Prezidentský kandidát Clooney dostal knockout od robotů

Kamil Fila Kamil Fila
12. 10. 2011 8:00
Ocelová pěst se probojovala do čela žebříčku
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Souboj mezi novinkami v amerických kinech o uplynulém víkendu nebyl vyloženě mezi supertěžkými váhami. Vítěz, akční rodinně laděná sci-fi Ocelová pěst (Reel Steel) o boxujících robotech, měl vcelku snadnou pozici - proti němu stanulo jen politické drama The Ides of March (Březnové idy), které si možná brousí zuby na Oscary, ale megahit z něj nebude.

Ocelová pěst, v níž hlavní roli otce, který trénuje bojového robota, hraje Hugh Jackman známý ze série X-Men, se na první pozici návštěvnosti dostala se sumou 27,3 milionu dolarů. Podařilo se jí tak z 3440 kin zajistit i největší průměrnou návštěvnost na jeden sál.

Robot do každé rodiny

Foto: Aktuálně.cz

Výslednou částkou se film nominálně přehoupnul i přes dosavadního boxerského favorita Rockyho IV., který v roce 1985 měl 20 milionů dolarů (při přepočtu na inflaci by ovšem šlo o úplně jiná čísla). Porovnatelný je naopak jiné nedávné sportovní melodrama Zrození šampióna (The Blind Side) o americkém fotbale, které o premiérovém víkendu utržilo34,1 milionu.

Mezi filmy o robotech si ale Ocelová pěst nevede tak dobře; navíc studio ani nezveřejnilo rozpočet snímku, který se stěží mohl vejít pod 100 milionů dolarů. Například snímek Umělá Inteligence (A. I.) měl za víkend 29, 4 milionu, robůtek WALL-E 64 milionů a Já, robot 52 milionů - o Transformerech vůbec nemluvě (dosavadní tři díly mají od 70, 5 do 108 milionu).

Podle studia Walt Disney  tvořili publikum z 66 procent muži a 70 procent diváků bylo mladších 35 let. Většina z nich hodnotila film velmi pozitivně. Za celkově nižší návštěvnost prý mohla poněkud bezzubá kampaň, která nebyla schopná Real Steel dostatečně odlišit od Transformerů a vysvětlit, že jde o primárně rodinný film, v němž není drastické násilí - byť se tu roboti bijí v aréně. Pokud tedy dodatečně nezaúčinkuje pozitivní šuškanda, snímek nemá naději, aby se splatil v kinech.

Foto: Aktuálně.cz

Na Internetové filmové databázi IMDb.com má film solidní průměrné hodnocení  7,4 bodu z 10 možných od zhruba 6500 uživatelů; překvapivě se malinko více líbí ženám, které jsou ale zase mezi hodnotícími ve výrazné menšině. Stejně tak je mírně překvapivé, že se film líbí více mimo USA, pravděpodobně nejvíce v Japonsku, kde mají filmy o robotech dlouhou tradici. Nejvíce se očekávatelně líbí teenagerům; u starších diváků hodnocení mírně klesá, ale ne výrazně - což zcela přesně naplňuje rodinný ráz snímku.

Lepší než Transformers

Recenze v angloamerických médiích jsou silně smíšené. Z dosud 150 vydaných recenzí jich je pozitivních 90 a průměrné hodnocení kolísá na známce 5,9 bodu z deseti - alespoň tak to vyčísluje databáze Rottentomatoes.com. Podle mnoha recenzentů film na 127 minutovou stopáž nemá dostatečně záživný a originální příběh, protože jde jen o okaté variace na jiné filmy.

Podle Toma Longa z Detroit News je Ocelová pěst „pecka - film, který těší davy a nestydí se za to. Mixuje dohromady Rockyho, Transformery, videohry a otcovsko-synovské pouto do skvělého, i když ohraného efektu". Colin Covert z Minneapolis Star to dokonce v žertu vyčísluje: „10 procent tvoří pomilováníhodné bláboly o outsiderovi, 23 procent sentimentální rodinné drama a 67 procent ohromující mlátičky."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Část recenzentů ale vyjadřuje pochyby, zda tak vykonstruovaný příběh vůbec dokáže zaujmout. Například podle Kyla Smithe z New York Postu je film „naprosto virtuální a vzdálený jakémukoli napětí". Claudia Puig z USA Today pak tvrdí, že „premisa s bojujícími roboty vypadá celkem věrohodně, uvážíme-li, jak dnes vypadá wrestling. Ocelové pěsti ale překáží těžkopádné klišovité momenty, v nichž paličatý chlapec učí svého dětinského otce důležitým životním lekcím".

Právě postava dospělého muže a trenéra, který špatně snáší, že skuteční boxeři nemají ve světě uplatnění a jemuž moderní svět pomůže pochopit jeho syn hrající počítačové hry, se stává nejčastějším terčem kritiky.

Peter Travers z Rolling Stone dokonce napsal, že „Ocelová pěst je stejně bezostyšná ve ždímání slz i propagování různého zboží". Naproti tomu Roger Ebert z Chicago Sun-Times snímek před těmito útoky hájí. Podle něj je to „opravdový film. Má postavy, u nichž je důležité, kdo jsou, akce v něm dává smysl, má podmanivou zápletku. Myslím, že pro mladší publikum je to film, který chtějí vidět více než Transformery".

V českých kinech se o vhodnosti Ocelové pěsti pro děti budeme moct přesvědčit od 10. listopadu.

Dospělý Clooney

Politické drama The Ides of March (Březnové idy) odehrávající se v několika dnech před fiktivními primárkami v době prezidentské kampaně utržilo za první víkend 10, 5 milionu dolarů a skončilo na druhém místě. George Clooney, který se s tímto filmem opět vrací jako režisér, se protentokrát zahrál demokratického kandidáta na prezidenta a spoluhráčem mu je idealistický poradce Ryan Gosling, jemuž se dostane zasvěcení do nekalých praktik vysoké politiky. V dalších rolích se objevují Paul Giamatti a Philip Seymour Hoffman.

Goslingova postava jde do politiky s řadou ideálů, pak se ale zaplete do vysoké hry, kde jde především o moc, kšefty a sex. Film byl inspirován hrou Beau Willimona Farragut North, která volně čerpala z kampaně Howarda Deana v demokratických primárkách v roce 2004. Název však odkazuje na mnohem dávnější historii - datum vraždy Julia Caesara.

Pro Clooneyho jde vlastně o shodný výsledek, jaký měl jeden z jeho předchozích podobných filmů Michael Clayton - ten za první víkend utržil 10,4 milionu dolarů. I Gossling, který před pár týdny zářil v Drive, má podobnou hvězdnou přitažlivost - Drive utržilo 11, 3 milionu. Distributor vyčíslil, že 58 procent premiérového publika byly ženy a 65 procent z celkového počty diváků a divaček bylo starších 35 let - jde tedy o typicky „dospělý snímek", což je v příkrém kontrastu k Real Steel.

Recenze jsou mimořádně pozitivní: ze 156 z nich evidovaných v angloamerických médiích je 129 kladných a průměrné hodnocení vychází na 7,3 bodu z deseti. Snímek prý zapadá do dlouhodobého Clooneyho portfolia dělat inteligentní kritické filmy. Takřka všichni recenzenti bez výjimky chválí i herecké výkony. 

Foto: Aktuálně.cz

Objevují se hodnocení typu, že film je rovnocenný románům Gore Vidala či klasickému snímku Sladká vůně úspěchu o zkorumpovaných novinářích. Další recenzenti se přidávají s tím, že snímek je nejen politicky mrazivý, ale i napínavý a zábavný - dokonce prý nikdy nebylo snazší „sledovat zábavný film bez viny".

Film měl premiéru na festivalu v Benátkách a byl jedním z kandidátů na vítězství. Už tehdy se ale objevily i kritické hlasy, že jde spíš o vyjádření sympatií vůči Clooneymu a tématům, kterým se věnuje. „Tiskový mluvčí není tak chytrý, jak si o sobě myslí, a totéž platí pro film. Poutavé, ale místy nabubřelé drama podlehlo vlastnímu cynismu víc, než bude schopna většina diváků," napsal tehdy magazín Variety.

Nynější kritické hlasy - jež jsou ovšem ve výrazné menšině - zastupuje například David Edelstein v New York Magazine: „Je svůdné vynášet do nebe The Ides of March jako realistický popis toho, jak hluboko jsme klesli. Ale to znamená přijmout i druhořadý scénář a třetiřadé melodrama a neuvěřitelně se scvrkávající charaktery postav."

Do českých kin zatím premiéra The Ides of March není plánována; problém bude jak v menší přitažlivosti tématu pro zdejší publikum, tak v nesrozumitelnosti názvu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Čínský prezident znovu podpořil správkyni Hongkongu, ocenil ji za odvahu

Čínský prezident Si Ťin-pching znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové, jejíž odstoupení požadují v Hongkongu v posledních měsících tisíce demonstrantů. Na schůzce v Pekingu rovněž ocenil odvahu Lamové vládnout Hongkongu v nynější "výjimečné době". Šest měsíců trvající protesty uvrhly oblast do největší krize od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Lamová přicestovala na návštěvu pevninské Číny poprvé od hongkongských listopadových voleb do místních rad, v nichž jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, hlasování bylo ale považováno za neoficiální referendum o vládě Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy