Recenze: Film podle povídky Jana Němce skončil jako brak, nezachrání ho ani Kryštof Hádek

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
21. 9. 2016 9:36
Týden po posledním dílu režiséra Jana Němce do kin vstupuje další film inspirovaný jeho osudy. Události srpna 1968 však ukazuje jako ryzí brak. Snímek nazvaný Krycí jméno Holec chce ze skutečných událostí vytěžit kriminální historku plnou erotiky, pletich a tajných služeb.
Krycí jméno Holec - trailer | Video: Falcon

Kterému režisérovi se poštěstí, že ho v rozmezí jediného týdne na plátnech českých kin ztvární Karel Roden, Jiří Mádl i Kryštof Hádek?

Za první dva si slavný tvůrce Jan Němec "může" sám. Obsadil je jako alter ega ve svém posledním, posmrtně dokončeném filmu Vlk z Královských Vinohrad. V rakousko-německém filmu Krycí jméno Holec lze též narazit na události z Němcova života. Ale tentokrát ten náraz zatraceně bolí.

Oba snímky vycházejí z knihy anekdotických autobiografických povídek Jana Němce nazvané Nepodávej ruku číšníkovi. Zatímco ve svém posledním opusu Němec vytvořil podobně hravé pásmo s nadhledem překrucujícím realitu do svébytného tvaru, rakouský režisér Franz Novotny ve filmu Krycí jméno Holec podle jedné povídky natočil ryzí brak.

Když v srpnu 1968 vtrhla do Prahy "spřátelená" vojska ze Sovětského svazu, mladý režisér Němec okupaci zachytil, filmový materiál propašoval do Vídně a díky tamní televizi záběry viděl celý svět. V povídce Italská spojka tu dobu líčí se směsí nadsázky i narcismu: "Nastartoval jsem rychle svůj kabriolet Fiat 860, karoserie Bertone, urval z plotu naši vlajku a vydal se vstříc vetřelcům."

Ve snímku Krycí jméno Holec však Kryštof Hádek nehraje onoho slavného, lehce výstředního režiséra československé nové vlny, ale karikaturu tvůrce uměleckých filmů. Kdyby si tehdejší režim usmyslel, že zesměšní umělce toužícího místo tvorby pro lid "paktovat" se s buržoazními západními festivaly, nejspíš by natočil film, který vypadá právě takto.

Vyskytují se tu postavy připomínající skutečné lidi, vedle režiséra Jana Davida neboli Jana Němce třeba zpěvák Oscar v podání Ondřeje Brzobohatého. Ten zase nápadně připomíná Karla Gotta. Ale spíše než skutečným lidem jsou v posledku podobní jejich verzím z nějakého laciného erotického thrilleru.

Během zdlouhavého úvodu, kdy probíhá první živé vysílání z komunistického Československa do rakouské televize, se ambiciózní a tvrdohlavý režisér David, toužící dostat se s filmem do Cannes, nepohodne se zástupci režimu i se svou herečkou a partnerkou Evou. Ta dá přednost pozlátku "božského slavíka" Oscara a později osobě rakouského televizního moderátora Helmuta Zilka. A tak se uražený David poté dlouho povaluje v bytě a prohání se ve svém voze se dvěma polonahými začínajícími herečkami.

Když s nimi v jedné nevkusné erotické scéně leží na louce uprostřed noci, trojici vyruší hřmot a nad hlavami jim přeletí několik letadel. Tehdy se Jan vydá "vstříc vetřelcům". A byť události srpnové invaze se chvilkami na plátně vyjeví v autenticky působící černobílé, vzápětí vše zpět do říše braku pošle scéna, kdy Davidova kameramana střelí do hlavy − a to přímo skrze hledáček jeho aparátu.

"Co záleží na několika kotrmelcích, paradoxech, chybách, nesmyslech? Svět sám je kotrmelec a paradox a chyba a nesmysl." Tato citace Ladislava Klímy je jednou ze tří, které uvozují Němcovu sbírku Nepodávej ruku číšníkovi. A zatímco Němcův snímek Vlk z Královských Vinohrad je mnohdy "kotrmelec a paradox", Krycí jméno Holec je pouze "chyba a nesmysl".

Němcova poslední filmová anekdota je občas nejen sympaticky anarchistická, ale též celkem konvenčně natočená. Jenže v pozadí je vždy energické autorské gesto, které diváka vyzývá, aby na této škodolibé hře aktivně participoval.

Krycí jméno Holec se o nic podobného nepokouší, chce ze skutečných událostí vytěžit kriminální historku plnou erotiky, pletich a tajných služeb. Místo sešlápnutí Italské spojky, jak zní název původní povídky, však tento filmový fiat zařazuje spíše vídeňskou zpátečku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
Další zprávy