Recenze: Jack Reacher je předvídatelný až k zbláznění. Nezachrání to ani úšklebky Toma Cruise

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
20. 10. 2016 7:00
Herec Tom Cruise je zjevně rád hrdinou bondovského typu, ať už jde o agenta Ethana Hunta ze série Mission: Impossible, nebo nyní o Jacka Reachera. Na obou sériích se podílí jako hlavní hvězda i producent. Zda se z Jacka Reachera stane tak úspěšná franšíza jako Mission: Impossible, v níž se točí miliardy dolarů, je však otázkou.
Tom Cruise opět jako akční hrdina, tentokrát v pokračování k Jacku Reacherovi. | Video: CinemArt

Filmový divák to má dnes těžké. Současný Hollywood ho přesvědčil, že žánr akčního thrilleru není jen zábavou, ale také otevírá velká témata dneška. Svět krásných jistot, kdy na jedné straně stálo závažné drama a na druhé napínavá akce, už je dlouhé dekády pryč. Akční hrdina z filmu Jack Reacher: Poslední výstřel neuposlechl roku 2012 výzvu podtitulu druhého dílu, tedy Nevracej se, a v kinech opět motá divákům hlavu.

První díl nic takového neměl v plánu. Scenárista a tehdy i debutující režisér Christopher McQuarrie převedl hrdinu z knih populárního spisovatele Leeho Childa na plátno především jako vtipálka, plně využil hvězdného potenciálu Toma Cruise, a tak byl film Poslední výstřel sympatickou, záměrně poněkud „béčkovou“ protiváhou oněch vážných thrillerů, kde se kromě ran pěstí řeší i politika. Případně se řeší těmi pěstmi. Jenže pak McQuarrie přesedlal na slavnější Cruisovu franšízu s názvem Mission: Impossible a v jejím pátém dílu se režijně tak odvázal, že už u ní zůstal.

Nyní se bývalý major Jack Reacher vrací do kin v režii Edwarda Zwicka. Reacher je ve Zwickově podání nudnější a mnohem méně divný patron. Stále chlapík, který už dávno nepracuje pro armádu, ale objeví se vždy, když něco smrdí. A na začátku filmu to ještě vypadá, že vše zůstává při starém.

„Stanou se dvě věci,“ říká v úvodu Reacher šerifům, když sedí „v klepetech“ na barové stoličce lokálního bistra. „Za devadesát vteřin zazvoní telefon a v těch poutech skončíte vy dva.“ Proroctví se s dokonalým načasováním vyplní a Reacher opět může zachraňovat svět. Zase na vlastní pěst a současně s přispěním těch, kteří ještě nosí uniformu. Armáda sama je však předmětem policejního šetření pro podezření s nekalými obchody se zbraněmi. A tak nelze věřit takřka nikomu.

Film Nevracej se je opět jen akční béčko s „áčkovým“ rozpočtem jako Poslední výstřel. Ale v podání mnohem závažnějšího režiséra Zwicka se většina hravosti původního snímku vytratila a Reacher se naopak vedle osudu štvance musí vypořádat i s patnáctiletou blonďatou zátěží, která kromě jeho povahy možná sdílí i jeho geny.

Reacher nemá tedy už čas skamarádit se s divným důchodcem ze střelnice, který mu za pomoci pušky i bagru v „jedničce“ pomohl porazit zloduchy. A vůdce zlosynů tu už nehraje s krásně brakově přehnaným, přesto však mrazivým šklebem „král umanutých režisérů“ a příležitostný herec Werner Herzog.

Edward Zwick je coby režisér nejznámější díky deset let starému akčnímu dramatu Krvavý diamant, kde Leonardo DiCaprio hrál překupníka s drahými kameny uprostřed běsnícího pekla v Sieře Leone. Nešlo ani o dobrodružnou podívanou, ani o hluboký film o obchodování s třpytivým zbožím i lidským neštěstím a chudobou, ale o neživotný mix obojího, který chtěl přinést zábavu a odnést si Oscary. Dobrodružství se však nekonalo a na Oscarech zůstalo jen u nominací.

Jacka Reachera v pěstním souboji neporazí ani pět chlapů, ale právě tato „zwickovská“ předstíraná závažnost mu nakonec podráží nohy. Když se za zvuků dramatické hudby objeví prostřihy na válečné události z Afghánistánu, kde Reacherova dřívější živitelka armáda provedla několik nepěkných věcí, má divák pocit, že ty mdle tónované záběry snad režiséru Zwickovi zbyly z Krvavého diamantu, protože do nového snímku se zoufale nehodí.

Mnohé současné akční filmy opravdu přesvědčivě mezi výstřely a údery tematizují palčivé otázky, od vlastní identity až po etiku. Ale Reacher není agent Jason Bourne, který ve své filmové sérii přinesl nový styl i nové podání starých témat z paranoidních thrillerů 70. let. A otcovské starosti ani status uprchlíka před těmi, kdo jsou u moci, z nového dílu Jacka Reachera drama neudělají.

Vše je tu unylé jako hudba, kterou nejspíš tvůrci našli ve skanzenu zapovězených filmových melodií. A vše je předvídatelné až k zbláznění. Byť situaci občas zachrání Cruisův pověstný úšklebek či dobře padnoucí průpovídka, jeho pěsti se neprobijí ani k politice, ani k zábavě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy