Postavy z memů a humor na první signální. Hvězdný film o roku 2020 se nepovedl

Jan Gregor Jan Gregor
27. 1. 2021 17:00
Na papíře vypadal snímek Smrt do roku 2020 jako docela neprůstřelná sázka na komediální jistotu. Formát střihového dokumentu, který v zábavné zkratce shrne události loňského roku, sliboval satirické nebo alespoň úlevné odlehčení. Výsledný dojem je ale rozpačitý a střídmá sedmdesátiminutová stopáž se pocitově táhne k uzoufání.

Projekt režiséra Charlieho Brookera a Annabel Jonesové je opřen o herecké hvězdy od Samuela L. Jacksona přes Lisu Kudrowovou po Hugha Granta. Celý ansámbl včetně méně známých jmen jako Diane Morganová a Cristin Miliotiová si s chutí vystřihl karikované postavy fiktivních expertů, mediálních celebrit a zástupců lidu.

Problém však spočívá ve scénáři, na kterém se podílelo 18 autorů. Brooker a Jonesová jsou přitom známi populární dystopickou sérií Black Mirror a jako trefní sarkastičtí glosátoři, kteří nešetří černým humorem. Jenže Smrt do roku 2020 klouže po povrchu mediálních milníků. I když je kadence vtipů úctyhodná, humor povětšinou cílí na první signální. A někdy působí skoro infantilně.

Dobře se to dá dokumentovat na shrnujícím komentáři Laurence Fishburna coby vypravěče mimo obraz - například ve chvílích, kdy doprovází úryvky politických zpráv.

Donald Trump je tu označen za "experimentálního prasočlověka", Joe Biden za "veterána z války Severu proti Jihu" a Boris Johnson prostě za "strašáka". Zasmát se tomu dá, ale třetí nebo pátá narážka na stáří nově zvoleného prezidenta už unavuje. V pohledu na turbulentní politické události roku 2020 tvůrci nejdou o moc hlouběji.

Ze státníků se tu jako fiktivní postava objevuje jen královna Alžběta hraná Tracey Ullmanovou. Veškerý humor se v tomto případě točí kolem toho, že důstojná stará dáma šmíruje instagramový účet vévodkyně Meghan a svůj projev umisťuje na YouTube, včetně výzvy k lajkům a reklamy na monarchistické suvenýry.

Jestli lze něco označit za leitmotiv snímku, tak právě ústřední roli sociálních sítí v našich životech. Vystupuje tu trochu jalová parodie na mileniála vydělávajícího majlant stupidními videi v podání Joea Keeryho a o dost vtipnější, skoro až hororová kreace "obyčejné fotbalové mámy" Cristin Miliotiové.

Film Smrt do roku 2020 je na Netflixu s českými titulky. | Video: Netflix

Ve filmu zastupuje typ, pro který se na internetu vžilo memové označení Karen. Je to rasistická předměstská panička, nesmyslně buzerující spoluobčany tmavé pleti a ujíždějící na konspiračních teoriích.

Další memovou figuru připomíná postava zmateného historika, kterého rozšafně ztvárnil Hugh Grant. Je to typický "boomer", příslušník generace, která je na odpis, protože se neorientuje v nových ideových pořádcích.

Hugh Grant hraje Tennysona Fosse.
Hugh Grant hraje Tennysona Fosse. | Foto: Netflix

Trumpovskou část rozdělené Ameriky přibližuje ještě fiktivní Gemma Nerricková coby "jedna z pěti nejprůměrnějších osob na světě", charakteristická jen tím, že je "blbá jako tágo", a pak cynická politická marketérka v podání Lisy Kudrowové. Ta zase ve zjevné inspiraci Trumpovou poradkyní Kellyanne Conwayovou a její teorií o alternativních faktech popírá před reportéry zjevné a nezpochybnitelné skutečnosti.

O dost větší dávku empatie a pochopení tvůrci projevili pro postavy ze své strany názorového spektra. Nejsou terčem výsměchu jako ostatní, naopak ve scénáři dostaly privilegium tepat druhé.

Platí to o černošské psycholožce zahrané Leslie Jonesovou, jejímiž energickými promluvami probublává spravedlivý hněv proti všem. A ještě více o novináři v podání Samuela L. Jacksona. Ten se rozehřívá filipikou proti bělošským oscarovým akademikům, ale největší prostor dostává při komentování nepokojů po zabití George Floyda.

Jeho bonmot o tom, že by dal přednost koronaviru před policií, protože ten si alespoň nehraje na pomocníka, je jediným vtipem v segmentu o vzedmutí hnutí Black Lives Matter. K obrázkům ulic v plamenech zní najednou sentimentální hudební podkres a vypravěčův jinde uštěpačný komentář se překlápí do uctivé piety.

Smrt do roku 2020 je v mnoha ohledech promarněnou příležitostí. Tvůrci nejspíš měli ambici vypovědět něco podstatného o hektickém roce, místo toho film spíš vypovídá leccos o nich. Neměli dost nadhledu na to, aby dokázali tnout do vlastních řad.

Snímek je tak hlavně symptomem doby, v níž se také inteligentní lidé kvůli polarizačním vlastnostem sociálních sítí uzavírají ve svých názorových bublinách.

Smrt do roku 2020

Režie: Charlie Brooker, Alice Mathias
Film je k vidění na Netflixu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy