Poprvé od Gymplu povedený český film pro teenagery. Smečka vypráví o šikaně v hokeji

Jan Gregor Jan Gregor
8. 10. 2020 17:30
Nový film Smečka vrací do české kinematografie žánr, který z ní v posledních dekádách prakticky zmizel.

V hraném debutu doposud režiséra jen dokumentárních filmů Tomáše Polenského účinkují dospívající hrdinové a určený má být teenagerům, což je škatulka, do které v novém tisíciletí pasoval snad jen Gympl od Tomáše Vorla. A možná ještě díla Olma Omerzua, která však cílí spíše na dospělé "artové" publikum.

Oproti nim Polenského příběh o šikaně v mládežnickém hokeji docela přesvědčivě promlouvá k té generaci, o jejímž životě vypráví.

Režisér hrál hokej do svých 18 let a rituály hokejové šatny, kde se odehrává podstatná část děje, dobře zná. Věrně odpozoroval všechna ta rádoby macho pravidla, frajerské vtípky a nepsané zákony sportovního kolektivu. Ústřední dvojici hrdinů obsadil talentovanými mladými herci Tomášem Daleckým a Tomášem Mrvíkem. Doplňují je neherci z hokejových oddílů.

Byla to na jednu stranu castingová nutnost, protože pro scény z ledu tvůrci potřebovali mít na place aktéry, kteří umí bruslit a někdy už v ruce drželi hokejku, a zadruhé risk z hlediska autenticity. Nicméně se vyplatil a ansámbl fiktivního oddílu Vlků, složený povětšinou z naturščiků, na letošním Zlín Film Festivalu pro děti a mládež získal kolektivní zvláštní uznání za herecký výkon. Od tohoto čtvrtka snímek promítají kina.

David a dvě dívky

Příběh sleduje celou řadu košatých motivů, z nichž každý by klidně unesl samostatný film. Jednotlivé linky by asi šlo lépe provázat, přesto nelze říct, že by se výsledek rozpadal tvůrcům pod rukama. Scénář zdařile pracuje s postavami jako žánrovými archetypy a přes dílčí propady v tempu vyprávění graduje do napínavého finále.

Tomáš Dalecký v roli Davida a Anastázie Chocholatá jako Karolína.
Tomáš Dalecký v roli Davida a Anastázie Chocholatá jako Karolína. | Foto: Bontonfilm

Na začátku se šestnáctiletý David hraný Daleckým stává novou brankářskou posilou zlínského týmu v dorostenecké extralize. Nováček v partě to má vždy těžké, ale David je postaven do prekérní situace - v bráně může coby větší talent nahradit dosavadní gólmanskou jedničku Mikyho, trenérova syna. Na prvním tréninku však protagonista zkolabuje a před spoluhráči musí přiznat, že trpí cukrovkou.

Drsnější kanadské žertíky v šatně brzy přerostou v dnes obvyklou kyberšikanu na sociálních sítích. Veřejným tajemstvím se stane Davidovo sexuální selhání s přítelkyní Karolínou, která se s ním posléze rozejde.

Dvě dívčí postavy, které o Davida postupně projevují zájem, jsou stereotypní, ale v rámci žánru funkční. Karolína v podání Anastázie Chocholaté se jako povrchní blondýna motá kolem mladých hokejistů, a když hrozí, že by na ní mohlo ulpět stigma jeho loserství, s Davidem se rozejde.

Introvertní Leny ztvárněná Denisou Biskupovou je klasická třídní puťka se zálibou ve focení přírody a srdcem na dlani. Davida nakonec navede k tomu, aby sebou přestal nechat manipulovat a začal jednat sám za sebe.

Film Smečka promítají kina od čtvrtka. | Video: Bontonfilm

Každý rodič jinak

Asi nejvýraznější postavou je Davidův otec v přesném ztvárnění Jiřího Vyorálka. Mocný podnikatel vráží do synova hokeje spoustu peněz a projektuje si do něj své představy o úspěchu. Když se dozví o šikaně, zapřísahá Davida, aby vše řešil sám, protože nikdo přece nemá rád bonzáky.

Naproti tomu Davidova matka, kterou hraje Vlastina Svátková, naběhne za trenérem, aby v kabině udělal pořádek - čímž ovšem situaci ještě zhorší. Pokrytectví světa dospělých se naplno projeví v katarzní dvacetiminutovce, kdy se blíží rozhodující zápas sezony a Davidovi rupnou nervy.

Smečka představuje solidní variaci na žánr filmů o teenagerském dozrávání. Režie není nijak zvlášť stylově výrazná, ale známý lotyšský kameraman Andrejs Rudzas hlavně kolektivním scénám dodává drajv a zároveň pocit intimity.

Kdyby zdařilý přechod režiséra Polenského od dokumentů k hranému filmu zafungoval jako příklad, že není důvod se v českém prostředí bát točit snímky pro náctileté, připsala by si Smečka ještě další plus.

Smečka

Režie: Tomáš Polenský
Bontonfilm, v kinech od 8. října.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy