První vzplanutí i láska až za hrob. Na queer Mezipatrech

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
Aktualizováno 6. 11. 2014 13:31
Na festivalu Mezipatra nechybí ani zahraniční hosté. Dokumentární film o nelehkém životě homosexuálních teenagerů v Moskvě představí dvojice ruských režisérů.
Brazilský film V jeho očích (2014).
Brazilský film V jeho očích (2014). | Foto: Mezipatra

Praha - Mezipatrům už je patnáct let, kdo by to byl řekl. Ve čtvrtek 6. listopadu se do Prahy vrací dlouhodobě nejoblíbenější přehlídka LGBT filmů, která s železnou pravidelností přitahuje naprosto všechny queer kids u nás. Tento rok přichází s lehce znepokojivým mottem: Dokud nás smrt nerozdělí. Jenže taková už Mezipatra bývají. Znepokojivá, někdy děsivá, jindy pro změnu roztomilá a beznadějně romantická, popichující a hlavně ne nudná.

Podívejte se na znělku festivalu Mezipatra.
Podívejte se na znělku festivalu Mezipatra. | Video:

Jaké filmy by vám na aktuálním ročníku neměly uniknout? Mezipatra letos připravila silnou dokumentární sekci O Život. Svůj snímek Putinovy „Děti 404“ přijedou představit dva ruští režiséři Askold Kurov a Pavel Loparev, kteří poskládali anonymní výpovědi více než padesátky teenagerů. Ti ve filmu popisují homofobní šikanu současného putinovského Ruska, která podle nich ne zřídka mívá i ten úplně nejhorší konec.

Do kina s kalašnikovem...

U tohoto filmu byla podle všeho kontroverzní už jeho samotná premiéra letos v dubnu v Moskvě. Zhruba v polovině projekce do kina vtrhla skupina anti-gay aktivistů s pohupujícími se kalašnikovy na ramenou a po obvinění autorů z "dětské pornografie" se dožadovala okamžitého ukončení promítání. Nicméně nezadařilo se, film běžel dál a k nám ho přijedou uvést oba režiséři osobně.

Podívejte se na ukázku z filmu Putinovy "Děti 404".
Podívejte se na ukázku z filmu Putinovy "Děti 404". | Video:

O tom, jak moc je Kurovova a Loparevova rodná země k právům homosexuálů vstřícná, není třeba se rozepisovat, každý už si obrázek udělal sám. Podle organizátorů Mezipater je tento dokument ale brutálně autentický a bez úhybných manévrů naservíruje, jaké ponižování ruská queer mládež údajně denně zažívá i ze strany svých vlastních rodinných příslušníků.

Bezdomovcem snadno a rychle

Z naprosto jiného světa je další dokumentární film Americký vagabund. Ani ten ale nepřinese příliš optimismu. Odehrává se v San Franciscu, kdy mladý pár opustí své konzervativní, homofobní rodiny a rozhodne se začít svůj společný život znovu a po svém.

Romantické? Rozhodně, i Danielle Steel by byla hrdá. Jenomže tohle není fikce, a tak brzy přichází pád do reality, který v případě mladíků znamená žebrání a život na ulici. A tady se znovu vrací na scénu klíčové slovo znepokojivý.

Většina z nás totiž žije v domnění, že sluncem zalitá Kalifornie je něco jako čtvrť Chelsea v New Yorku, s tím rozdílem, že je mnohem větší. Že je stejně svobodomyslná, otevřená všemu a extrémně gay-friendly. Jak je ale známo, nic není černobílé, a tak tento film podobný stereotyp s gustem vyvrátí. Příjemné to možná nebude.

V sekci filmů v hlavní soutěži slibně vypadá hned zahajující brazilský film V jeho očích. Příběh o slepém Leovi, kterému se za něžné indie hudby od kapely Belle and Sebastian dostane pod kůži jeho nový spolužák Gabriel, nasbíral po světě už celou řadu ocenění. Mezi nimi dokonce i cenu za nejlepší queer film letošního Berlinale.

A protože Gabriel bere ve filmu při jednom z jejich „rande na slepo“ svého milého Lea i do kina, Mezipatra připravila pásky přes oči i pro vidící návštěvníky. Můžete zažít návštěvu kina i z Leovy perspektivy.

Pokud je ve světě filmu někdo, o kom momentálně mluví už téměř každý (a ten, kdo ne, tak o něm teprve mluvit začne), pak je to rozhodně mladý Kanaďan Xavier Dolan. Dolanovy filmy nemusí být koukatelné pro všechny. Prostředí bývá všelijaké, jenom ne harmonické, a postavy si počínají nanejvýš vyšinutě (čímž jsou ve finále reálnější než jakékoliv jiné). Že má Dolan talent, je ale jasné snad z každého záběru, ať už se vám jeho filmy líbí, či ne.

Dolan na cestě k dospělosti

Na Mezipatrech poběží jeho nové drama Mami!, kde se vrací k tématu matka/syn. Možná je vám to povědomé, protože Dolan tento konflikt nakousl už ve svém debutu Zabil jsem svou matku. Film získal cenu poroty v Cannes a je považovaný za první krok tohoto umělce k dospělosti. Ať už je to tak, nebo ne, Xavier Dolan je režisér, kterého je potřeba znát.

Podívejte se na ukázku z filmu Nebeská stvoření od Petera Jacksona.
Podívejte se na ukázku z filmu Nebeská stvoření od Petera Jacksona. | Video:

Samozřejmě letos nechybí ani pohledy do minulosti, kdy v rámci retrospektivy poběží například dvacet let starý film Nebeská stvoření hobitofila Petera Jacksona. Novozélandský snímek vypráví skutečný příběh vraždy z padesátých let, přiživený o divokou fantazii náctiletých vražedkyň. Na každý pád v něm minimálně můžete vidět, jaká byla teenagerka Kate Winslet ještě před tím, než se s ní o tři roky později potopil Cameronův Titanic.

Další známý film v retrospektivě je osmdesátkový HladCatherine Deneuve, a méně známá je pak tak trochu jiná road-movie Ti, kteří mě mají rádi, pojedou vlakem.

73 filmů, 7 dní

Je opravdu těžké vybrat, jaké filmy neopomenout, protože jich v rámci Mezipater poběží v kinech více než sedmdesát. Na plátna se dostanou snímky ze všech koutů světa od Venezuely až po Austrálii a tematicky program obsáhne jak první milostné epizody, tak pevné vztahy, které přežily celé dekády. Do toho dramaturgie trošku překvapivě přimíchá i kvalitní upířinu.

Mezipatra 2014: Dokud nás smrt nerozdělí

Mezipatra kalendář

15. ročník festivalu Mezipatra nabízí přes sedm desítek filmů - v Praze (6. - 13. listopadu) a Brně (15. do 22. listopadu).

V soutěžní sekci se utká deset celovečerních filmů. V soutěži krátkých filmů je sedm prací.

V Praze festival obsadí kina Světozor a Lucerna. Vstupenky na jednotlivá představení stojí 110 korun. V Brně se bude promítat v Artu a ve Scale.

Dokud nás smrt nerozdělí proto výstižně a ohebně zastřešuje všechny filmy, které na Mezipatrech poběží, a zároveň znovu přivádí dosud nezodpovězenou otázku sňatků homosexuálních párů.     

"S nadšením sledujeme, jak další země uznávají zrovnoprávnění manželství. S hrůzou protestujeme, když přicházejí zákonné restrikce a veřejné odsouzení. V programu letošních Mezipater mají místo první lásky s příslibem věčnosti, vztahy, které přetrvají desetiletí, i ty, které jsou přetrženy příliš brzy a přeživší musí žít dál," potvrzuje ředitel festivalu Aleš Rumpel.

Vztahy každopádně budou tak nějak evergreenem, ať už jste queer, nebo ne. Sledovat je a rozebírat bavilo každého už dávno před tím, než se na jejich guru pasovala Sarah Jessica Parker se svou manhattanskou partičkou, a když se k tomu přidá aktivismus, může to být ještě o to zajímavější.

Jakmile Mezipatra 13. listopadu skončí v Praze, přesunou se do Brna. V moravské metropoli pak poběží od 15. až do 22. listopadu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
Další zprávy