je kubánskou krizí k atomové válce. Nelítostný nacista Shaw během druhé světové války ve snaze dostat z mladičkého Erica nadpřirozené schopnosti odprásknul jeho matku a následně na něm dělal pokusy.

Eric to poněkud špatně nese, touží po pomstě a o pár desetiletí později sleduje v conneryovském stylu Shawovu stopu po celém světě (brilantní scéna v argentinské hospodě!), zatímco ten si se svými siláckými poskoky a krásnou telepatkou hoví v technicky dokonalé ponorce… Podobnost s 007 motivy i postupy čistě náhodná (jinak řečeno, film se k bondovkám otevřeně odkazuje).

Foto: Aktuálně.cz

Druhý příběh pak vypráví o zrodu X-Men, kdy profesor Xavier začne pracovat pro „paranormální oddělení" CIA, spojí se shodou okolností s Ericem a společnými silami začnou verbovat a cvičit první tým X-Menů: Mystique, Beasta, Bansheeho a Havoka. Občas chvályhodné spojování dvou paralelně vyprávěných filmů trochu drhne a posouvá se dopředu trochu očividnými kroky (třeba útok na CIA) - ale většinu času se obě roviny navzájem efektivně podporují a doplňují.

To je dáno především tím, jak promyšlené a průběžně rozvíjené jsou osudy jednotlivých postav. Zejména Xaviera a Erica, a za druhé Mystique a Beasta, kdy navíc obě dvojice tvoří zároveň jakési protipóly - a nikoli náhodou se v závěru (nepřekvapivě) rozdělí na ty hodné a zlé. Zároveň s postavami jsou průběžně nenápadně budované podmínky pro výbušné finále: lidé vs. mutanti, Západ vs. Východ, X-Men vs. Magnetovci.

Holocaust jako výstražné pozadí

Navíc snímek navazuje na nejlepší tradici vlastní série, když je celý příběh zarámován komplexnějším ideologickým pozadím. Zatímco v prvním filmu to byla etická otázka nadřazenosti mutantů/lidí (kde tvoří základ pro zápletku) a v druhém pak očividná paralela mutantství a homosexuality, tentokrát se snímek plně obrátil k tématu, který byl v prvním filmu jen naznačen: k holocaustu.

Foto: Aktuálně.cz

Nacistická genocida jako systematická snaha vyhladit ty, kdo odporují arbitrárně nastaveným normám, Ericův židovský původ a touha po protinacistické pomstě. To jsou prvky, jež - byť v komiksové nadsázce - významově posouvají film vpřed. Plně vyniknou ve vrcholné scéně, ve které nečekaně dominují nad doposud budovaným bondovským příběhem a dokazují, jak některé typy strachu jsou silnější než politické ideologie (víc prozradit nesmím).

Rozhodně odmítám velkoústá tvrzení, že by se zábavné filmy (no fuj!) neměly podobným způsobem vyjadřovat k tzv. seriózním historickým otázkám typu holocaustu nebo kubánské krize. Za prvé tu fikční překlady skutečných událostí tvoří opodstatněné a důležité prvky uspořádání světa. Funkčně slouží k přirozenému pohybu děje, aniž je třeba složitě vysvětlovat okolnosti, které k tomu mohly vést.

Za druhé, i kdybych proti svému přesvědčení přistoupil na uvažování v duchu „umění jako nápodoby reality", film holocaust nijak nebanalizuje. Jestli něco zpochybňuje, tak podobně jako v Hanebných panchartech mýtus o Židech coby pasivních obětech holocaustu, kdy zobrazení jejich aktivní vzpoury působí kacířsky. Holocaust jako příklad genocidních snah lidstva o likvidaci nepohodlných odchylek je tu využit velmi platně.

V rámci série ozvláštňující styl

Foto: Bontonfilm

Zatímco režisér Bryan Singer - který tentokrát stojí za příběhem a produkcí - byl stylisticky velmi klasický a experimentoval spíš v rovině významu (což platí pro všechny jeho filmy), režisér pětky Matthew Vaughn je naopak dravý experimentátor a rád si hraje s možnostmi filmového stylu. Jeho tvůrčí tým ve významově nalajnovaných hranicích důmyslně využívá splitscreeny alias dělený obraz, flashforwardy (zobrazení budoucích událostí v ději), vložené historické záběry, zapojuje černobílý obraz nebo bohatě střídá jazyky, kterými postavy mluví: angličtina, němčina, ruština, francouzština, španělština.

Kombinace vážného (holocaust, kubánská krize) a nevážného (výcvik, vtípky se schopnostmi postav), rychlé přechody ze scén uvolněných do velmi traumatických, ony četné bondovské odkazy (nehledě na závěrečné titulky v duchu úvodních titulků Dr. No), pomrkávání na komiksové znalce - to vše působí celistvě a vnáší do vyprávění neustálý pocit změny a dynamiky, aniž to působí coby povrchní teenagersko-geekovské puzzle odkazů typu Vaughnova filmu Kick Ass.

Film za hodně vděčí vynikajícím nebo spíš skvěle vedeným hercům, zejména ústřední trojici James McAvoy (Xavier), Michael Fassbender (Eric) a Kevin Bacon (Shaw), ale vlastně i všem ostatním, hlavně mladým představitelům. Všichni odříkávají svižné a chytře napsané dialogy, výrazně dominující nad počtem akčních scén, nikdo tu není idiot a klíčová rozhodnutí vždy vyplývají z dlouhodobě budovaných motivů.

Jestli se nabízí nějaká konkrétní analogie - jakkoli je podobně jako všechna přirovnání jednoho díla k druhému trochu účelová a nepřesná - pak mi film hodně připomněl pixarovskou pecku Úžasňákovi. Jenže ti v kombinaci komiksových týmovek a klasických bondovek vyprávěli příběh o cestě od rozkladu (rodiny) k jednotě, zatímco X-Men: První třída vyprávějí o tom, že někdy jednota musí přes veškeré přátelství vést k nutnému rozkladu. A dělají to skvěle, aniž za více než dvě hodiny byť na okamžik polevili v dravém rytmu.

X-Men: První třída
X-Men: First Class
Žánr: Akční, Drama, Sci-fi
Režie: Matthew Vaughn
Obsazení: James McAvoy, Michael Fassbender, January Jones, Nicholas Hoult, Kevin Bacon, Jennifer Lawrence, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng, Morgan Lily, Zoë Kravitz, Rose Byrne, Caleb Landry Jones, Oliver Platt, Bill Milner, Laurence Belcher, Matt Craven, Álex González, Hugh Jackman, Corey Johnson, Glenn Morshower, James Remar, Ludger Pistor, Michael Ironside ad.
Délka: 132 minut
Premiéra ČR: 02.06.2011
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy