RECENZE Postpubertálního Spider-Mana trápí dvojice ufňukánků

Radomír D. Kokeš
27. 4. 2014 22:02
Druhý díl komiksového filmu Amazing Spider-Man navzdory délce nenudí. Ale rezignoval na propracovanou strategii prvního dílu a jen podle šablony kupí motivy.
The Amazing Spider-Man 2
The Amazing Spider-Man 2 | Foto: Falcon

Recenze - Druhý Amazing Spider-Man je dobrým příkladem toho, jak zkušení scenárističtí rutinéři mechanicky podle příslušné šablony sestaví celovečerní film. Výsledkem je, že navzdory své délce nenudí – ale je to žel stále jen nepodnětná mozaika motivů.

První díl nového Spider-Mana zaujal tím, že do centra postavil hrdinu, k němuž se všechny motivy síťovitě sbíhaly.

Banální odhalení a ufňukaní idioti

Druhý díl na podobně propracovanou strategii rezignoval a pouze motivy kupí, byť dostatečně obratně, aby se vhodně střídaly a společnými silami zakryly skutečnost, že se příliš nerozvíjejí, pouze navracejí:

1) Parker těká mezi láskou ke Gwen (Emma Stone) a slibem jejímu otci, kterého beztak dávno zradil – a kdo zná komiksovou historii, tak ví, jak to musí dopadnout.

2) Současně Parker řeší tajemnou konspiraci stojící za zmizením rodičů – netěšte se, vyklube se z toho jen banální pitomost, kolem které je zbytečně moc řečí na to, jak málo se z toho vykřeše.

3) První palčivě nezajímavý loser získá superschopnosti a chce zničit město i Spider-Mana, protože je ufňukaný idiot.

4) Druhý palčivě nezajímavý loser získá superbohatství a chce zničit město i Spider-Mana, protože je ufňukaný idiot.

The Amazing Spider-Man 2
The Amazing Spider-Man 2 | Foto: Falcon

To všechno trvá skoro dvě a půl hodiny, z nichž nejlepších je prvních několik minut ve flashbacku a pár velmi přehledných, a zároveň dynamických akčních scén, kterým žel postupně vévodí jeden nebo druhý z nejnudnějších záporáků posledních let.

To ale naštěstí v případě akčních scén nevadí, protože právě v nich – počínaje úvodní, pokračuje automobilovou honičkou a konče po řadě dalších scén výborně absurdní „nosorožeckou“ patetickou scénou – tkví největší síla filmu.

Ve scénách s dialogy pro změnu snímek hřeší na to, že Andrew Garfield v hlavní roli je prostě sympaťák a slušný herec.

The Amazing Spider-Man 2
The Amazing Spider-Man 2 | Foto: Falcon

Daří se tím skrývat, že Peter Parker je prachsprostý postpubertální stalker (což Gwen bůhvíproč připadá romantické), jeho inteligence byla odsunuta stranou (takže není jasné, co na něm geniální Gwen vlastně vidí – možná to, že je stalker) a udělal by líp, kdyby jako Spider-Man mlčel a nepokoušel se po záporácích vrhat papírem šustícími hláškami (i když možná mladým lidem budou připadat vtipné).

Jako postava těká jen mezi několika základními nepříliš proměňujícími se polohami a velká rozhodnutí za něj nakonec dělají svými podněty schopnější a silnější ženské figury kolem něj.

Náctiletý Spider-Man jen pro náctileté

To bohužel nelze říci o ukoptěných záporácích, kteří u Spider-Mana nikdy nepatřili mezi nejimpozantnější, ovšem po Zimním vojákovi, Lokim nebo dokonce Jasnovidci ze seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. působí prostě oba ufňukánci jako chudí příbuzní, kterým byste dali pětikorunu.

Amazing Spider-Man 2 (55 %)

The Amazing Spider-man 2

The Amazing Spider-Man 2 je jednoduchý film, který dosahuje pocitu složitosti i soudržnosti rutinním a mechanickým spojováním různorodých motivů v naplánovaném klíči. Díky tomu skoro dvouapůlhodinový kolos dobře šlape, ovšem vedle komplexního a multižánrového univerza Marvelu na jedné straně a příslibu časově komplexních X-Men na straně druhé to přece jen působí poněkud omšele a překonaně.

Zamindrákovaný Max, který se ve filmu promění v Electra, je nakonec mnohem nezajímavější padouch než německý věznitel, který ho mučí; podobně jako mladý Osborn je nesrovnatelně nezajímavější záporná postava než intrikánský šéf správní rady, který proti Osbornovi mladšímu (nepřekvapivě) jde. A to není fajn.

Kolkolem vzato, jednoduchý film dosahuje pocitu složitosti i soudržnosti prostě jen oním rutinním a mechanickým spojováním různorodých motivů v naplánovaném klíči (kdy se co stane, kdy se která sebebezvýznamnější postava vrátí, kdy se využije volání otce k večeři či nahraný projev přítelkyně).

Je to jistě virtuózní výkon, díky němuž – jak jsem napsal již výše – onen skoro dvouapůlhodinový kolos dobře šlape, ovšem vedle komplexního a multižánrového univerza Marvelu na jedné straně a příslibu časově komplexních X-Men na straně druhé to přece jen působí poněkud omšele a překonaně.

Anebo už jsem na náctiletého Spider-Mana především pro náctileté diváky moc starý… i to je možné.

Amazing Spider-Man 2. USA, 2014, 142 minut. Režie: Marc Webb. Hrají: Andrew Garfield, Emma Stone, Felicity Jones, Jamie Foxx, Sarah Gadon, Paul Giamatti, Dane DeHaan, Sally Field, Martin Sheen, Chris Zylka, Marton Csokas, Denis Leary, Chris Cooper, B. J. Novak, Colm Feore, Stan Lee. Premiéra v českých kinech 24. dubna 2014.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

OSN má obavy o desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do Varšavy, dostala humanitární vízum

Letadlo s běloruskou atletkou Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země opustila olympiádu v Tokiu, přistálo ve středu večer na varšavském letišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Sportovkyně dostala polské humanitární vízum poté, co se z olympijských her odmítla vrátit do vlasti kvůli obavám o svou bezpečnost. Atletka letěla z Tokia pod ochranou polské diplomacie nejprve do Vídně, kde po několika hodinách nastoupila do letadla mířícího do polské metropole.

Původně se předpokládalo, že olympionička poletí z Tokia přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale plány změnila a nejprve zamířila do rakouského hlavního města. "Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat," řekl ve středu agentuře Reuters náměstek polského ministerstva zahraničí Marcin Przydacz.

Atletka let změnila poté, co se na veřejnost dostal itinerář její cesty, napsal už dříve Reuters s odvoláním na polský vládní zdroj. Podle něj panovaly obavy kvůli květnovému incidentu, kdy běloruské úřady přinutily přistát v Minsku letoun mířící z Atén do Vilniusu, na jehož palubě cestoval běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, jehož pak zatkla běloruská policie. Květnový incident v této souvislosti zmínil v rozhovoru pro televizi TVN24 i šéf exilové organizace Běloruský dům ve Varšavě Ales Zarembjuk.

Běloruský dům ve Varšavě rovněž uvedl, že dnes do polské metropole z Ukrajiny přicestuje manžel atletky Arseň Zdanevič. Stejně jako jeho žena i on obdržel polské humanitární vízum.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Tisíce Libanonců žádají potrestání viníků výbuchu v Bejrútu, policie je rozhání vodními děly

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

K přístavu pochodoval dav tisíců lidí. Mnozí nesli libanonské vlajky a fotografie zemřelých. Později se u přístavu uskutečnila modlitba za oběti neštěstí. Při recitaci veršů koránu nad davem prolétly armádní vrtulníky, které vypustily červený a zelený dým, tedy v barvách libanonské vlajky.

Bezpečnostní složky mezitím použily vodní dělo a slzný plyn proti demonstrantům, kteří na ně u parlamentu házeli kameny. Zraněno tam podle libanonského Červeného kříže bylo osm lidí. Ke střetům mezi stoupenci znesvářených stran podle Reuters došlo také v jiné části města, což si vyžádalo dva zraněné. Tam svědci zaznamenali střelbu do vzduchu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy