Potter vyrazil z Londýna k závěrečnému souboji se zlem

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 11. 2010 11:47
První půle Relikvie smrti měla světovou premiéru. Galerie
Foto: Reuters

Londýn - Stovky fanoušků přišly na náměstí Leicester Square v centru Londýna, kde měl světovou premiéru sedmý díl filmové ságy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi.  Respektive první ze dvou částí, na které filmaři rozdělili adaptaci sedmé knihy J. K. Rowlingové.

Neodradil je ani déšť a silný vítr vo dopoeldním Londýně. Harry Potter a Relikvie smrti - 1. část nicméně zlomil kletbu předcházejících premiér potterovských filmů, při kterých pršelo celý večer. Krátce před příjezdem hvězd se pak vyčasilo a herci mohli absolvovat promenádu po červeném koberci, který se točil prakticky po celém náměstí, bez deštníků.

Na červeném koberci před uvedením snímku Harry Potter a Relikvie smrti - 1. část se objevili kromě režiséra Davida Yatese a producenta celé potterovské série Davida Heymana také představitelé všech hlavních postav. Ani autorka sedmidílné série J. K. Rowlingová si nenechala světovou premiéru v kině Odeon ujít. Dorazili i režisér Danny Boyle, herec Ben Kingsley či členové kapely Kaiser Chiefs.

Foto: Reuters

Harryho Pottera hraje dnes jednadvacetiletý Daniel Radcliffe, jeho společníky Emma Watsonová (Hermiona) a Rupert Grint (Ron). V dalších úlohách se objevují známí britští herci Ralph Fiennes, Helen Bonhamová Carterová, Michael Gambon, Bill Nighy a Rhys Ifans.

Fanoušci hojně obsadili i některé balkony zdejších domů. Další se dostavili oblečení jako postavy z jejich oblíbených bradavických příběhů. Mnozí tábořili na náměstí už ve středu, aby si zajistili místa co nejblíže svým idolům.

Pro plus mínus dvacetileté multimilionáře je to i loučení s dlouhými devíti lety života. Radcliffe, Watsonová i Grint se ve středu večer zúčastnili večírku v londýnském hotelu Claridge's, který uspořádalo studio Warner Brothers na oslavu nákupu studia v anglickém Leavesdenu. Právě zde bylo natočeno všech osm filmů o Harrym Potterovi, ale i další hity jako Temný rytíř nebo Počátek.

Do finále příběhu Pottera dovedl Režisér David Yates, který je podepsaný i pod pětkou a šestkou. Úvodní půlku sedmičky popisuje jako první film série, ve kterém se skoro vůbec neobjevuje bradavická škola kouzel - jedna z hlavních diváckých atrakcí potterovského světa, na kterou se plně naopak spoléhaly první knihy i první adaptace. 

Foto: Reuters

Radcliffe i Watsonová jsou přesvědčeni, že sedmička je nejlepší film celé série. "Chtěli jsme, aby každý film byl lepší než ten před tím a ani tento snímek nebyl výjimkou," prohlásila Watsonová, jež poutala pozornost krátkým účesem, kterým oslavila závěr natáčení.

"Budu mít díru v srdci, kterou bude muset naplnit něco jiného. Ale začátky jsou také vzrušující," řekla Watsonová o skončení potterovské série. "Je to směs pocitů."

Její oblíbenou scénou je ze sedmičky pasáž, kdy Hermiona s Harrym začnou tančit ve stanu ve strašidelném lese na hudbu z tranzistoru. "Film je od začátku do konce tak temný a intenzivní. Takže tahle krátká chvíle, kdy jsme mohli být pošetilí, byla hrozně hezká." 

I Radcliffe opět zdůraznil, že cítí po skončení celé série dojetí, ale nemíní se k Potterovi vracet. Stejěn jako Watsonová se chce věnovat herectví.

Šest dosavadních filmů natočených od roku 2001 přineslo jen z kin 5,4 miliardy dolarů, což z Pottera už teď učinilo nejvýdělečnější sérii všech dob. Fanoušci určitě opět zmobilizují své síly i na závěrečný boj Harryho Pottera s lordem Voldemortem.

Do světových kin včetně Česka Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 vstoupí 18. listopadu. U nás první diváci můžou přijít o půlnoci ze 17. na 18. listopadu do pražského kina IMAX - i když film nakonec nebude kompletně ve 3D, což by ještě zvýšilo tržby. Přesto nikdo nepochybuje o komerčním úspěchu.

Určitě k tomu dopomůže rozdělení finálového filmu, jež může přinést i víc než dvojnásobné zisky. Mnozí diváci před premiérou druhé půlky (červenec 2011) určitě zajdou ještě jednou do kin na úvodní část, aby se plynule připravili na okamžik, kdy spolu s Harrym Potterem definitivně dospějí.

Aktuálně.cz připravilo k vyvrcholení série speciál. Najdete v něm přehled všech filmů a všech knih, dále galerie, videa z natáčení posledního dvojdílu i velký test. Můžete také soutěžit o potterovské ceny a o možnost být mezi prvními, kdo film v Česku uvidí. K vidění tu byl i přímý přes z červeného koberce, který zajišťovalo studio Warner Bros.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy