X-Meni odvracejí nukleární hrozbu. Dočkají se vděku?

Martin Svoboda Martin Svoboda
20. 3. 2014 7:56
Na konci května se vrátí komiksová série X-Men. Se značně nadstandardním rozpočtem a Bryanem Singerem v čele.
Modrá je dobrá i pro Jennifer Lawrence.
Modrá je dobrá i pro Jennifer Lawrence. | Foto: Cinemart

Preview - Jen dvě komiksové série si ve filmovém světě vydobyly srovnatelné postavení. Batman a X-Meni.

Obě si sice vybraly slabší chvilky: netopýří muž trpěl pod vedením Joela Schumachera a Wolverinovy sólovky skončily poněkud nešťastně, to jsou ale jen malé šmouhy na jejich jinak skvělé pověsti. Když se tedy chystá pokračování povedeného prequelu X-Men: První třída, navíc s režisérem prvních dvou mutantích dobrodružství Bryanem Singerem, nejde jen o běžnou událost mainstreamové sezony pro zažrané fanboye.

Podívejte se na ukázku z filmu X-Men: Budoucí minulost.
Podívejte se na ukázku z filmu X-Men: Budoucí minulost. | Video:

Trailerová kampaň nám sice zatím o novém snímku sdělila víceméně jen to, že ho musíme vidět, ale diváci onu proklamaci většinou bez okolků přijali.

Singer poslední roky poněkud tápe a kromě precizní Valkýry nabídl jen předražený a nepopulární (ač ne špatný) snímek Superman se vrací a bohužel také nezvládnutou fantasy Jack a obři. Návrat k jeho stěžejní látce v dílu s podtitulem Budoucí minulost by mu ale mohl prospět.

V Singera věříme

Po vratké bilanci Supermana, ve své době nejdražšího filmu, se zdá až překvapivé, že jeho schopnostem dál věří nejen diváci, ale i producenti. Ačkoliv z oficiálních zdrojů to nevyčtete, šušká se, že noví X-Meni jsou opět jedním z nejdražších filmů vůbec, možná jde dokonce o nejdražší superhrdinskou akci.

Rozpočet měl bez mrknutí oka překročit 200 milionů dolarů a nikdo neví, kde se zastavil. Po Avatarovi má však jít o nejdražší produkci studia 20th Century Fox, a v žánru ho tak mohou trumfnout jen Avengers (220 milionů), třetí Spider-Man (258 milionů) a právě Singerův Superman (270 milonů).

Je to zvláštní tím spíš, že První třída, ač chválená, v kinech vydělala při rozpočtu 160 milionů celosvětově 350, tedy dostala se tak akorát do plusu. Aby snímek s tak masivním rozpočtem, jakým má být Budoucí minulost, dosáhl kladné bilance, musel by utržit k šesti stům milionů, tedy prakticky zdvojnásobit minulý výsledek.

X-Men: Budoucí minulost.
X-Men: Budoucí minulost. | Foto: Cinemart

Jistě to není nemožné, zvlášť když První třída udělala značce opět skvělé jméno a připomněla její potenciál. Navíc se podařilo získat novou generaci herců, předně trio Michael Fassbender, Jennifer Lawrence a James McAvoy, jejichž hvězda stále stoupá, a ve dvojce se k nim vrátí neméně populární stará parta Hugh Jackman, Ian McKellen, Patrick Stewart a Halle Berry. Obsazení je tedy vskutku hvězdné a může do kina natáhnout nejen komiksové geeky, ale i rostoucí fankluby Lawrence a dalších.

Retro i sci-fi

A jak že je možné, že se střetnou herci ztvárňující ty samé postavy různého věku? Bude se cestovat časem! Nejspíš oběma směry. Retro bondovská stylizace se První třídě vyplatila a Singer ji tentokrát okořenil ještě hrozbou atomové války a budování alternativních realit.

X-Men: Budoucí minulost.
X-Men: Budoucí minulost. | Foto: Cinemart

Kdyby nešlo o tak precizního režiséra, byly by na místě obavy, že se celá Budoucí minulost rozpadne jako domeček z karet. Ne že by to nebylo možné, po Jackovi a obrech byla Singerova režijní neomylnost definitivně narušena i v očích těch, kdo ocenili jeho fetišisticky sobecké vyznání lásky k Supermanovi.

Jistě však není důvod předpokládat, že by Singer tentokrát u jemu tak blízké a známé látky neodvedl svůj standardně nadstandardní režijní výkon. Nakonec tedy bude důležité, jestli dobrou práci odvedli scenáristé Jane Goldman, Simon Kinberg a režisér První třídy, nyní producent a spoluscenárista Matthew Vaughn. Pokud dokážou příběhu o odvrácení nukleární hrozby a souboji s vlastními démony dodat podobný náboj jako minule, mají vyhráno.

Podívejte se na trailer filmu X-Men: Budoucí minulost.
Podívejte se na trailer filmu X-Men: Budoucí minulost. | Video:

Produkce jim věří tak moc, že rovnou oznámila regulérní čtvrtý díl původní série s okázalým podtitulem Apokalypsa, samozřejmě pod Singerovým vedením, na rok 2016. Tato sebejistota jim jistě neuškodí, protože diváci se častěji nechají nalákat na filmy, u nichž mohou očekávat pokračování.

Na Apokalypsu si však ještě počkáme, nejprve musíme spojit minulost s budoucností 22. května v našich kinech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy