Recenze: Hollywoodskému filmu Debbie a její parťačky v rozhodujících chvílích schází napětí

Jan Gregor Jan Gregor
12. 6. 2018 8:44
Remake krimi Dannyho parťáci s čistě ženským obsazením není filmovým průšvihem. Osud mdle napsaných protagonistek však divákům nejspíš bude ukradený.
Na snímku zleva jsou Sandra Bullocková, Sarah Paulsonová, Rihanna, Cate Blanchettová a Awkwafina.
Na snímku zleva jsou Sandra Bullocková, Sarah Paulsonová, Rihanna, Cate Blanchettová a Awkwafina. | Foto: Vertical Ent.

Zlodějská komedie Debbie a její parťačky, kterou nyní promítají česká kina, vzbuzovala docela velká očekávání.

Nová variace na kriminálku režiséra Stevena Soderbergha nazvanou Dannyho parťáci tentokrát s hvězdným, čistě ženským ansámblem slibovala příjemné genderové osvěžení provařeného konceptu. Jenže film je nakonec dobrou případovou studií toho, jaký je rozdíl mezi tím, když se do žánrové podívané pustí režisér Soderberghova formátu, nebo když se teď o to samé pokouší řemeslný režisér typu Garyho Rosse.

Debbie a její parťačky nejsou filmovým průšvihem a ty necelé dvě hodiny příběhu o rafinované loupeži diamantového náhrdelníku nedozírné ceny lze přežít bez větší úhony. Jenže oproti svému vzoru, na který scénář trochu netakticky několikrát odkazuje, Rossův snímek postrádá větší osobitost, šarm i vtip.

Přitom na začátku se zdá, že v Sandře Bullockové režisér našel zábavně charismatickou hrdinku, jež snese srovnání s Georgem Clooneym z původních Dannyho parťáků.

S Dannyho nezvedenou sestrou se seznamujeme ve chvíli, kdy probačnímu úředníkovi sehrává srdceryvnou etudu napravené kriminálnice, aby dosáhla podmíněného přerušení trestu. O pár chvil později s drzostí protřelé podvodnice odejde bez placení z obchodu s kosmetikou a zkušeně se nakvartýruje do právě opuštěného hotelového pokoje.

Filmu ale hned poté trochu spadne řemen, když Debbie se svou dávnou kamarádkou Lou (hraje ji Cate Blanchettová) začne dělat nábor na rafinovanou zlodějskou akci, kterou plánovala "asi tak pět let, osm měsíců a 12 dnů".

Najaté "parťačky" se odlišují životními zkušenostmi i společenským postavením: neurotická módní návrhářka Rose v podání Heleny Bonham Carterové je zvyklá žít na vysoké noze, překupnice kradených věcí Tammy (Sarah Paulsonová) je středostavovská máma od rodiny a dredatá hackerka s přezdívkou Devítka (hraje ji zpěvačka Rihanna) se zkušenou chmatačku Constance (raperka Awkwafina) jsou zase jako doma na ulici.

Najaté „parťačky“ se odlišují životními zkušenostmi i společenským postavením. | Video: Vertical Ent.

Nabízel by se tu poměrně veliký prostor, aby to mezi postavami jiskřilo, Debiina skvadra ale působí spíše jako parta sedmi, respektive ve finále osmi individualistek, které se sešly jen proto, aby pohádkově zbohatly.

Emancipační étos kampaní proti sexuálnímu obtěžování a nerovnoprávnosti pohlaví #MeToo a Time's Up se snímku vyhýbá obloukem. Pokud tedy nepočítáme Debbiin motivační projev před loupeží, v němž prohlásí, že krádež v hodnotě desítek milionů dolarů hrdinky neprovádějí ani tak kvůli sobě, ale kvůli nějaké té potenciální osmileté holčičce, kterou jejich troufalý čin inspiruje k dráze profesionální zlodějky.

Rafinovaně troufalá akce se tentokrát odehrává na luxusním plese newyorského Metropolitního muzea a když ji protagonistky připravují, snímek vypadá spíš jako epizoda Sexu ve městě než napínavý komediální thriller.

I když se komplot konečně rozjede, zápletka - založená na akutní střevní indispozici - připomíná eskapádu Carrie Bradshawové a jejích přítelkyň.

Debbie a její parťačky

Režie: Gary Ross
Vertical Ent., česká distribuční premiéra 7. června

Tolik by to nevadilo. Problém je, že snímku v těch rozhodujících chvílích schází potřebné napětí.

To je jednak otázka scénáře, jenž postrádá moment překvapení, a to navzdory jednomu nelogickému a jednomu nepříliš ohromujícímu dějovému obratu v závěru. Ale také je to problém nevzrušivé filmařiny. V práci se střihem, hudbou a rytmem vyprávění rutinérský režisér Gary Ross výrazně zaostává za svým talentovanějším předchůdcem Soderberghem.

Zkrátka když dva dělají totéž, není to totéž. Jak originálně lze pojmout tento specifický subžánr, dokázal loni sám Soderbergh nedoceněným skvostem Loganovi parťáci. Film o partě zoufalců z amerického Středozápadu oplýval kromě pořádné porce humoru i mimořádnou empatií ke svým hrdinům, kterým se nedalo než fandit.

Osud mdle napsaných Debbieho parťaček bude divákům oproti tomu nejspíš ukradený.

Hollywood se snaží natočit skvělý snímek s ženským týmem, zatím se mu to nepovedlo. Platí to i pro Debbie a její parťačky, tvrdí filmový kritik Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 21 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy