Recenze: Eastwoodův film o zázraku na řece Hudson je hlavně melodrama, slzy tu tečou proudem

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
7. 9. 2016 8:55
Novinka šestaosmdesátiletého Clinta Eastwooda vypráví o pilotovi, který v lednu 2009 nouzově přistál s dopravním letadlem na řece Hudson v New Yorku. Zatímco pilota v podání Toma Hankse podporují všichni pasažéři a prakticky celé město, proti němu stojí "hlavouni" z komise pro bezpečnost dopravy a lidé z pojišťoven a leteckých společností. Film Sully: Zázrak na řece Hudson recenzuje Tomáš Stejskal z Hospodářských novin.
Sully: Zázrak na řece Hudson - trailer s českými titulky | Video: Warner Bros. / Freeman Ent.

V rozhovorech pláče nad změkčilostí dnešní "politicky korektní" generace a na plátnech kin nutí publikum plakat jako za starých časů, kdy ještě lístky do kin prodávaly především výkony velkých hollywoodských hvězd. Herec a režisér Clint Eastwood má sice i v šestaosmdesáti letech charisma a názory svého slavného nekompromisního hrdiny Drsného Harryho ze stejnojmenného filmu, ale jeho režijní novinka nazvaná Sully: Zázrak na řece Hudson je především melodrama. A slzy při sledování snímku tečou proudem.

"Ten let trval jen pár minut, ale přesto si živě vybavuji nesmírné množství detailů," píše na úvod stejnojmenné knihy kapitán Chesley "Sully" Sullenberger. Ten v lednu 2009 zachránil život 155 pasažérů svého letounu, který se srazil s hejnem ptáků.

Těch 208 vteřin, během nichž dopravní letadlo zázračně přistálo na hladině řeky Hudson v New Yorku, se ve filmové verzi skutečného příběhu odehraje hned několikrát, pokaždé s trochu jinými detaily.

Eastwood naložil na herce Toma Hankse obtížný úkol ztvárnit lidového hrdinu, který po většinu snímku nečelí nástrahám přírody a osudu, nýbrž vyšetřování toho, za jakých okolností svůj hrdinský skutek učinil.

Je to příběh starý jako sám Hollywood: skromný, schopný hrdina, v němž se skrývá to lepší z každého z diváků, se na jedné straně dočká jednomyslné podpory nejen všech pasažérů, ale prakticky celého New Yorku.

Jenže na druhé straně číhají "hlavouni" z komise pro bezpečnost dopravy a také ti z pojišťoven a leteckých společností. A těm se nelíbí, že pilot utopil letadlo, jež přitom dle počítačových simulací mohlo klidně přistát hned na dvou letištích v okolí.

Od úvodní snové vize, v níž se letoun řítí mezi budovami New Yorku, režisér Eastwood spolu se scenáristou Toddem Komarnickým chytře budují napětí.

Diváci nepochybně jednomyslně fandí Sullymu v podání Toma Hankse, nejpřívětivějšího herce současného Hollywoodu ve věkové kategorii 60 a méně let, ale přesto v nich vrtají pochyby, zda dobrosrdečný pilot se čtyřicetiletou praxí nepochybil a zbytečně neriskoval.

Celé přistání se ve filmu poprvé ukáže poměrně pozdě, uprostřed Sullyho telefonátu se ženou, ale ještě mnohem později se vyjeví, že v něm spoustu věcí nebylo vidět a především slyšet. Jde o snímek tak plný patosu a dojetí, že v rukou mnoha jiných režisérů by skončil jako kýč. V Eastwoodově uměřené režii však vznikla kultivovaná podívaná, která bude nepochybně rezonovat především v Americe, pro niž má od teroristických útoků z 11. září děsivé konotace už jen symbol letadla nad obrysy mrakodrapů.

Evropského diváka tato pohádka, prostoupená větami jako "Tehdy ti nejlepší Newyorčané spojili své síly", nejspíš občas donutí zamáčknout slzy a zamyslet se nad svým dojetím. A možná také nad tím, zda mají podobné filmy v moderní kinematografii stále místo.

Když Tom Hanks běhá ranním velkoměstem a sužují ho děsivé vize, že mohl pochybit, stává se z Eastwoodova snímku obžaloba všech těch, kteří raději papírují, než konají. Těch, kteří by i opravdového hrdinu "jako z filmu" nejraději dohnali nejen na psychické dno, ale také k odpovědnosti a ke ztrátě pilotní licence.

Naštěstí snímek nikdy nesklouzne k černobílému vidění, které by démonizovalo jednu stranu a heroizovalo tu druhou. A nakonec jsou vlastně sympatičtí všichni. Jak kapitán a jeho neméně statečný kopilot, tak ti, kdo se pomocí nezpochybnitelných důkazů přesvědčili, co se tehdy během oněch 208 vteřin ve vzduchu událo.

Přesto se při závěrečných titulcích, v nichž figurují záběry skutečného Sullyho a jeho pasažérů, nelze zbavit pocitu, že někdy prostý režijní um nestačí a že pohádek pro dospělé už bylo dost.

Kritik Kamil Fila vybral pět filmů, které považuje za nejpovedenější snímky letošního léta. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 51 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 56 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy