Recenze: Horor Ouija rutinně propaguje spiritistické tabulky

Antonín Tesař
5. 12. 2014 20:00
Firma Hasbro představuje v celovečerní reklamě na spiritistickou tabulku, kterou má patentovanou, její detailní použití při seanci. A zaměřila se ve filmovém hororu zejména na teenagery.
Ouija.
Ouija. | Foto: Cinemart

Recenze - Po strašidelných videokazetách, mobilech, fotoaparátech, panenkách nebo záchodech (film Toilet 105) asi nikoho nepřekvapí, že na řadu přišla i spiritistická tabulka, která ostatně se světem mrtvých má rozhodně víc společného než třeba dámská obuv (korejský horor Red Shoes).

Podívejte se na ukázku z hororu Ouija.
Podívejte se na ukázku z hororu Ouija. | Video:

V případě nového amerického hororu Ouija je ale za námětem filmu ještě něco víc než jen úvaha tvůrců nad tím, co podivného by ještě tak mohli nechat posednout zlým duchem. Spiritistická tabulka neboli ouija board totiž není jen duchařská pomůcka a dětská hračka, ale především je to zavedená obchodní značka, kterou si na konci devatenáctého století nechal patentovat obchodník Elijah Bond a jež momentálně patří hračkářské firmě Hasbro. A právě Hasbro také film Ouija produkovala.

Celovečerní reklama

Horor debutujícího režiséra Stilese Whitea (začínal jako spolupracovník legendárního autora speciálních efektů Stana Winstona už v devadesátých letech) by se tak klidně dal považovat za celovečerní reklamu. Hasbru ostatně hrané filmy slouží k propagaci jeho výrobků už delší dobu – filmová série Transformers nebo snímky z komiksového univerza Marvel prý výrazně podpořily prodejnost figurek, které k těmto značkám firma vydává.

Ouija.
Ouija. | Foto: Cinemart

Filmová a televizní pobočka Hasbra se v posledních letech také pouští do koprodukcí filmových adaptací svých nejpopulárnějších her a hraček firmy. Z jejich dílny jsme se dosud dočkali filmu Bitevní loď natočeného podle stolní hry „lodě“ a právě nového hororu Ouija. Plánují se ale také adaptace Monopolů nebo karetní hry Magic: The Gathering.

Filmová Ouija je skutečně celkem snaživá marketingová kampaň. Je vytvořená tak, aby se bezproblémově vešla do kategorie přístupnosti od třinácti let, takže v ní není žádná nahota ani explicitní násilí. Zato je tam spousta teenagerů, kterým nepřipadá vůbec dětinské vyvolávat duchy právě pomocí hračky, kterou dnes Hasbro prodává dětem jako strašidelné povyražení na Halloween nebo na dlouhé večery.

Ouija.
Ouija. | Foto: Cinemart

Samotné vyvolávání duchů je ve filmu několikrát ukázané, takže ti diváci, kteří ještě netuší, jak produkt funguje, se to mohou snadno naučit. Těm, co už to dobře znají, tvůrci nabízí ještě jedno funkční vylepšení – ve filmu je skrz skleněný kruh uprostřed ukazovátka, jež je součástí tabulky, možné zahlédnout duchy, kteří jsou pouhým okem neviditelní. Navíc je to kampaň, která sama generuje zisky. Ouija se stala ve svém žánru nadprůměrně divácky úspěšným filmem, který v kinech zafungoval především okolo Halloweenu.

Decentní zabíjení

Děti budou asi také jedinými, koho filmová Ouija má šanci přesvědčit, aby si v hračkářství spiritistickou tabulku koupil. Rozhodně totiž nejde o nic víc než jen o další rutinní teenagerský duchařský horor. Děj postupně prochází všechna zažitá schémata včetně falešné pointy, kterou zpopularizoval horor Kruh, a odvypráví nám nijak překvapivý příběh o duchovi, jenž se z nějakého důvodu (souvisejícího s tím, že je hrozně zlý) snaží prorvat zpět do našeho světa.

Ouija (50 %)

Ouija

Ouija je slušně zrežírovaný, ale zoufale nenápaditě napsaný horor. Dal by se klidně považovat za celovečerní reklamu hračkářské firmy, která má patentovanou spiritistickou tabulku a snímek i produkovala. Režisér Stiles White má cit pro budování napětí, zbytečně neplýtvá lekacími scénami, a pokud nějakou nasadí, nepokouší se ji nadbytečně umocňovat prudkými střihy nebo zvukovými efekty. Naopak se mu docela dobře daří kumulovat napětí scénami, kde se nic strašidelného často nestane, ale pozice kamery nebo samotná délka trvání scény naznačuje, že by se něco strašidelného stát mohlo.

Prastaré zlo probudí samozřejmě parta zcela generických teenagerů, z nichž ani jeden nemá prakticky žádnou osobitou vlastnost a které se démon pokouší jednoho po druhém zabít. Párkrát se mu to i povede, ale vždy tak decentním způsobem, aby nebyla ohrožena přístupnost filmu.

Režisér Stiles White má přitom rozhodně větší cit pro budování napětí než autoři obou dalších nových duchařských hororů Annabelle a Jessabelle. Zbytečně neplýtvá lekacími scénami, a pokud nějakou nasadí, nepokouší se ji nadbytečně umocňovat prudkými střihy nebo zvukovými efekty.

Naopak se mu docela dobře daří kumulovat napětí scénami, kde se nic strašidelného často nestane, ale pozice kamery (například tím, že významně ukazuje prostor za zády postavy) nebo samotná délka trvání scény nám naznačuje, že by se něco strašidelného stát mohlo.

Máme tak co dělat se slušně zrežírovaným, ale zoufale nenápaditě napsaným hororem. A to je v dnešní době, kdy se každý rok objeví jeden či více originálněji pojatých duchařských hororů (Oculus, Babadook, Nothing Left to Fear), docela hodně málo.

Ouija. USA, 2014, 90 minut. Režie: Stiles White. Hrají: Olivia Cooke, Ana Coto, Douglas Smith, Daren Kagasoff, Erin Moriarty, Shelley Hennig, Matthew Settle, Robyn Lively, Bianca A. Santos.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy