Projekt 100 vrací na plátna kin digitální Kubrickovu odyseu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
27. 3. 2014 12:25
Film 2001: Vesmírná odysea bývá označován za mezník světové kinematografie. Projekt 100 promítá v českých kinech restaurovanou verzi sci-fi Stanleyho Kubricka.
2001: Vesmírná odysea.
2001: Vesmírná odysea. | Foto: Projekt 100

Praha - Na velká plátna českých kin se dostává digitální, restaurovaná verze filmu Stanleyho Kubricka a Arthura C. Clarka 2001: Vesmírná odysea, nejproslulejší a nejdůležitější filmová sci-fi všech dob, jeden z mezníků světové kinematografie, ve kterém se diváci vydají na takřka tříhodinovou fascinující pouť vesmírem - "za nekonečno a dál".

Snímek uvádí Asociace českých filmových klubů (AČFK) v rámci pokračujícího Projektu 100. Podle hlavního dramaturga AČFK Jana Jílka je nutné film z roku 1968 vidět na velkém plátně; jen tak totiž náležitě vynikne každý detail. "Navíc se bude promítat v aktuálně nejlepší dostupné technické kvalitě, takže diváky čeká mimořádně intenzivní zážitek," zdůraznil Jílek.

Podívejte se na ukázku z filmu 2001: Vesmírná odysea.
Podívejte se na ukázku z filmu 2001: Vesmírná odysea. | Video:

V Projektu 100, který asociace každoročně pořádá od roku 1995, zastupuje snímek 2001: Vesmírná odysea evropskou klasiku. Film sice vznikl v produkci hollywoodského studia MGM a jeho tvůrce Stanley Kubrick pocházel z USA, ale natáčelo se v Anglii, kde režisér od 60. let až do své smrti žil. Z Británie pocházel také spoluautor, spisovatel Arthur C. Clarke.

Vesmírná odysea vypráví příběh odehrávající se v rozpětí milionů let. Začíná v době, kdy na Zemi žili lidoopi, zobrazuje člověka - dobyvatele vesmíru, střet s umělou inteligencí a končí jeho přechodem na vyšší úroveň bytí.

Hlavními hrdiny jsou členové posádky raketoplánu Discovery, především kapitán David Bowman a nejmodernější počítač své generace HAL 9000, který loď řídí. Discovery směřuje na Jupiter, aby vypátrala, z jakého důvodu na něj z Měsíce vysílá záhadný monolit radiomagnetické vlny.

Film je i dnes úchvatnou podívanou s unikátními triky a speciálními efekty, které ve své době získaly Oscara a jejichž vyznění umocňuje hudba Arama Chačaturjana, Györgye Ligetiho, Richarda a Johanna Strausse.

Projekt 100 zahájila koncem ledna digitalizovaná verze kultovní filmové eseje Koyaanisqatsi. Dalšími příspěvky budou v květnu legendární Pulp Fiction: Historky z podsvětí a v létě Ostře sledované vlaky.

Snímek 2001: Vesmírná odysea má dnes obnovenou českou premiéru v Městské knihovně v Praze.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy