Recenze: Eastwoodův film o zázraku na řece Hudson je hlavně melodrama, slzy tu tečou proudem

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
7. 9. 2016 8:55
Novinka šestaosmdesátiletého Clinta Eastwooda vypráví o pilotovi, který v lednu 2009 nouzově přistál s dopravním letadlem na řece Hudson v New Yorku. Zatímco pilota v podání Toma Hankse podporují všichni pasažéři a prakticky celé město, proti němu stojí "hlavouni" z komise pro bezpečnost dopravy a lidé z pojišťoven a leteckých společností. Film Sully: Zázrak na řece Hudson recenzuje Tomáš Stejskal z Hospodářských novin.
Sully: Zázrak na řece Hudson - trailer s českými titulky | Video: Warner Bros. / Freeman Ent.

V rozhovorech pláče nad změkčilostí dnešní "politicky korektní" generace a na plátnech kin nutí publikum plakat jako za starých časů, kdy ještě lístky do kin prodávaly především výkony velkých hollywoodských hvězd. Herec a režisér Clint Eastwood má sice i v šestaosmdesáti letech charisma a názory svého slavného nekompromisního hrdiny Drsného Harryho ze stejnojmenného filmu, ale jeho režijní novinka nazvaná Sully: Zázrak na řece Hudson je především melodrama. A slzy při sledování snímku tečou proudem.

"Ten let trval jen pár minut, ale přesto si živě vybavuji nesmírné množství detailů," píše na úvod stejnojmenné knihy kapitán Chesley "Sully" Sullenberger. Ten v lednu 2009 zachránil život 155 pasažérů svého letounu, který se srazil s hejnem ptáků.

Těch 208 vteřin, během nichž dopravní letadlo zázračně přistálo na hladině řeky Hudson v New Yorku, se ve filmové verzi skutečného příběhu odehraje hned několikrát, pokaždé s trochu jinými detaily.

Eastwood naložil na herce Toma Hankse obtížný úkol ztvárnit lidového hrdinu, který po většinu snímku nečelí nástrahám přírody a osudu, nýbrž vyšetřování toho, za jakých okolností svůj hrdinský skutek učinil.

Je to příběh starý jako sám Hollywood: skromný, schopný hrdina, v němž se skrývá to lepší z každého z diváků, se na jedné straně dočká jednomyslné podpory nejen všech pasažérů, ale prakticky celého New Yorku.

Jenže na druhé straně číhají "hlavouni" z komise pro bezpečnost dopravy a také ti z pojišťoven a leteckých společností. A těm se nelíbí, že pilot utopil letadlo, jež přitom dle počítačových simulací mohlo klidně přistát hned na dvou letištích v okolí.

Od úvodní snové vize, v níž se letoun řítí mezi budovami New Yorku, režisér Eastwood spolu se scenáristou Toddem Komarnickým chytře budují napětí.

Diváci nepochybně jednomyslně fandí Sullymu v podání Toma Hankse, nejpřívětivějšího herce současného Hollywoodu ve věkové kategorii 60 a méně let, ale přesto v nich vrtají pochyby, zda dobrosrdečný pilot se čtyřicetiletou praxí nepochybil a zbytečně neriskoval.

Celé přistání se ve filmu poprvé ukáže poměrně pozdě, uprostřed Sullyho telefonátu se ženou, ale ještě mnohem později se vyjeví, že v něm spoustu věcí nebylo vidět a především slyšet. Jde o snímek tak plný patosu a dojetí, že v rukou mnoha jiných režisérů by skončil jako kýč. V Eastwoodově uměřené režii však vznikla kultivovaná podívaná, která bude nepochybně rezonovat především v Americe, pro niž má od teroristických útoků z 11. září děsivé konotace už jen symbol letadla nad obrysy mrakodrapů.

Evropského diváka tato pohádka, prostoupená větami jako "Tehdy ti nejlepší Newyorčané spojili své síly", nejspíš občas donutí zamáčknout slzy a zamyslet se nad svým dojetím. A možná také nad tím, zda mají podobné filmy v moderní kinematografii stále místo.

Když Tom Hanks běhá ranním velkoměstem a sužují ho děsivé vize, že mohl pochybit, stává se z Eastwoodova snímku obžaloba všech těch, kteří raději papírují, než konají. Těch, kteří by i opravdového hrdinu "jako z filmu" nejraději dohnali nejen na psychické dno, ale také k odpovědnosti a ke ztrátě pilotní licence.

Naštěstí snímek nikdy nesklouzne k černobílému vidění, které by démonizovalo jednu stranu a heroizovalo tu druhou. A nakonec jsou vlastně sympatičtí všichni. Jak kapitán a jeho neméně statečný kopilot, tak ti, kdo se pomocí nezpochybnitelných důkazů přesvědčili, co se tehdy během oněch 208 vteřin ve vzduchu událo.

Přesto se při závěrečných titulcích, v nichž figurují záběry skutečného Sullyho a jeho pasažérů, nelze zbavit pocitu, že někdy prostý režijní um nestačí a že pohádek pro dospělé už bylo dost.

Kritik Kamil Fila vybral pět filmů, které považuje za nejpovedenější snímky letošního léta. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 16 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy