Oscarový režisér, průkopník ve světě filmu, divadla i rozhlasu, který svým výjimečným talentem a odvahou boural umělecké konvence 20. století. To byl Orson Welles, jehož život byl nepřetržitým bojem za uměleckou svobodu a touhou vyprávět příběhy novým, dosud nevídaným způsobem. Jeho rozhlasová adaptace románu H. G. Wellse Válka světů dokonce vyvolala veřejnou paniku. Narodil se před 110 lety.
Válka světů: Rozhlasová apokalypsa, která otřásla Amerikou
Dne 30. října 1938 Orson Welles připravil rozhlasové vysílání, které navždy změnilo jeho kariéru a mediální dějiny. Adaptace románu H. G. Wellse Válka světů byla inscenována jako série zpravodajských vstupů, které natolik věrohodně simulovaly mimozemskou invazi, že vyvolaly celonárodní paniku. Mnozí volali na policii, do novin nebo rozhlasové stanice s dotazy, jiní v panice opouštěli své domovy. Welles později tvrdil, že "neměl tušení, že se jeho hra stane národní událostí" a na tiskové konferenci se za vzniklý rozruch omluvil.
Přestože pozdější studie ukázaly, že počet lidí skutečně vyděšených vysíláním byl přeceňován, tato rozhlasová hra znamenala pro Wellese obrovský profesionální zlom. Mladý tvůrce v té době vedl Mercury Theatre of the Air a toto kontroverzní vysílání mu přineslo okamžitou celoamerickou slávu. Welles se tak proslavil díky inscenaci, která zpochybnila hranice mezi realitou a fikcí, což ostatně bylo jedním z klíčových témat jeho pozdější umělecké tvorby.