Kamarádství je víc než trávit čas spolu. V disneyovce jde raubíř Ralf na internet

Kamarádství je víc než trávit čas spolu. V disneyovce jde raubíř Ralf na internet
Foto: Falcon
Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
11. 1. 2019 16:14
V přelomovém animovaném filmu Toy Story: Příběh hraček kdysi ožily hračky. Kreslená série o raubíři Ralfovi, dobráckém padouchovi ze staré videohry, si pohrává s myšlenkou, jak by to vypadalo, kdyby ožily virtuální hračky.

Druhý díl nazvaný Raubíř Ralf a internet, který od včerejška hrají česká kina, už si nevystačí s prostorem staré herny plné retro automatů a postaviček z videoher. Dvojice hrdinů - malá závodnice Vanilopka a hromotluk Ralf - se tentokrát vydává do světa. Přesněji řečeno na internet.

Tedy ještě přesněji řečeno: do internetu. Neboť snímek ukazuje internet jako skutečné místo, jímž se lze fyzicky pohybovat, a zábavně i ironicky personifikuje dění stojící za každým kliknutím na obrazovkách počítačů či telefonů.

Důvod této výpravy je jednoduchý. Závodnický videoherní automat, z nějž Vanilopka pochází, má rozbitý ovládací volant, hru nelze hrát a tudíž je závodnice bez domova. A jediné místo, kde lze podobný volant, které se už nevyrábí, získat, se jmenuje eBay. Ralf a Vanilopka se tedy na ten eBay vypraví. A jakmile pochopí pravidla zdejší "hry", skutečně se jim podaří volant vydražit. Jen ta pravidla nepochopí docela, a při vzájemném přebíjení tak vyšroubují cenu z 200 dolarů na 27 tisíc.

Ještěže je internet také místem, kde lze peníze vydělat. Právě na této premise tvůrci, zodpovědní také za skvělý předloňský animovaný film Zootropolis: Město zvířat, vystavěli trefnou satiru o chování na internetu. Naštěstí to není moralizování v duchu "kéž by se mládež od videoher a z internetu vrátila ke knihám". Režiséři Phil Johnston a Rich Moore si naopak s nadsázkou, a přitom velmi přesně utahují z toho, jak hloupými způsoby lze na internetu přijít k penězům.

Ralf s Vanilopkou se tak vydávají třeba do světa drsné apokalypticky vypadající hry, aby získali zdejší cenný vůz, za který je kdosi ochoten zaplatit astronomickou částku. A později se z Ralfa stává dokonce youtuber, tedy přesněji řečeno buzztuber, neboť BuzzTube je nejnavštěvovanější místní síť se streamovanými videi.

Hektické prostředí obživlých digitálních prostor vrhá hrdiny z jednoho světa do druhého, což tvůrcům umožňuje měnit grafickou podobu filmu a bavit různými vizuálními gagy.

Realistické prostředí brutální hry Slaughter Race se tak směje "drsňácky" pojatým videohrám, když vykresluje otlučené ulice, po nichž pobíhají divocí psi - do té doby, než z kanálu vyskočí žralok a spolkne je.

Závodnice Vanilopka a hromotluk Ralf se ve filmu vydávají do různých internetových světů. | Video: Falcon

Ale studio Disney, které film vyrobilo, střílí také do vlastních řad, když si utahuje z mnoha vlastních hrdinů. Zlatý robotí popleta ze Star Wars C-3PO tu neslouží princezně Leie, ale celé plejádě disneyovských princezen, od Sněhurky po Ariel.

Film Raubíř Ralf a internet nedosahuje komplexnosti snímku Zootropolis, v němž tvůrci vedle skvělé žánrové zábavy zvládli přispět k tématům, jako jsou rovnoprávnost všech tvorů a život v multikulturní společnosti, s větší šíří než ledasjaký hollywoodský film pro dospělé.

Přesto je nový Raubíř Ralf příjmenou a chytrou "oddechovkou", která pobaví představami, jak se asi chovají postavy oblíbených filmů či her, když zrovna nejsou v roli. A navíc vykresluje internet s jeho klady i zápory. Jako místo, kde lze nepřetržitě trávit čas pěknými pitomostmi, ale také coby místo, kde lze najít prostor k seberealizaci.

Raubíř Ralf a internet

Režie: Phil Johnston, Rich Moore
Falcon, česká distribuční premiéra 10. ledna

Výprava Ralfa a Vanilopky není ani tak hledáním "pokladu" v podobě kýženého volantu. Nakonec jde spíš o putování vedoucí ke smíru mezi starým a novým. A k nalezení pravého smyslu kamarádství, které nespočívá v tom, když jsou dva lidé neustále spolu, ale v tom, když tolerují vlastní odlišnosti.

Zatímco Zootropolis ukázalo svět, kde mohou koexistovat zvířata všech čeledí a stravovacích návyků, Raubíř Ralf a internet ukazuje, že se mohou kamarádit postavy z prastarých videoherních automatů se všemi a se vším, co je dnes na internetu "in". Což nakonec nenuceně pošťuchuje i dospělé diváky k tomu, aby ze svého vztahu k technologiím vymazali slova "závislost", či naopak "nenávist" a přistupovali k nim bez předsudků, ale též s mírou.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy