Recenze: Jak se zrodil nejslavnější pašerák galaxie? Uprostřed bahna, ukazují nové Star Wars

Česká kina začala promítat film o mládí nejvtipnějšího a nejcharismatičtějšího hrdiny Hvězdných válek. Snímek Solo: Star Wars Story působí jako takový malý pašerácký western.
Alden Ehrenreich výtečně okoukal herectví Harrisona Forda, původního představitele Hana Sola, aniž by ho imitoval. | Video: Falcon

Do tmy kinosálu ten záblesk vnikne jako rána z pistole. Plátno opět zčerná. Další záblesk, jako když se zkříží světelné meče. Pak už se rozžehnou motory a začíná honička, jaké se točily jen v 70. letech. Jen v ní místo aut figurují vznášedla, protože se odehrává kdysi dávno v jedné předaleké galaxii.

Snímek Solo: Star Wars Story, který touto scénou začíná, stojí mimo základní řadu Hvězdných válek a podobně jako první samostatný film ságy - předloňský titul Rogue One - nevznikal snadno.

Opět došlo k výměně režiséra, takže příběh o mládí drzého vesmírného pašeráka Hana Sola nakonec dokončil zkušený Ron Howard. A vytvořil nejobyčejnější snímek ze světa Star Wars. Vlastně jen takový malý pašerácký western o cestě z temnot do míst, kde je více světla, ale nejsou o nic méně temná. Cestou dojde na několik vesmírných oblud a jeden ikonický světelný meč.

Na jednu stranu film působí jako očista. Popisuje mládí nejvtipnějšího a nejcharismatičtějšího hrdiny původních Star Wars, dává si načas a pozvolna zodpovídá všechny dotazy divákovy dávné dětské mysli: jak se Han Solo potkal se svým obrovským chlupatým pilotem Chewbaccou, jak přišel k lodi Millennium Falcon, jak se z něj stal pašerák. A jak proběhl onen legendární Kesselský závod, narážku na nějž zná každý fanoušek Hvězdných válek a který vlastně žádným závodem nebyl.

Je tu však drobný háček: podobný vypravěčský přístup jde proti duchu Star Wars. Sága, kterou v 70. letech stvořil George Lucas, stála - vedle originálního spojení pohádky, westernu a sci-fi - na radosti z objevování světa, který zjevně nemá hranic. Za každou vedlejší postavou, za každým návštěvníkem vesmírného baru by mohl vzniknout nový film, ba víc, klidně celá série.

Solo: The Star Wars Story nové dveře neotevírá. A samostatně koncipovanému snímku to nelze vyčítat, tak jako někteří vyčítají nedávným epizodám VII a VIII, že jsou jen variacemi na předešlé díly (jakkoliv to především u nejnovější osmé není pravda).

Jenže ve své snaze pouze zaplňovat mezery v kánonu film o Hanu Solovi ztrácí kouzlo každé dobré sci-fi: radost, případně hrůzu z objevování věcí, které ještě nikdo nikdy neviděl.

Režisér Howard přesto natočil solidní žánrový film. Vůbec nevadí, že se v něm nekříží světelné meče. A při některých scénách - vrcholem budiž setkání Hana a Chewbaccy uprostřed záplav bahna - každý fanoušek ságy zjihne dojetím.

Solo: The Star Wars Story je sympatičtější než zmatený snímek Rogue One, kde tvůrci chtěli představit tolik prostředí a postav, až výsledek připomínal neovladatelnou videohru.

Přesto je název nového příběhu z prostředí Hvězdných válek až symptomatický: ten film opravdu stojí sólo. Je jako pašerácká zkazka z odlehlých pouští a hor. Sice se těmi planinami prohánějí futuristické vlaky a v barech sedí mimozemšťani s mnoha páry očí, ale to k dojmu "předaleké galaxie" nestačí.

Navrch se jedná o milostnou historku. Mladý Han Solo je v jádru dobrák, což ví každý milovník Star Wars. Přesto tenhle příběh zamilovaného frajírka s dobrým srdcem obsahuje nějak málo frajírkovství.

Alden Ehrenreich výtečně okoukal herectví Harrisona Forda, původního představitele Hana Sola, aniž by ho imitoval. V Ehrenreichově ztvárnění pašeráka je kousek mladického vzdoru Jamese Deana. Ale není mužem, který okamžitě ovládne plátno.

Lze pochopit záměr tvůrců ukázat Hana Sola předtím, než se stal tím kosmem protřelým pobudou. Jenže když líčíte vznik legendy, měly by alespoň některé skutky působit "legendárně".

Navíc je Solo: Star Wars Story filmem, před nímž je divák neustále napřed. Ví, jak dopadne první útěk zamilované dvojice v úvodu, tuší, jak skončí první i druhá karbanická bitka. A co si nedomyslel, zná z předchozích dílů. Solo: Star Wars Story je první film ze série, který nemá parametry události, o níž se bude dlouho mluvit. Ať už s láskou, či nenávistí.

Je to žánrová drobnůstka, v níž se divák nostalgicky sveze na palubě lodi Millennium Falcon. A když vystoupí, už si na tu jízdu takřka nepamatuje.

Solo: Star Wars Story

Režie: Ron Howard
Falcon, česká distribuční premiéra 24. května

Občas v ní zazněl známý tón variující původní soundtrack skladatele Johna Williamse, aby diváka ujistil, že to jsou opravdu Hvězdné války, a ne nějaká stará hollywoodská žánrovka. A jakkoliv Solo: Star Wars Story ve své jednoduchosti připomíná filmy dávné minulosti, opět trpí současným hollywoodským nešvarem. Působí jako první díl, jako představení hrdiny, na jehož další osudy si divák bude muset počkat. S tím rozdílem, že tuhle postavu už publikum dávno zná.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy