Recenze: Léky, lži a nenávist. Svůdná diagnóza Ameriky

Jan Gregor Jan Gregor
13. 4. 2013 8:00
Vedlejší účinky jsou podvratným thrillerem z farmaceutického prostředí
Foto: Bontonfilm

Recenze - Jeden z nejplodnějších a nejzajímavějších amerických filmařů Steven Soderbergh ohlásil už poněkolikáté ústup ze světa filmových pláten a vypadá tentokrát ve svém postoji docela přesvědčeně. Kritizuje přístup producentů a studií k filmařům a oázu tvůrčí svobody a nezávislosti vidí v práci pro televizi, které se chce od nynějška výhradně věnovat.

Pokud svoje slova naplní, Vedlejší účinky jako jeho poslední film pro kina jsou pádným důkazem, o co v jeho osobě Hollywood přijde. Tenhle thriller z farmaceutického prostředí je skvělá žánrová zábava a zároveň inteligentní filmařina, která neustále podvrací divácká očekávání.

Foto: Bontonfilm

Několik filmů v jednom

Jak už to tak bývá u Soderbergha zvykem, Vedlejší účinky spojují několik žánrů v jednom příběhu a i když se atmosféra v průběhu filmu několikrát zásadně změní, nemá člověk pocit nějakých násilných švů ve vyprávění. Všechny zvraty do sebe hezky zapadají až do uspokojivého, možná až příliš polopatického závěru (že by onen producentský tlak, o kterém režisér mluvil?). Ale ani ten nedokáže sympatický zážitek zkazit.

Film se rozjíždí jako psychologická studie deprese ve stylu Romana Polanského. Po prologu, v němž nás kamera provede zakrvaveným interiérem bytu, kde se očividně stalo něco nehezkého, se vracíme o tři měsíce nazpátek a seznamujeme se s Emily (Rooney Mara), jejíž manžel Martin (Channing Tatum) se vrací po několika letech z vězení, kde seděl za podvody s hedgeovými fondy. Jeho návrat ale v Emily jen prohlubuje stavy úzkosti a jednoho dne to v podzemní garáži napere autem přímo do zdi, naštěstí bez větších zdravotních následků.

Foto: Bontonfilm

V tu chvíli má film náladu trochu jako Soderberghův čtyři roky starý film Dívka na přání, v němž popisoval citovou vyprahlost manhattanské smetánky z perspektivy luxusní call girl, kterou si pikantně zahrála slavná pornoherečka Sasha Grey.

Emily pak ale v nemocnici naváže kontakt s psychiatrem Jonathanem Banksem (Jude Law) a začne k němu chodit na sezení. Uznávaný doktor se horko těžko snaží udržet vztah ke koketní klientce na profesionální úrovni, brzy se bohužel ukáže, že antidepresivum, které ji předepsal, má dost nepříjemné vedlejší účinky v podobě nespavosti a náměsíčného chování.

Foto: Bontonfilm

V této fázi příběhu je snímek sofistikovanou satirickou úvahou o vlivu farmaceutického průmyslu na naše životy. Snad všechny postavy se udržují při životě pomocí nějakých „chemických brášků" a volba mezi různými preparáty je důležitým a častým tématem hovorů.

Soderbergh si také všímá neetického propojení doktorů s lékovou lobby. Banks jako odborná kapacita například dostává nehorázné peníze od jedné ze společností jen za to, že se „podílí na výzkumu" a nabízí svým pacientům, že budou testovaný lék dostávat zadarmo v rámci klinické studie.

Příběh tak má náběh na to, aby se stal procedurálním thrillerem o zlovolnosti výrobců pilulek, který odhaluje špatně nastavená pravidla systému. To je také oblíbená Soderberghova disciplína. V Trafficu - Nadvládě gangů poukazoval na nefunkčnost války proti drogám, v nedávné Nákaze zase na vady v zabezpečení proti rychle se šířící smrtelné epidemii.

Foto: Bontonfilm

Peníze, láska, nenávist

Jenže potom dojde k oné nepěkné smrti naznačené v úvodu a jedna z hlavních postav se odporoučí ze scény příběhu. A člověku začne pomalu docházet, jak si s ním tvůrci hrají, když se žánr najednou překlopí do čistého filmu noir s rafinovaným, až trochu bláznivě komplikovaným komplotem, jehož hybnou silou je tradiční trojkombinace peníze, láska a nenávist.

Soderberghův chladně odtažitý režijní styl se k filmu skvěle hodí, protože mu dodává realistický tón a vyvažuje tak určitou béčkovou přepjatost zápletky. Snímek by ale tak přesvědčivě nefungoval, nebýt výborně napsaného scénáře Scotta Z. Burnse, který si vodí diváka, kam potřebuje, aniž by člověk získal dojem, že se s ním hraje nefér hra.

Burns už v minulosti se Soderberghem spolupracoval na nedoceněném filmu Informátor! - sarkastické studii bájivého úředníčka v potravinářské korporaci, který byl dlouhá léta zdrojem FBI a zásoboval agenty bez jakéhokoli jejich podezření nesmyslnými informacemi. I ve Vedlejších účincích je celá struktura zápletky postavená na grandiózní lži.

Soderbergh dává sbohem Hollywoodu jedním ze svých divácky nejvstřícnějších snímků. Vyslovuje se k duchu doby a kritizuje posedlost léky a praktiky mocných farmaceutických firem. Zároveň ale nabízí ve svém hitchcockovsky laděném thrilleru odpočinkovou zábavu, která je servírovaná v docela sexy obalu.

A jestliže Soderbergh rád ve svých filmech odhaluje symptomy společenských nemocí, ve Vedlejších účincích vystavil Americe svůdnou diagnózu.

Vedlejší účinky
Side Effects
Žánr: Drama, Krimi, Thriller
Režie: Steven Soderbergh
Obsazení: Rooney Mara, Jude Law, Catherine Zeta-Jones, Channing Tatum, Vinessa Shaw, David Costabile, Peter Friedman, Mamie Gummer, Polly Draper, Andrea Bogart, Kenneth Simmons, Brian Distance, Ashlie Atkinson, Ann Dowd
Délka: 106 minut
Premiéra ČR: 04.04.2013
 

Právě se děje

před 15 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy