RECENZE Něžné vlny čpí jako socialistická zdechlina

Jan Gregor Jan Gregor
8. 1. 2014 16:30
Jiří Vejdělek znásilňuje historii kýčovitě a nevkusně.
Foto: Falcon

Recenze - Nostalgie prodává, zvlášť v Česku. Toho si byl evidentně dobře vědom režisér Jiří Vejdělek, a proto se po komerčně úspěšných pokusech o komediální ponor do mužské a ženské psychiky ve filmech Ženy v pokušení a Muži v naději obrátil ve snímku Něžné vlny do minulosti.

Přesněji do těch vieweghovských "báječných let pod psa", což je doba, kterou jenom někteří škarohlídi označují ošklivým slůvkem "normalizace".

Zato ve vzpomínkách Jiřího Vejdělka, který tuhle dobu prožil jako dítě, se husákovský socialismus proměňuje v éru, kdy voda byla modřejší, tráva zelenější a slunce žlutější. Aspoň se tak dá soudit podle hřejivých barev, v nichž se tenhle film natočený v reklamně fotogenických lokacích Mělnicka doslova topí.

Černobyl v roce 89

Druhá polovina osmdesátých let, v nichž se odehrává většina filmu, byla jistě už trochu jinou dobou než počátek sedmdesátých let, ale ze srovnání barevné palety Něžných vln a takového realisticky depresivně laděného Hořícího keře by na filmové vědě byla slušná seminárka.

Na film se díváme očima vypravěče Vojty (Jan Maršál a Robert Cejnar v různých fázích věku), který vzpomíná na své dospívání, takže pro svůj nostalgický filtr má Vejdělek jisté alibi, protože dětství si všichni idealizujeme. Všechno má ale svou míru a v Něžných vlnách režisér míru vkusu překročil.

Problém není jen v kýčovité poetice, ale i v chatrném a dějově řídkém scénáři samotného Vejdělka, který vykrádá kdeco, ale svým inspiračním vzorům nesahá po paty.

Z již zmíněných Báječných let pod psa Petra Nikolaeva převzal motiv outsiderského samotářského vypravěče a jeho rázovitých, lehce excentrických rodičů - maminka (Táňa Pauhofová) je bývalá hvězda lední revue a tatínek (Hynek Čermák) je amatérský dálkový plavec, jenž se neúspěšně pokusil v minulosti o přeplavání kanálu La Manche.

Exotické charakteristiky postav jsou ale v příběhu využité jen na prvoplánově sitcomové rovině, jako když otec upouští ventil své agresivity - z domnělé manželčiny nevěry nebo z režimu, který ho odmítne pustit do Anglie - tím, že sekyrou rozštípe, co mu přijde pod ruku.

Kromě tohoto momentu neposkytnutí výjezdní doložky se Vejdělek politice vyhýbá, atmosféru svého retra nekomplikuje temnějšími tóny. Atributy socialismu se tu objevují čistě z důvodu humorné nadsázky: zaškrtnout v seznamu si tu můžeme branné cvičení s gumičkami a pytlíky, pokoutní pornočasopisy z Německa, výbuch Černobylu. Úrodu z obřích hub zmutovaných následkem radiace z Černobylu zavařují hrdinové do sklenic s popiskem roku „89", ale pro tvůrce tři roky sem nebo tam evidentně nehrají moc velkou roli.

Něžné vlny - NightWork - PíseňOlásce
Něžné vlny - NightWork - PíseňOlásce | Video:

Nejtrapnější okamžik roku

Dramatické pnutí by do líně tekoucího vyprávění měl za ideálních okolností dodat vývoj platonického vztahu Vojty ke kamarádce Ele (Lucie Šteflová). Mezi oběma postavami ale nefunguje chemie a Šteflová ve filmu už podle oficiálního plakátu funguje spíš jako lákadlo pro mužské návštěvníky kin než plnokrevně napsaná postava. I kamera ji snímá spíš lolitkovsky chlípně než jako objekt touhy nesmělého teenagera.

Pak je tu motiv hrozby odloučení Vojty a Ely, když dívka chce zůstat ve Francii na zájezdě akvabel. Tohle zase známe moc dobře z Pelíšků, které v porovnání s Něžnými vlnami vyznívají jako mistrovské dílo.

Ve Vejdělkově filmu ale už z prologu víme, že do plánu emigrace zasáhne sametová revoluce, takže není oč se strachovat. A pointa - anekdota vztahující se k průběhu 17. listopadu - patří mezi nejtrapnější divácké momenty, které jsem v poslední době v kině zažil.

Něžné vlny

Něžné vlny (film, 2014)

Česko, 2013, 96 min

Režie: Jiří Vejdělek
Scénář: Jiří Vejdělek
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Miloš Krkoška
Hrají: Lucie Šteflová, Robert Cejnar, Jan Maršál, Táňa Pauhofová, Hynek Čermák, Gabriel Barreto de Carvalho, Vojtěch Dyk, Jan Budař, Jan Hartl, Vica Kerekes, Václav Kopta, Taťjana Medvecká

Něžné vlny jsou roztahaná bakalářská historka, která se hodí do doby, kdy veřejnoprávní televize vytahuje z oblasti zábavy v hlavních vysílacích časech normalizační archívy.

Je to komedie, která znásilňuje historii způsobem, který není odvážný nebo podvratný, ale jen buranský a nevkusný. Je to produkt, jehož humor je založen na nejnižším společném jmenovateli: snaží se hlavně nezadat a nemít žádný názor.

V tomhle ohledu jsou mi mnohem sympatičtější poslední filmy Trošky a Poledňákové, které aspoň obsahují nějaký postoj, trochu toho autorského cynismu a misantropického pohledu na vztahy a svět jako takový. Jméno Vejdělek je opravdu nomen omen a Něžné vlny nejsou nic víc než taková aseptická navoněná zdechlina.

Hodnocení: 20 %

 

Právě se děje

před 28 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 43 minutami

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy