RECENZE Jednozáběrová Hany riskuje a dobře ví proč

Jan Gregor Jan Gregor
9. 5. 2014 22:06
Ve filmu Hany se Michal Samir ukazuje jako režisér, kterého se vyplatí do budoucna sledovat.
Hany (Boris Carloff pod maskou).
Hany (Boris Carloff pod maskou). | Foto: Cinemart

Recenze - Do kin se letos na jaře dostává už druhý pozoruhodný český filmový debut. Filmy Pojedeme k moři Jiřího Mádla a nyní Hany Michala Samira jsou žánrově dost odlišné, ale spojuje je odvaha dělat po formální stránce věci jinak, než je v tuzemském filmovém rybníčku zvykem.

Mádl se Samirem jsou vrstevníci narození jen pár let před listopadem 1989, oba se vyhnuli studiu na FAMU, a nejsou tak zkažení manýrami českého filmového školství.

Podívejte se na ukázku z filmu Hany.
Podívejte se na ukázku z filmu Hany. | Video: Cinemart

A zatímco Mádl se učil psát scénáře ve Státech, Samir vystudoval režii v Londýně. Přesně tam byl svědkem nepokojů, které v srpnu 2011 zachvátily předměstí britské metropole. A fenomén životního pocitu nudy, která se může jednoduše překlopit ve výtrysk agresivního chování, ho inspiroval k příběhu odehrávajícímu se během jedné noci v jednom plzeňském baru a přilehlých ulicích.

Bezúčelné plynutí

Hany propaguje distributor jako první český film natočený v jednom záběru. Technicky to není úplně pravda – ve skutečnosti jde o tři přibližně třicetiminutové, digitálními švy pospojované záběry plus jeden krátký záběr coby epilog.

I tak jde ale o produkčně velmi náročný projekt závislý na dokonalé choreografii herecké a kameramanské práce. Kamera proplouvá mezi desítkami aktérů opatřených portem a „střihy“ mezi nimi obstarává práce se zvukem, v rámci níž tvůrci zvýrazňují a potlačují jednotlivé vrstvy, aby zdůraznili, co je pro daný moment právě důležité.

Efekt je silný: divák, který se vzdá navyklé touhy po konvenční naraci, se může naplno ponořit do hypnotického tempa snímku, který nemá klasické hrdiny a klasický vývoj příběhu. Místo toho ohledává Samir samu veličinu času a náš vztah k němu. Nabourává způsob, jak jsme zvyklí čas vnímat ve filmech, a ukazuje, jak bezúčelně s jeho plynutím nakládají postavy na plátně.

Začátek filmu nás přivádí do zaplněné kavárny, v níž mladý literát Egon (Michal Sieczkowski) začíná čtení ze svého dramatu inspirovaného markýzem de Sade. Sází do publika pravdy o stavu zkažené společnosti, ale osazenstvo podniku mu z velké míry nevěnuje pozornost.

Hany.
Hany. | Foto: Cinemart

Je to introvert a - jak se později ukáže – i typický maminčin mazánek, který se knižním vyjadřováním a oblečením stylizuje do dekadenta. Kamera postupně představuje další postavy, které na rozdíl od Egona nijak nevyčnívají z davu, ale jejich postoje k životu jsou vlastně svým způsobem dekadentní víc, než jaké zastává máestétský básník.

Chameleonský manipulátor

Mezi dvacátnickým osazenstvem baru dostávají hodně prostoru dvě třicátnice: obě se jmenují Hana (Hana Vagnerová a Jitka Schneiderová), přišly se opít a řešit problém s neodbytným přítelem jedné z Han, jehož problém je, že je moc „hodný“ a nechápe, proč na něj po mnohaletém vztahu přestává mít partnerka náladu.

Jakkoli ne všechny dialogy ve filmu působí autenticky a psychologicky věrohodně, v tomto mikropříběhu se Samir přibližuje kvalitním nezávislým konverzačkám.

Hany.
Hany. | Foto: Cinemart

Hlavním tahounem filmu je ale egocentrický dealer drog Jiří (Jiří Kocman). Klišé nezávislé filmové scény, podle něhož si každý druhý rozervaný mladík, který neví, co se svým životem, vydělává prodejem bílého prášku, se Samirovi a jeho kolegům dá odpustit. Protože Kocman je v roli chameleonského manipulátora naprosto přesvědčivý.

Je to nejživotnější postava filmu. Rozpory v jeho chování v různých fázích večera jsou tak velké, že to člověku nedá, aby se pod jeho masku nepokoušel proniknout. Chvíli je arogantní hajzl, pak se ale dokáže stylizovat i do role romantického intelektuála s citlivou duší.

Hany.
Hany. | Foto: Cinemart

Z kreace, kterou Kocman předvádí, čiší frustrace: pohrdání lidmi kolem sebe a nespokojenost se sebou samým. A když se v ulici, kde se většina filmu odehrává, najednou shodou okolností odehraje bitka policajtů s namaskovanými výtržníky, Jiří se na vlně adrenalinu zapojí do bojů, což je jen začátek nočního řádění v poslední čtvrthodině filmu.

Pohádka z blízké budoucnosti

Na Hany se rozhodně nedá dívat jako na přesnou sociologickou generační sondu. Samir se inspiroval londýnskými výtržnostmi a snaží se na film napasovat tezi o násilí, které pramení z nudy a apatie. Ale v plzeňských reáliích působí jeho zápletka trochu nepatřičně. I proto tvůrci film označují s nadsázkou za pohádku z blízké budoucnosti.

Hany (75%)

Hany

Hany je zábavný, znejišťující a osvěživě provokativní film, který strhne pankáčskou energií a mladickým drajvem. Kdyby měl konvenční strukturu, hůř by se mávalo rukou nad dílčími nedostatky. Ale koncept natáčení v jednom záběru tady není samoúčelnou exhibicí: ukolébává svým rytmem do zvláštní halucinační atmosféry a zároveň drží diváka ve střehu, protože nikdy není jisté, co se bude dít v další minutě. Na Hany se rozhodně nedá dívat jako na přesnou sociologickou generační sondu. I proto tvůrci film označují s nadsázkou za pohádku z blízké budoucnosti.

Na filmu je ale sympatické, že onu výše zmíněnou modelovou tezi netlačí divákům do hlavy nikterak násilně.

Hany je prostě zábavný, znejišťující a osvěživě provokativní film, který strhne pankáčskou energií a mladickým drajvem. Kdyby měl konvenční strukturu, hůř by člověk mával rukou nad dílčími nedostatky. Ale koncept natáčení v jednom záběru tady není samoúčelnou exhibicí: ukolébává svým rytmem do zvláštní halucinační atmosféry a zároveň drží diváka ve střehu, protože nikdy není jisté, co se bude dít v další minutě.

V osobách Michala Samira a jeho nejbližšího spolupracovníka Matěje Chlupáčka (už spolu udělali Chlupáčkův debut Bez doteku) se pomalu klubou režiséři, kteří se nebojí experimentovat a třeba i riskovat chyby. Důležité je, že vědí přesně, co chtějí natočit a proč. Rozhodně je důvod těšit se na jejich další filmy.

Hany. ČR, 2014, 90 minut. Režie: Michal Samir. Hudba: Boris Carloff. Hrají: Jiří Kocman, Michal Sieczkowski, Hana Vagnerová, Jitka Schneiderová, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Tereza Vítů, Karel Zima, Róbert Nižník, Lukáš Adam, Petr Janiš, Marek Adamczyk, Ondřej Mataj, Petr Buchta, Kateřina Pechová, Sandra Černodrinská, Annette Nesvadbová, Sabri Miko, Sára Friedlaenderová, Jiří Nácovský, Petr Besta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy