RECENZE Přežijeme Brusel, přežijeme i zombie z Babovřesk!

Jan Gregor Jan Gregor
Aktualizováno 29. 1. 2015 18:52
Babovřesky 3 jsou více než důstojným rozloučením s celou ságou! Zdeněk Troška se rozmáchl k přesné metafoře digitální, daty přesycené éry, v níž opravdovou moc určuje vlastnictví informací.
Aktualizace zombie hororu z české produkce má i svůj hlubší podtext.
Aktualizace zombie hororu z české produkce má i svůj hlubší podtext. | Foto: Falcon

Recenze - Při odchodu z kina po zhlédnutí posledního dílu trilogie Zdeňka Trošky Babovřesky se člověk neubrání pocitu prázdnoty spojeného se stavem téměř až fyzického vyčerpání. Ale obavy z toho, zda se jednomu z mála skutečných auteurů mezi českými filmaři podaří svůj hororově laděný epický triptych s nádechem černého humoru zakončit úspěšně, byly zbytečné.

Babovřesky 3 jsou více než důstojným rozloučením s celou ságou. Zdeněk Troška využil v mistrně vystavěném dramatickém oblouku všechny důležité motivy z předchozích dílů a završil ve velkém stylu (s pointou v duchu magického realismu) ambiciózní filozofické podobenství vystihující nejen českou povahu.

Babovřesky 3.
Babovřesky 3. | Foto: Falcon

Troška totiž ve třetím pokračování načrtl na půdorysu příběhu z malé jihočeské vsi apokalyptickou vizi rozpadu veškerých společenských hodnot ve stylu hesla „homo homini lupus“. Bojují tu proti sobě ženy proti mužům, mladí proti starým a naopak.

V centru snímku opět stojí skupinka nezničitelných a - jak se ve snímku naznačuje – nemrtvých babek postižených patrně Tourettovým syndromem a terorizujících celou vesnici. George A. Romero by měl nepochybně radost z téhle rurální aktualizace populárního žánru zombie hororu.

Životadárnou mízou těchto přízraků vedených uhrančivě démonickou Hlaváčkovou (Jana Synková by z piedestalu nejpůsobivějšího hororového herce mohla sesadit Bélu Lugosiho) ovšem není krev, nýbrž drby. Troška se tak rozmachuje k přesné metafoře digitální, daty přesycené éry, v níž opravdovou moc neurčuje ani tak ekonomický nebo společenský status, jako spíš vlastnictví informací.

Podívejte se na ukázku ze závěrečného dílu trilogie Babovřesky. | Video:

V Troškově nelítostně vykresleném panoptiku postav jsou za blbce a dementy úplně všichni, ale jsou to muži, kteří tahají za kratší provaz. A neexistuje pro ně téměř žádná naděje. Vnučky té sektářské party zombic v zástěrách už začínají terorizovat své ňoumovské trubce jen těsně poté, co do nich zasili zlopověstné sémě dalších prokletých generací.

Režisér si nechává otevřená dvířka pro naději – stačí odmítnout smlouvu s ďáblem, nehrát jeho hru, stejně jako to udělal Jan Dolanský, respektive jeho postava, která ve filmu chybí, protože odjela do Anglie a která se tak ostatním aktérům připomíná coby memento svobodné volby, což je výdobytek ducha, jehož se už všichni vzdali.

Čeho chtít také dosáhnout v spirituálně vyprahlé pustině ateistického Česka, v níž lidé nevidí recept na spásu v „modlení“, ale „v bůčku a flašce vína“, jak to Troška přesně definuje? Všechno své zoufalství nad stavem morálky vtělili tvůrci do postavy polského kněze (Tomáš Trapl), který se v otevřeně nepřátelském prostředí mučí pochybami o svém poslání.

Traplův jemný, introvertně odstíněný herecký výkon pomáhá vcítit se do zjitřených pocitů věřícího muže, který v hlubinách své psyché nahlédl opravdovou povahu věcí a rozjely se mu z toho halucinace (o čem svědčí vskutku šokující scéna s mluvící liškou, která svou intenzitou předčí podobný výjev v Antikristovi Larse von Triera).

Babovřesky 3 (20%)

Babovřesky 3

Babovřesky 3 jsou více než důstojným rozloučením s celou ságou. Zdeněk Troška využil v mistrně vystavěném dramatickém oblouku všechny důležité motivy z předchozích dílů a završil ve velkém stylu (s pointou v duchu magického realismu) ambiciózní filozofické podobenství vystihující nejen českou povahu.

Pod nablýskanými fasádami té potěmkinovské vesnice se zkrátka drží zlo. Ulpívá ve věcech, které v domech usedlíků zbyly po vyhnaných Němcích („Mohli si s sebou vzít jen pětatřicet kilo,“ spokojeně to glosuje jedna z postav), ulpívá na gramofonových deskách ruských častušek, které si starosta Stehlík (Pavel Kikinčuk) schovává snad proto, aby je mohl v obecním rozhlase oprášit, když zase začne foukat z Východu.

Češi jsou v Troškově nemilosrdném zrcadle vskutku smějící se bestie, které se dokáží za každých okolností dokonale přizpůsobit. „Přežili jsme Rakousko, přežijeme Brusel, my totiž přežijeme úplně všechno,“ zazní ve filmu mimo jiné. Přežil jsem všechny tři díly Babovřesk, mohl by si autor těchto řádků dát jako hrdý Čech vytisknout na tričko. Ale byla to fuška.

Babovřesky 3. Česko, 2015, 103 minut. Režie: Zdeněk Troška. Hudba: Karel Vágner. Hrají: Veronika Žilková, Lucie Vondráčková, Lukáš Langmajer, Pavel Kikinčuk, Tereza Bebarová, Jana Synková, Bronislav Kotiš, Jiří Pecha, Tomáš Trapl, Jan Kuželka, Miriam Kantorková, Lucie Bílá, Jana Altmannová, Jindřiška Kikinčuková, Radek Zima, Pavla Bečková, Kamila Kikinčuková, Karel Liebl, Jaroslav Čermák, Petr Polák. Premiéra v českých kinech 22. ledna 2015.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy