Recenze: Buchty a klobásy jsou dadaistická hříčka, kromě vulgarismů jde o běžný animák

Martin Bubrín
26. 8. 2016 10:00
Námět mládeži nepřístupné animované komedie se skvěle vyjímá na plakátech a v trailerech, celovečerní stopáž však neutáhne, píše v recenzi o filmu Buchty a klobásy Martin Bubrín.
Buchty a klobásy - trailer | Video: Falcon

V novém filmu od producentů Setha Rogena a Evana Goldberga, kteří stojí za vlnou vulgárních amerických komedií jako Travička zelená, Apokalypsa v Hollywoodu nebo Interview, jako hlavní postavy vystupují různé potraviny ze supermarketu.

Ty jednak věří, že se poté, co je Bohové (lidští zákazníci) vyberou v regálu, dostanou do vysněného ráje, a jednak řeší každodenní trable, spojené většinou se sexem. Jako například hlavní hrdina, párek Frank, který se chce zasunout do pohledné žemle Brendy.

I když stručný nástin synopse Buchet a klobás jednoznačně láká na netradiční animovaný film pro dospělé diváky, do vyspělosti a kompaktnosti snímků Treye Parkera jako South Park – Peklo na Zemi nebo Team America: Světovej policajt má přeci jen daleko.

Scénář nedokáže zaujmout nad rámec prvoplánové zábavy, v níž se animované postavičky, které se na 99 procent dosud objevovaly ve filmech určených pro dětské publikum, chovají a mluví vulgárně. Z poslední doby snímek nejvíce připomene například Méďu Setha MacFarlanea, v němž roztomilý plyšový medvídek užíval alkohol, drogy a užíval si nezávazného sexu.

Oba filmy mají společné to, že jakkoli jejich náměty skrývají značný potenciál pro rozehrání skutečně podvratné podívané, uchylují se pouze k samoúčelným vulgaritám a podbízivým teenagerským vtipům, spočívajících ve vložení libovolného sprostého slova doprostřed dialogu/monologu.

Šňůra opakujících se gagů přestane bavit ve chvíli, kdy se divák dozví, že film nenabízí vlastně nic navíc. Scenáristé občas načrtnou zajímavé otázky (trvanlivost potravin, zaslepenost vírou apod.) nebo přijdou s originálními jednotlivostmi, pracují s nimi však pouze na úrovni samostatných vtipů, nikoliv celku.

Nahodilost prvků a motivů má poté za následek nevěrohodnost celého fikčního světa, který se neřídí vlastními zákonitostmi, ale pouze scenáristickou konstrukcí, z níž jde cítit kalkul. Tvůrci vysmívaný Pixar (v narážce ve filmu jako Dixar), jakožto budovatel dokonale soudržných světů, se zde jeví jako nedostižná meta.

S neujasněností se Buchty a klobásy potýkají také z hlediska diváckého zacílení, protože svým dějem a únavným vysvětlováním všeho se nijak neliší od průměrného dětského animovaného filmu. Dokonce i když postavy na něco zásadního přijdou, nestačí, že je daná věc znázorněna obrazem, její zjištění či motivace musí být pro jistotu i verbalizována.

„Dospělácké“ slovo „fuck“ tedy zajišťuje jakousi exkluzivitu, díky níž snímek spadá do kategorie 18+, při jeho odmyšlení však zůstane jen pár nekorektních scén (rozhovor s použitým kondomem, sexuální orgie jídla), ale jinak standardní animovaná rutina, která nevyužila svého potenciálu ani z poloviny, co slibovala její marketingová kampaň.

Hodnocení: 50 %

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy