Pouštní svět plný zvláštního koření. Režisér Villeneuve vydal trailer z filmu Duna

Kultura Kultura
10. 9. 2020 8:52
Pouštní planetu Arrakis, písečné červy či zvláštní koření melanž, které prodlužuje život, ukazuje první trailer z očekávaného sci-fi snímku Duna. Populární román Franka Herberta z roku 1965 už kdysi zfilmoval David Lynch, novou verzi teď natočil Denis Villeneuve, autor Blade Runnera 2049 nebo dramatu o lingvistce komunikující s mimozemšťany Příchozí.
Ve filmu Duna účinkují Timothée Chalamet nebo Rebecca Fergusonová. | Video: Vertical Ent.

Villeneuvova Duna, jež bude mít českou premiéru 17. prosince, zachytí zhruba polovinu událostí z knižní předlohy, zbytek si studio Warner Bros. schovává do druhého dílu. Z Duny by se tak v případě úspěchu mohla stát nová filmová sága. Televize HBO paralelně chystá seriál nazvaný Dune: The Sisterhood.

Příběh zasazený do daleké budoucnosti vypráví o pouštní planetě Arrakis, kde se těží cenné koření melanž prodlužující život a sloužící jako návyková droga. Správu nad planetou císař svěřuje do rukou rodu Atreidů, ti ale netuší, že je na Arrakisu čeká lest z rukou jejich odvěkých nepřátel Harkonnenů.

Ve filmové Duně účinkují Timothée Chalamet jako mladý Paul Atreides, Oscar Isaac coby jeho otec, vévoda Leto Atreides, dále Josh Brolin v roli zbrojmistra Gurneyho Hallecka, Stellan Skarsgård jako Baron Vladimir Harkonnen nebo Zendaya v roli Chani, jedné z Fremenů, domorodých obyvatel písečné planety.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy