Předsedkyní poroty v Cannes bude režisérka Jane Campion

ČTK Kultura ČTK, Kultura
7. 1. 2014 14:09
Australská režisérka je jedinou ženou, která získala v Cannes Zlatou palmu
Jane Campion.
Jane Campion. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Předsedkyní poroty filmového festivalu v Cannes bude letos novozélandská režisérka Jane Campion. Ta je dosud jedinou ženskou držitelkou Zlaté palmy. Hlavní cenu dostala v roce 1993 za svůj snímek Piano.

Festival v Cannes se bude konat od 14. do 25. května a novozélandská filmařka v roli šéfky poroty vystřídá amerického režiséra Stevena Spielberga, který hodnotitele vedl loni. Jeho porota Zlatou palmou ocenila film Život Adele tunisko-francouzského režiséra Abdelatifa Kechiche.

Jane Campion, novozélandská rodačka žijící v Austrálii, má festival Cannes spojený s velkými úspěchy: už v roce 1986 tam získala hlavní cenu za svůj debutový krátký film Cvičení disciplíny - Kůra.

Po obrovském úspěchu snímku Piano, za jehož scénář získala Oscara, natočila například filmy Portrét dámy (1996), Jako dým (1999) nebo Piková trojka (2003). Nejnověji se představila seriálem Top of the Lake, který měl loni premiéru v britské televizi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy