Poprvé od Gymplu povedený český film pro teenagery. Smečka vypráví o šikaně v hokeji

Jan Gregor Jan Gregor
8. 10. 2020 17:30
Nový film Smečka vrací do české kinematografie žánr, který z ní v posledních dekádách prakticky zmizel.

V hraném debutu doposud režiséra jen dokumentárních filmů Tomáše Polenského účinkují dospívající hrdinové a určený má být teenagerům, což je škatulka, do které v novém tisíciletí pasoval snad jen Gympl od Tomáše Vorla. A možná ještě díla Olma Omerzua, která však cílí spíše na dospělé "artové" publikum.

Oproti nim Polenského příběh o šikaně v mládežnickém hokeji docela přesvědčivě promlouvá k té generaci, o jejímž životě vypráví.

Režisér hrál hokej do svých 18 let a rituály hokejové šatny, kde se odehrává podstatná část děje, dobře zná. Věrně odpozoroval všechna ta rádoby macho pravidla, frajerské vtípky a nepsané zákony sportovního kolektivu. Ústřední dvojici hrdinů obsadil talentovanými mladými herci Tomášem Daleckým a Tomášem Mrvíkem. Doplňují je neherci z hokejových oddílů.

Byla to na jednu stranu castingová nutnost, protože pro scény z ledu tvůrci potřebovali mít na place aktéry, kteří umí bruslit a někdy už v ruce drželi hokejku, a zadruhé risk z hlediska autenticity. Nicméně se vyplatil a ansámbl fiktivního oddílu Vlků, složený povětšinou z naturščiků, na letošním Zlín Film Festivalu pro děti a mládež získal kolektivní zvláštní uznání za herecký výkon. Od tohoto čtvrtka snímek promítají kina.

David a dvě dívky

Příběh sleduje celou řadu košatých motivů, z nichž každý by klidně unesl samostatný film. Jednotlivé linky by asi šlo lépe provázat, přesto nelze říct, že by se výsledek rozpadal tvůrcům pod rukama. Scénář zdařile pracuje s postavami jako žánrovými archetypy a přes dílčí propady v tempu vyprávění graduje do napínavého finále.

Tomáš Dalecký v roli Davida a Anastázie Chocholatá jako Karolína.
Tomáš Dalecký v roli Davida a Anastázie Chocholatá jako Karolína. | Foto: Bontonfilm

Na začátku se šestnáctiletý David hraný Daleckým stává novou brankářskou posilou zlínského týmu v dorostenecké extralize. Nováček v partě to má vždy těžké, ale David je postaven do prekérní situace - v bráně může coby větší talent nahradit dosavadní gólmanskou jedničku Mikyho, trenérova syna. Na prvním tréninku však protagonista zkolabuje a před spoluhráči musí přiznat, že trpí cukrovkou.

Drsnější kanadské žertíky v šatně brzy přerostou v dnes obvyklou kyberšikanu na sociálních sítích. Veřejným tajemstvím se stane Davidovo sexuální selhání s přítelkyní Karolínou, která se s ním posléze rozejde.

Dvě dívčí postavy, které o Davida postupně projevují zájem, jsou stereotypní, ale v rámci žánru funkční. Karolína v podání Anastázie Chocholaté se jako povrchní blondýna motá kolem mladých hokejistů, a když hrozí, že by na ní mohlo ulpět stigma jeho loserství, s Davidem se rozejde.

Introvertní Leny ztvárněná Denisou Biskupovou je klasická třídní puťka se zálibou ve focení přírody a srdcem na dlani. Davida nakonec navede k tomu, aby sebou přestal nechat manipulovat a začal jednat sám za sebe.

Film Smečka promítají kina od čtvrtka. | Video: Bontonfilm

Každý rodič jinak

Asi nejvýraznější postavou je Davidův otec v přesném ztvárnění Jiřího Vyorálka. Mocný podnikatel vráží do synova hokeje spoustu peněz a projektuje si do něj své představy o úspěchu. Když se dozví o šikaně, zapřísahá Davida, aby vše řešil sám, protože nikdo přece nemá rád bonzáky.

Naproti tomu Davidova matka, kterou hraje Vlastina Svátková, naběhne za trenérem, aby v kabině udělal pořádek - čímž ovšem situaci ještě zhorší. Pokrytectví světa dospělých se naplno projeví v katarzní dvacetiminutovce, kdy se blíží rozhodující zápas sezony a Davidovi rupnou nervy.

Smečka představuje solidní variaci na žánr filmů o teenagerském dozrávání. Režie není nijak zvlášť stylově výrazná, ale známý lotyšský kameraman Andrejs Rudzas hlavně kolektivním scénám dodává drajv a zároveň pocit intimity.

Kdyby zdařilý přechod režiséra Polenského od dokumentů k hranému filmu zafungoval jako příklad, že není důvod se v českém prostředí bát točit snímky pro náctileté, připsala by si Smečka ještě další plus.

Smečka

Režie: Tomáš Polenský
Bontonfilm, v kinech od 8. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž z Přerova zavraždil nožem známého, kriminalisté ho obvinili

Kriminalisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v Přerově. Tragédii předcházela podle policie hádka mezi dvěma opilými muži, starší z nich poté vytáhl nůž a známého bodl. Oběť zemřela na místě.

Útočník z místa utekl, po několika desítkách minut se přišel nakonec sám na policii udat. Podezřelému s trestní minulostí hrozí až 20 let vězení, uvedl na twitteru policie krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Kriminalisté podali krajskému státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí muže do vazby.

Vražda se stala v pátek před 23:00 na parkovišti na třídě Generála Janouška v Přerově, muž je kromě vraždy obviněn také z výtržnictví. "Policisté po příjezdu na místo zjistili, že mezi dvěma muži posilněnými alkoholem došlo k hádce, která přerostla ve fyzický útok. Jeden z nich přitom vytáhl nůž a způsobil druhému muži bodnořezné poranění. Útočník se poté dal ihned na útěk," popsal policejní mluvčí.

Zraněný muž i přes rychle poskytnutou první pomoc na místě zemřel. Policisté okamžitě po útočníkovi rozjeli pátrání, případ si převzala krajská kriminálka. "Policistům se během pátrání podařilo zjistit totožnost osmatřicetileté oběti i útočníka. Ten se nakonec po pár desítkách minut sám dostavil na zdejší obvodní oddělení, kde byl zadržen. Motivem činu zřejmě byla banální opilecká hádka. Oba muži byli z Přerova a znali se," doplnil policejní mluvčí.

Další zprávy