Recenze: Animované Divoké vlny 2 postrádají poetiku jedničky. Jsou dětštější a krotší

Jan Gregor Jan Gregor
20. 1. 2017 9:18
Deset let uplynulo od doby, kdy se v kinech objevil jeden z nejnedoceněnějších animáků nulté dekády Divoké vlny. Teď do kin přichází sequel, jenž cílí na dvě divácké skupiny, které pravděpodobně nemají moc velký průnik: předškolní děti a fanoušky wrestlingu.
Divoké vlny 2 - trailer | Video: Bontonfilm

Film Divoké vlny z roku 2007, režírovaný Ashem Brannonem a Chrisem Buckem, obsahoval spoustu nefalšovaného potěšení pro dospělé diváky. Šlo o velmi zábavnou variaci na žánr mockumentary, tedy o fiktivní dokument s hranými scénami, sumarizující životní příběh tučňáka Codyho Mavericka, který si naplnil svůj sen stát se uznávaným surfařem a ještě po cestě posbírat pár zkušeností o důležitosti přátelství.

Divoké vlny se v roce uvedení dostaly mezi pětici filmů nominovaných na Oscara mimo jiné proto, že důsledně napodobovaly a ironizovaly zvolený žánr. Na svou dobu propracovanou počítačovou animaci využily k tomu, aby celý film měl co možná nejrealističtější feeling.

Řada záběrů vypadá, jako by byla natočená rozpohybovanou ruční kamerou, film také ozvláštňují archivní retrozáběry s uměle vytvořenou animovanou patinou. Také scény jízd po vlnách vyznívají víceméně realisticky jako ze surfařských dokumentů.

Pokračování, které právě vstupuje do českých kin, více méně opakuje povědomý příběh. Cody Maverick (Jeremy Shada, v českém znění Jan Maxián) vede se svou kamarádkou Lani (Melissa Sturm, česky Anna Brousková) na tropickém ostrově Pin-Guí školu surfování.

Poklidný život přeruší jednoho dne vpád nejfrajerštější surfařské skupiny všech dob Hang 5. Ukáže se, že jejich šéf pan MacMahon (Vince McMahon, česky Pavel Rimský) plánuje jít do důchodu a jeho uvolněné místo by mohl obsadit někdo ze čtveřice Cody, Lani a další dva staří známí z prvního dílu Kuře Joe (Jon Heder, česky Marek Libert) a Codyho věčný sok Tank Evans (Dietrich Bader, česky Jiří Krejčí). O angažmá se rozhodne na dobrodružném výletě na temný Zabijácký ostrov, kde mají být podle legendy ty nejlepší vlny, a Cody si zase jednou uvědomí pomíjivost slávy a důležitost přátelství.

Přes podobnosti v naraci se ale dvojka od svého předchůdce výrazně liší poetikou, a to zejména tím, že míří záměrně na mladší cílovku než originál. Ze sofistikované hry na dokument zůstalo jen pár nepříliš stylotvorných prostřihů na amatérská promovidea Codyho surfařské školy.

Slovní humor je výrazně dětštější a krotší než v jedničce, což se projevuje i na charakterech hrdinů, kteří se chovají infantilněji. Tatam je ona zábavná hra na animační realismus.

V Divokých vlnách 2 se pohybujeme čistě ve světě klasických animovaných grotesek. Rysy postav jsou co nejvíce zkarikované, což platí hlavně o celé partě machírků z Hang 5, jejichž charaktery jsou pojmenovány a vyprofilovány podle současných hvězd amerického wrestlingu, jež jim dokonce propůjčily i hlasy. Wrestlingová asociace WWE film také koprodukovala. Proti gustu žádný dišputát, ale je dost pravděpodobné, že v českém prostředí, kde tohle odvětví zábavy úplně nefrčí, spadne hodně odkazů na populární hromotlucké poděsy pod stůl.

V animovaných groteskách neplatí žádná fyzikální pravidla a tvůrci se vyřádili v několika zábavných akčních sekvencích odkazujících na filmové klasiky. Objevení tajemného chrámu mystických prasurfařů v džungli vyústí v únikovou scénu jako z Indiana Jonese a spásný nápad udělat si ze surfů kluzáky zase vykrystalizuje v leteckou honičku jako z Hvězdných válek.

Přes všechny tyhle vděčné popkulturní odkazy jsou Divoké vlny 2 vážně spíše pro děti od čtyř let a rodiče si je neužijí ani zdaleka tak jako mnohem více dospěláckou jedničku. Samo studio hodnotí komerční šance sequelu docela střízlivě a na rozdíl od českých kin ho na americkém trhu distribuuje rovnou na DVD.

Hodnocení: 60 %

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy