Předsedkyní poroty v Cannes bude režisérka Jane Campion

ČTK Kultura ČTK, Kultura
7. 1. 2014 14:09
Australská režisérka je jedinou ženou, která získala v Cannes Zlatou palmu
Jane Campion.
Jane Campion. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Předsedkyní poroty filmového festivalu v Cannes bude letos novozélandská režisérka Jane Campion. Ta je dosud jedinou ženskou držitelkou Zlaté palmy. Hlavní cenu dostala v roce 1993 za svůj snímek Piano.

Festival v Cannes se bude konat od 14. do 25. května a novozélandská filmařka v roli šéfky poroty vystřídá amerického režiséra Stevena Spielberga, který hodnotitele vedl loni. Jeho porota Zlatou palmou ocenila film Život Adele tunisko-francouzského režiséra Abdelatifa Kechiche.

Jane Campion, novozélandská rodačka žijící v Austrálii, má festival Cannes spojený s velkými úspěchy: už v roce 1986 tam získala hlavní cenu za svůj debutový krátký film Cvičení disciplíny - Kůra.

Po obrovském úspěchu snímku Piano, za jehož scénář získala Oscara, natočila například filmy Portrét dámy (1996), Jako dým (1999) nebo Piková trojka (2003). Nejnověji se představila seriálem Top of the Lake, který měl loni premiéru v britské televizi.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy