Recenze: Kámoš k pohledání je další důkaz homosociality

Kamil Fila Kamil Fila
10. 6. 2009 9:00
Když se kluci mají rádi, můžou se pořád ženit s holkama

Recenze - Realitní makléř Peter Klaven byl odjakživa „ladies man". Nikoli děvkař, ale kluk, co je rád ve společnosti žen a vždycky s nějakou na vážno chodí. Smyslem jeho života je činit ženy šťastnými, či přesněji najít tu jednu, s níž bude šťastný až do smrti. Teď se zdá, že Zooey si zaslouží snubní prsten.

Kromě jiného totiž Petera neomezuje, dokonce ho podněcuje k tomu, aby věnoval čas kamarádům. Ostatně, měl by mít na blížící se svatbě některého z nich za svědka. Jenomže Peter nemá žádné skutečné kamarády, vlastně ani jednoho - čímž se v očích Zooey i jejích kamarádek stává podivným pavoukem.

Po nějaké době neúspěšného hledání, kdy si ho různí muži (rozhořčeně či zklamaně) pletou s homosexuálem, konečně natrefí na skutečně chlapského, stopro hetero kámoše - mírně vágusáckého Sydneho. A pochopí, že mu byla dosud upřena spousta rozkoší, jako je třeba opíjení se a požívání pálivého jídla, jamování na kytaru, skupinové výlety do přírody či svobodný pokec o masturbaci.

A Zooey najednou vidí, že Peterovi už na ni teď naopak nezbývá moc času na ni; a kdoví, jestli si ji opravdu chce vzít.

Ženy v mírné nevýhodě

Podobně originální rozehrávku má vskutku málokterá (romantická) komedie; obvykle totiž žena volí mezi dvěma chlapíky, občas chlapík váhá mezi dvěma ženami, ale chlapík váhající mezi ženou a kámošem; hm, kam paměť sahá, to ještě na plátně nebylo, přestože v reálu se to děje pořád…

Foto: Aktuálně.cz

Bývaly také doby, kdy ženy musely tahat své mužské protějšky na romantické komedie a někdy to s nimi úplně vzdaly a šly na romantiku samy, hezky ve skupince. Minimálně od nástupu předloňské Zbouchnuté však muži chodí se ženami na romantické komedie rádi, a dokonce nevyžadují, aby potom s nimi na oplátku zhlédly nějaký akční film nebo horor.

Rozmach komedií z dílny Judda Apatowa (40 let panic, Kopačky a další) způsobil, že se ženy nakonec cítí trochu v nevýhodě, protože tyto filmy jim nenabízejí obrazy Pana pravého, ale říkají jim: „Zvykněte si na to, co máte. On vás má beztak rád, i když to neumí dát pořádně najevo."

Jde o poměrně výrazný posun, i když je potřeba přiznat, že zástupci jednotlivých pohlaví se ve skutečnosti nechovají tak univerzálně. Spíše je možné mluvit o tom, že se protnuly dva už existující žánry a že po éře ženské emancipace, kdy ženy ztvrdly (zosobněno například v klasice Pracující dívka), nastává éra mužské emancipace, kdy muži změkčile řeší sami sebe.

Naživotanasmrtkamarádský vztah

Foto: Aktuálně.cz

Maskulinizace žen a feminizace mužů jde proti sobě a v ideálním případě by se měla protínat v ustanovení dokonalých párů. Nicméně, tyto trendy se značnou dobu navzájem míjí a dá se z toho křesat materiál pro spoustu „příběhů nedorozumění". V případě Kámoše k pohledání zvolili autoři komediální úhel pohledu a vykřesali toho hodně.

Nelze ani moc určit, jestli tu ještě máme něco do činění s romantickou komedií, kde jde o ustanovení heterosexuálního páru, nebo o čistou „bromanci", tedy film o naživotanasmrtkamarádském vztahu dvou mužů. Pojem bromance vycházející ze spojení brother (brácha) a romance je úzce navázaný na fenomén „male bonding" (mužského družení) a tzv. homosociality, kterou je vhodné odlišit od homosexuality.

Bromanci prožívají mnozí často spoluobsazovaní herci jako George Clooney a Brad Pitt či Matt Damon a Ben Affleck, případně spolupracující režiséři jako Quentin Tarantino a Robert Rodriguez. Zažívají ji hráči kolektivních sportů, skejťáci a vůbec subkulturní komunity. Ani v jednom případě už nejde o pouhé sdílení společných aktivit a zájmů, ale taky o sdílení emocí a absolutní svěřování se.

Tolik sociologické a antropologické teorie. Jaký je však Kámoš k pohledání jako film? Pekelně vtipný, ať už jste muž a vidíte se sám v hrdinech, nebo jste žena, jíž ty chlapské věci připadají k popukání, i pokud jste zkoumavý typ, který rád analyzuje lidi jako mravence.

Mávnutí kouzelné kreditky

Foto: Aktuálně.cz

Zároveň tato komedie přese všechna sprostá slova a kanonádu sexuálních narážek v zásadě vyznívá velmi konzervativně a „buržoazně". Odehrává se v prostředí lidí, kteří příliš nepracují, ale jsou skvěle zajištění, všechny problémy se řeší mávnutím kouzelné kreditky a mají nekonečné množství času zabývat se sami sebou. Zároveň žádnou z těch věcí, o kterých se tak otevřeně mluví, nikdy neuvidíte natvrdo, ba ani náznakem ukázané.

Každá postava vyjma onoho klíčového kámoše Sydneyho je velice přesně vymezená a projevuje se stále stejnými reakcemi. Vývoj nastává vlastně jen u Petera, ale spíš jde o otevřenost než změnu osobnosti. Pořád zůstává podobný chlapecký a nevinný ňouma, jen se za to přestane stydět a předstírat muže ze světa velkého byznysu. Každopádně, sehranost hlavních představitelů je okouzlující.

Paul Rudd coby Peter ze sebe vydoloval všechnu roztomilost a dává skoro úplně zapomenout na své postavy z dřívějších filmů (např. manžel sestry hlavní hrdinky ve Zbouchnuté, který se sjede ve Vegas houbičkami, dá si pěst do pusy a řekne „Chutná jako duha").

Jason Segel zas skoro nijak nepřipomíná jednoho z prasáckých kámošů hlavního hrdiny ve Zbouchnuté (poznávací znamení: bradka a oči zarudlé od zaprděného polštáře) ani zlomeného zoufalce v Kopačkách. Tentokrát je Rudd za toho uskřípnutého a Segel za toho lážoplážo uvolněného.

J. K. Simmons si vystřihl jednoho ze svých ultraliberálních tatínků (ještě o dost odkázanějšího než v Juno) a Jon Favreau dalšího ze svých hřmotných primitivů (téměř horšího než ve Čtverech Vánocích).

Milovníky popkultury potěší přítomnost ex-kulturisty Loua Ferrigna alias Incredible Hulka, jenž si neváhá ze sebe sympaticky utahovat; a občas někoho utáhne pod krkem do kravaty.

Jednoduše shrnuto: Kámoš k pohledání nabízí nejenom velmi inteligentně koncentrovaný sociologický materiál, ale i dobré herce, humor, vyplývající z přirozených situací a mírně netradiční happy end.

Kámoš k pohledání
I Love You Man
Žánr: Komedie, Romantika
Režie: John Hamburg
Obsazení: Hrají: Jason Segel, Paul Rudd, Jon Favreau, Andy Samberg, Jaime Pressly, Carla Gallo, Rashida Jones, Lou Ferrigno, J.K. Simmons, Jane Curtin, Sarah Burns ad.
Délka: 105 minut
Premiéra ČR: 04.06.2009
 

Právě se děje

před 4 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy