První dojmy z Šíleného Maxe: Tohle je pravá akční nirvána!

mad
13. 5. 2015 9:16
Akční sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta s Tomem Hardym a Charlize Theron v hlavních rolích bude mít českou premiéru již tento čtvrtek. Zahraniční recenze hodnotí film velmi pozitivně.
Film o filmu Šílený Max: Zběsilá cesta | Video: Freeman Ent

Praha – Tento týden dorazí do českých kin sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta. Snímek se také bude promítat mimo soutěž na festivalu v Cannes, již nyní si však získal nadšené ohlasy kritiků.

Série v 80. letech proslavila Mela Gibsona, který ztvárnil titulní roli. Nového pojetí se ujal George Miller, který natáčel původního Šíleného Maxe (1979), Šíleného Maxe 2 – Bojovníka silnic (1981) a trojku s podtitulem Dóm hromu (1985).

Recenze na postapokalyptickou sci-fi, kde Gibsona v hlavní roli nahradil Tom Hardy, nešetří chválou. Ve filmu dostává také značný prostor Charlize Theron coby nakrátko ostříhaná postava jménem Furiosa, která prchá před tyranem Immortanem (Hugh Keays-Byrne).

Na stránce RottenTomatoes, která je agregátorem filmových recenzí, má nyní snímek průměrné hodnocení 9/10. Justin Chang z Variety napsal: "Miller je čarodějným strůjcem pekla na plátně a ve dvou dlouhých sekvencích na začátku a konci Zběsilé cesty to povyšuje na vzácnou úroveň akční nirvány, kde se filmařova naprostá nevázanost v každém detailu stává jedním z potěšení publika."

Šílený Max: Zběsilá cesta.
Šílený Max: Zběsilá cesta. | Foto: Warner Bros.

Todd McCarthy z The Hollywood Reporter chválí obsazení Toma Hardyho, který je dle něj ideální náhradou Mela Gibsona, a lze si jen těžko představit někoho jiného. Režisér dle jeho slov dobře zvládl delší stopáž: "První dva díly Maxe mají kolem 90 minut a chce to odvahu a sebejistotu, abyste natočili dvouhodinový film, který je přímočarou honičkou s minimem dialogů. Ale Miller to zvládl tím, že přišel s mnohými novými prvky, aby akce byla stále podmanivá".

To je dle recenzenta např. šílený heavymetalový kytarista, který je připevněný k jedné z vrtných souprav Citadely a jehož pronikavý řev a schopnost vrhat ohnivé plameny perfektně vyjadřují extrémnost světa.

Ian Nathan z The Empire udělil filmu maximální hodnocení a mj. vyzdvihnul výkon Charlize Theron. Napsal, že film je skutečně kinematografický zážitek a režisér vytvořil symfonii destrukce, která vám zavaří mozek. Zmiňuje, že jakmile se Furiosa vydá do Pustiny, není tu žádný prostor na uvažování o logice či motivacích – a nezáleží na tom. "Film se nalézá v permanentním stavu krize," dodává Nathan.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy