Recenze: Jason Bourne jako Bond pro 21. století je pouhým odleskem minulých dílů

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
28. 7. 2016 10:08
Dlouhé čekání se nemusí vždy vyplatit. Během devítiletého vyčkávání na nový díl akčního thrilleru o agentovi bez minulosti Jasonu Bourneovi se z původní trilogie stala už takřka legenda o nejlepších moderních akčních filmech, v nichž chytrost a reflexy jsou více než svaly. Takto mnoho diváků vzhlíží především k druhému a třetímu pokračování, tedy filmům Bournův mýtus a Bourneovo ultimátum v režii Paula Greengrasse. Více v recenzi Tomáše Stejskala.
Jason Bourne
Jason Bourne | Foto: CinemArt / Universal

Návrat Matta Damona do hlavní role a Paula Greengrasse k režii byl očekáván s napětím, obzvlášť po nepovedeném „vedlejším produktu“ z bourneovského univerza, rozpačitém Bourneovu odkazu z roku 2012, v němž byl Bourne, tento „Bond pro 21. století“, přítomen jen v názvu.

Snímek Jason Bourne legendě dostojí. Jedna z otázek, která se vznáší i napříč americkými recenzemi, však zní: je návrat staré známé písničky dostatečným uspokojením?

Úspěch bourneovské série stál především na dvou věcech: na postavě agenta, ze kterého CIA vyrobila elitního zabijáka, připravila ho o paměť a on se vzepřel svému osudu, a na oslnivém režijním zpracování, které z akčních scén činí napínavý labyrint. Bourne byl vždy zároveň vraždícím strojem i zranitelnou postavou a těkavá, přitom až matematicky přesná režie odrážela povahu tohoto „stroje“, v jehož paměti se rozprostírají obří trhliny.

Už první díl v režii Douga Limana, česky nazvaný Agent bez minulosti, pohlížel v rámci akčního žánru velmi realisticky na chování muže, který se potýká se ztrátou paměti a zároveň s tím, že je schopen zabíjet. A to neuvěřitelně rychle.

Greengrass v obou pokračováních přidal k realistickému herectví intenzivní styl založený na rychlém střihu, ručních kamerách a komplikované choreografii akce, která přesto připomíná autentickou špinavou improvizaci.

Když se nyní ve čtvrtém díle opět rozvíří nekalé machinace uvnitř CIA, které mají vést k ještě většímu dohledu nad občany, agent Bourne už dávno nebojuje proti této instituci, která mu ukradla život a vzpomínky.

Ukrývá se v anonymitě ilegálních boxerských zápasů a už v úvodní scéně dává režisér Greengrass najevo, že tentokrát bude vše velmi přímočaré. Zápas lakonicky končí první ranou, a tím jediným úderem a náhlým střihem úplně jinam dokáže režisér představit Bourneovu rezignaci na svět kolem něj i to, jak moc do nového prostředí, které mu skýtá mimikry, nepatří.

Mattu Damonovi šediny sluší, jeho prošedivělý Bourne už není zranitelným agentem ve víru událostí. Jde o unaveného profíka, který ztratil, co mohl. A nyní sice hledá další odpovědi, mimo jiné jak to bylo se smrtí jeho otce, pracujícího též pro tajné vládní instituce, ale divák už jeho počínání sleduje trochu zpovzdálí.

Snímek Jason Bourne je navíc celý vystavěný takřka geometricky, rámují ho tři impozantní akční scény, ale jinak sledujeme osamělé hrdiny, neustále v pohybu, ale mnohem častěji v chůzi než v běhu, kterak komunikují přes mobilní technologie, lapení v síti mocenských i mezilidských vztahů na dálku.

Herec Tommy Lee Jones coby nový šéf CIA dokazuje, že málokdo umí zahrát pragmatického tvrďáka tak přesvědčivě jako on, stále lepší Alicia Vikanderová coby nová agentka a Bourneova spojka nemá příliš prostoru hrát, ale stačí jí jediný křehký výraz, aby svou postavu oživila. A charismatický „záporák“ Vincent Cassel se může spoléhat čistě na to, že je.

Vlastně nic v tom filmu není špatně, ale něco mu přesto chybí, jen se špatně identifikuje, o co se jedná. Paul Greengrass už dvakrát vstoupil do stejné řeky a podruhé překonal sám sebe. Třetí díl bourneovské série obsahoval akční sekvence na samé hranici vstřebatelnosti, rychle stříhané, komplikované, přesto přehledné. Víc informací už divák vstřebat zákonitě nemůže. Jako by si toho nyní byl Greengrass vědom, jako by i akční scény čtvrtého dílu byly jen mementem a odleskem těch předchozích.

Greengrass stále umí bleskurychle nastřihnout uprostřed automobilové honičky záběr s vozy pohybujícími se opačným směrem než před zlomkem vteřiny, aniž by divák ztratil přehled. A nebojí se toho využít. Ale režisér tentokrát ukazuje i v akčních scénách unaveného Bournea, který jde rovnou a bez okolků za svým cílem. Stále v nich hraje roli improvizace a účelná rozhodnutí provedená během okamžiku, ale také přímočará, velmi fyzická destrukce, jíž vévodí obrněný vůz pohybující se prostorem jako tank.

Přestože už je mnohem těžší Bourneovi fandit a přestože i všechny aktuální narážky na Snowdena a další aféry dnešní doby internetu a sociálních sítí působí poněkud strojeně, stále jde o film, ve kterém je od začátku do konce na co koukat.

Je přesný jako matematická rovnice, což je úctyhodné. Ale ve chvílích, kdy má působit na city, kdy jsou ve hře čistě osobní motivy jako pomsta, k plnému diváckému uspokojení nestačí ocenit rychlé, elegantní a přitom brutálně silové rozhodnutí, které Bourneovi zachrání život.

Jason Bourne - trailer | Video: CinemArt
 

Právě se děje

před 36 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 53 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy