Recenze: Blíží se konec, zbývá jen rozkoš v oblacích

Jan Gregor Jan Gregor
23. 5. 2013 18:09
Pod infantilní fasádou skrývá Pedro Almodóvar víc, než se zdá
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Pedro Almodóvar se ve filmu Rozkoš v oblacích vrací ke svým kořenům. Po dvou dekádách, kdy si piloval svůj nezaměnitelný rukopis na ambiciózních melodramatech a rafinovaných thrillerech, se vrací k punkově ztřeštěné poetice své rané tvorby.

Tahle jednoduchá komedie odehrávající se téměř celá v letadle s porouchaným podvozkem testuje hranice diváckého vkusu podobně jako autorovy podvratné fláky z osmdesátých let typu Labyrintu vášně nebo Zákona touhy, v nichž hrála hlavní roli nespoutaná a svobodně manifestovaná sexualita včetně různých do té doby nepříliš tolerovaných odchylek.

Foto: Aktuálně.cz

Almódovar byl jedním z lídrů madridské umělecké scény, kteří po pádu konzervativní diktatury generála Franca vnesli na kulturní scénu anarchistický humor vzývající právo na hédonismus a sexuální svobodu.

Řeči o sexu na cestě do záhuby

Sex je hlavním motivem většiny dialogů a gagů v Rozkoši v oblacích, ale jestli tenhle film něco dokazuje, tak je to rčení, které říká, že do jedné vody dvakrát nevstoupíš. Za těch více než třicet let od Almodóvarových začátků se změnil svět a kdysi provokativní témata se stala běžnou součástí mainstreamu.

Režisér sám přitom mluví o Rozkoši v oblacích jako o svém možná nejpolitičtějším snímku vůbec. Klade paralelu mezi vývojem ve společnosti a letem porouchaného letadla kroužícím nad letišti, která ho nechtějí přijmout, nebo ani nemohou, protože zbankrotovala.

Děj se odehrává v první třídě, jejíž pasažéři si užívají možná poslední mejdan svého života, zatímco v ekonomické třídě uspaly letušky všechny cestující silným sedativem. To jsou zdánlivě banální metafory, ale jinak je Almodóvarův satirický přístup k věci hodně sofistikovaný. Ale o tom až později. 

Foto: Aktuálně.cz

Palubu svého alegorického letadla mířícího do záhuby zalidnil režisér postavami, s nimiž člověk těžko dokáže navázat nějaký emociální kontakt. Jsou totiž tak zkarikované, že se s nimi lze jen těžko ztotožnit, ale zároveň jsou vykresleny tak smířlivě a s pochopením, že se jim dá jen těžko vysmát.

Posádku tvoří dva bisexuální piloti a tři stevardi (Javier Camara, Raul Arevalo, Carlos Reces), kteří jsou jasní gayové. Dva z nich jsou hašteřiví milenci, třetí je puritánský hinduista. Když se dozvědí o hrozící tragédii, rozhodnou se sami sebe a cestující nalít chlastem a zfetovat mezkalinem, který pašuje jeden z pasažérů v zadku.

Foto: Aktuálně.cz

Snaha uklidnit situaci je také motivem tanečně-playbackové kulturní vložky stevardů, kteří interpretují nezapomenutelným způsobem slavný hit I´m So Excited od The Pointer Sisters. Tuhle vyšinutou scénu už patrně Almódovarovi fanoušci znají z traileru.

Na palubě je také šéf banky namočený do velkého finančního skandálu, který se přes palubní telefon snaží smířit s odcizenou dcerou, nebo šéfka eskortního servisu Norma Boss (Cecilia Roth), jež má údajně v portfoliu klientů stovky nejvýznamnějších celebrit Španělska včetně krále. S ní v letadle cestuje i tajuplný mexický macho, z něhož se vyklube najatý zabiják.

Sexuální tenze v průběhu příběhu stoupá a cestující se ji tváří v tvář možné smrti snaží různými způsoby uvolnit. Asi čtyřicetiletá stará panna Bruna (Lola Duenas) s jasnovideckými schopnostmi například přijde o panenství tak, že znásilní uspaného mladíka z ekonomické třídy.

Foto: Sony Pictures

Infantilní fasáda

Shrnutí děje vypadá poměrně pikantně a lákavě, ale ve skutečnosti trpí vyprávění výkyvy tempa, dialogy jsou často naivní a gagy infantilní. Tenhle Almodóvarův návrat do osmdesátých let znamená zkrátka návrat k rané tvorbě  se vším všudy, včetně jisté nevyrovnanosti nápadů, a působí jako film autora, který si ještě piluje svůj styl a hledá svou tvůrčí parketu.

Problematické jsou karikatury postav homosexuálů, které podle některých reakcí nenacházejí moc pochopení ani v queer komunitě. A strážce genderového vkusu pobouřila i scéna sexuálního zneužití bezmocného muže.

Ale Almódovar se nikdy nenechal omezovat politickou korektností a vyčítat se mu dá spíš to, že je příliš krotký a završuje svůj film bezproblémovou selankou.

Jenže taková výtka zahání případné kritiky do pozic, kde je Almodóvar chtěl mít.

Z filmu skutečně nelze odcházet jinak než s lehkým pocitem na srdci. To ovšem musí člověk vytěsnit apokalyptické záběry pustého letiště, které šťastnému konci předcházejí.

Víc než co jiného totiž Rozkoš v oblacích vypadá jako velký vtip na adresu diváků.

Je to snímek o lidech, kteří si nechtějí připustit vážnost své situace, natočený způsobem, který nás manipuluje k tomu, abychom se na dění na plátně dívali jejich nesmyslně optimistickou, podroušenou optikou.

Přes všechnu sofistikovanou podvratnost považuji tuhle komedii za jeden ze slabších Almodóvarových snímků. Pod její fasádou se ale skrývá více významů, než se na první pohled zdá.

Rozkoš v oblacích
Los Amantes pasajeros
Žánr: Komedie
Režie: Pedro Almodóvar
Obsazení: Blanca Suárez, Cecilia Roth, Antonio de la Torre, Lola Dueńas, Hugo Silva, José María Yazpik, Raúl Arévalo, Javier Cámara, Miguel Ángel Silvestre, Carmen Machi, Carlos Areces, Guillermo Toledo, Laya Martí, Antonio Banderas, Penélope Cruz, Paz Vega
Délka: 90 minut
Premiéra ČR: 23.05.2013
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy