První Jirešovu cenu dostane Králík

ČTK
22. 3. 2006 15:30
Praha - Novou tradici v české audiovizuální tvorbě se rozhodla založit Asociace režisérů a scenáristů.

Od letošního roku bude oceňovat podporu vzniku a šíření nekomerčních tvůrčích počinů. Ceny nesoucí jméno předního tvůrce české nové vlny 60. let a jednoho ze zakladatelů asociace Jaromila Jireše poprvé udělí ve čtvrtek při zahájení Febiofestu.

Prvními držiteli se stanou Jiří Králík - za založení, organizování a rozvoj Letní filmové školy v Uherském Hradišti a její pozvednutí na mezinárodní úroveň - a společnost Metrostav (za podporu festivalu Jeden svět a zlínské přehlídky pro děti). Ocenění předá čestná prezidentka sdružení Helena Třeštíková.

Cena se bude udělovat ve dvou kategoriích. V první pamatují na finanční partnery, mecenáše a sponzory, ve druhé vyzvednou organizátorskou, distribuční a publikační činnost. V té byli letos kromě Králíka nominováni distributor Jan Jíra a organizátor Febiofestu Fero Fenič.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy