Recenze: Martin a Venuše marně stíhají komedii století

Jan Gregor Jan Gregor
18. 3. 2013 17:48
Koho mají bavit roztomilé katastrofy copatých princezen?
Foto: Ateliér Favfilm

Recenze - Film Jiřího Chlumského Martin a Venuše představuje mezi jalovými pokusy českých tvůrců o komediální žánr - s výjimkou vydařeného a inteligentního Okresního přeboru - spíše nadprůměrný počin. Má spád a slušnou kadenci slovních vtipů a situačních gagů a hlavně po jejím zhlédnutí člověk nemá pocit, že se právě probrodil břečkou nevkusu.  

Na stranu druhou obsahuje humor kolísavé kvality, který nijak nevybočuje ze sitcomových parametrů. A na to, aby film zanechal větší dojem v paměti, jsou všechny dějové peripetie příliš rozverné a odlehčené a nedávají divákům příliš prostoru pro to, aby s jeho hrdiny nějak moc cítili, báli se o ně nebo prožívali jejich dilemata.

Foto: Ateliér Favfilm

Vzor Poledňáková

Je to škoda, protože základní předpoklad dobré romantické komedie, tedy chemie mezi hlavními představiteli, funguje docela dobře. Martin (Marek Taclík) je vytížený manažer hračkářské firmy, který dostal nabídku, aby se i s rodinou přemístil za lépe placeným místem do Ruska. Vendula (Kristýna Boková) je doma se dvěma předškolními holčičkami a jedním batoletem a mateřský stereotyp kdysi nadějnou výtvarnici ubíjí.

Oba herci jsou ve svých rolích přesní. Taclíkovi sedí role nezodpovědného, přerostlého kluka, který tráví hodně času v práci a pitkami po ní a trochu moc spoléhá na partnerčinu věčnou toleranci.

Boková je zase přesvědčivá jako bývalá bohémka, které se stýská po uměleckém světě a úděl matky v domácnosti ji rozhodně nenaplňuje.

Foto: Ateliér Favfilm

Autoři navíc v úvodu představí další nadějnou postavu Martinova otce (Palo Lubovič), šarmantního bonvivána alkoholika, který ve svém vesnickém domku hulí jednoho pointa za druhým a jenž svého syna přinutí k opileckému souboji v páce. V něm Martin prohraje a zaváže se, že se postará na celý měsíc o děti, zatímco si jeho žena udělá zasloužené prázdniny.

Nenáročný večer v kině

Existují dvě možnosti, jak naložit s takovou premisou. Skýtá v sobě šanci natočit hořký pohled na generaci dnešních třicátníků s dětmi, na jejich životní rutinu a kompromisy, které dělají. Nebo je tu možnost rezignovat na hlubší výpověď, vzít výchozí situaci jenom jako kostru, na níž se dají navěšovat humorné scénky, soustředit se na roztomilost dětských herců a nenechat nikoho z diváků od počátku na pochybách, že by vše mohlo skončit jinak než povinným happyendem.

Foto: Ateliér Favfilm

Tvůrci si vybrali druhou možnost. Očividným vzorem pro zápletku s tatínkovským hlídáním byla „komedie století" Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Její úrovni se ale Martin a Venuše (s popisným dovětkem „aneb když táta hlídá") nepřibližuje.

Drama se tu v záplavě vtípků spíš jen tak markýruje a opravdové emoce postav se dají vycítit jen z Venduly v několika málo scénách, v nichž rozjitřeně koketuje se svým dávným ctitelem a uznávaným galeristou Alešem Sukem (Jan Budař v zábavné kreaci slizkého světáka).

Film trpí přemírou vedlejších postav a jejich epizod, což je nešvar, který je vidět u většiny českých filmových komedií z poslední doby.

Jeho poetika ale není naštěstí tak diblíkovsky rozverná jako u posledních kousků Marie Poledňákové a je sympatická alespoň tím, že nenormalizuje nevěru coby legitimní vzorec chování jako komedie Jiřího Vejdělka.

Jako tip na nenáročně strávený večer Martin a Venuše nemusejí zklamat. Ale od mladých scenáristek, kterými jsou Andrea Jarošová a animátorka Kristina Dufková, by člověk čekal, že se více budou soustředit na generační aspekty příběhu. Místo toho se pokusily dostát požadavkům na více méně vkusnou lidovou komedii pro masy.

Takhle ale hrozí nebezpečí, že scénář plně neuspokojí ani vrstevníky autorek, ani „nováky". Milovníci Poledňákové neocení narážky na mladou snobskou uměleckou scénu. A třicátníci se nebudou rozplývat nad roztomilými katastrofami způsobenými nezkušeným tatínkem při výchově jeho malých copatých princezen.

Martin a Venuše
Žánr: Komedie, Rodinný
Režie: Jiří Chlumský
Obsazení: Marek Taclík, Kristýna Boková-Lišková, Zuzana Stivínová ml., Tomáš Hanák, Tereza Chlebovská, Tomáš Matonoha, Jan Budař, Nikol Moravcová, Jakub Kohák, Robert Nebřenský, Ľubomír Paulovič
Délka: 102 min
Premiéra ČR: 07.03.2013
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy